Wiadomo, że tylko my, ludzie, jesteśmy w stanie docenić wartość pięknej melodii. Każdy z nas ma inny gust muzyczny. Czy może ona zdradzać cechy naszego charakteru i pokazywać to, jakimi ludźmi jesteśmy?
Naukowcy z Cambridge zbadali związek pomiędzy słuchaną muzyką a naszym charakterem. Ich wyniki są więcej niż interesujące. Uczeni z Uniwersytetu w Cambridge, pod wodzą dr. Davida Greenberga, przeprowadzili badania na grupie 4000 uczestników rekrutowanych za pomocą aplikacji na Facebooku. Ich przedmiotem była odpowiedź na pytanie: Jak nasz styl poznawczy, czyli sposób myślenia, wpływa na preferencje dotyczące wyboru muzyki?
Znaczenie badania przeprowadzonego przez zespół dr. Greenberga polegało na bardzo drobiazgowym przygotowaniu odpowiedniej metody, która świetnie się sprawdziła. Działania przeprowadzane były etapami:
Zespół naukowców z Cambridge dokonał oceny rezultatów badania. W świetle analiz okazało się, że obie grupy osób, empatycznych i systemowych, dotyczyły podobne preferencje związane z wyborem gatunków muzycznych. Osoby empatyczne skłaniały się ku gatunkom takim jak soft rock, poezja śpiewana, country, muzyka elektroniczna, folk lub pop. Niewiele osób przedstawiało skłonność do doceniania ciężkich i wyrazistych brzmień. Punk lub heavy metal znalazły się jednak nagminnie wśród gatunków preferowanych przez osoby stawiające na systemowość.
W toku badań okazało się również, że osoby przejawiające podejście poznawcze systemowe potrzebują w słuchanej przez siebie muzyce ekscytacji, silnych emocji i dużej dawki energii. Najlepiej, aby przekaz był również jednoznacznie pozytywny. Badani z preferencją do empatii nad wszystko przedkładali utwory niezbyt energiczne, ale liryczne, ciepłe, refleksyjne, nierzadko także smutne.
Okazuje się, że nie tylko w Cambridge przeprowadzono badania nad korelacją pomiędzy gustem muzycznym a podejściem do ludzi i świata zewnętrznego. Zajął się nimi także australijski zespół naukowców z Curtin University pracujący pod przewodnictwem dr. Adriana Northa. W tym przypadku chodziło o próbę wnioskowania stylu życia badanych na podstawie ich preferencji muzycznych. Na uwagę zasługuje fakt, że przebadano przeszło 36,5 tys. osób z 60 krajów, które mogły wskazywać aż 104 gatunki muzyczne.
Wyniki badań australijskiego zespołu są chyba jeszcze bardziej konkretne niż tych przeprowadzonych w Cambridge. Można się w tym przypadku posłużyć charakterystykami, które opisują fanów poszczególnych gatunków muzycznych. Tak więc sympatycy rapu lub hip-hopu odznaczają się towarzyskością i wysoką samooceną. Niestety, ich podejście charakteryzuje się tym, że nie są zbyt przyjaźni dla otoczenia. W przeciwieństwie do nich osoby uwielbiające Indie Rock nie mają zbyt wysokiej samooceny i są kreatywne, ale też leniwe i uparte. Z kolei dość ciekawie prezentuje się podejście do innych, które charakteryzuje zwolenników muzyki klasycznej. Wysoka samoocena koresponduje u nich z introwertyzmem i przyjaznym stosunkiem do środowiska.
Fot. Sound On/Pexels