Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Nie każdy z nas ma rozległą wiedzę w kwestiach przepisów prawa, szczególnie że regularnie się one zmieniają. W związku z tym pomoc prawna może okazać się niezastąpiona w wielu ważnych sytuacjach.
Pomoc prawna
Pomoc prawna to usługa świadczona przez osoby, które ukończyły studia prawnicze z tytułem magistra, a idealnie, jeśli dana osoba zdobyła aplikację – np. radcowską, notarialną lub adwokacką. Prawnicy to osoby zaufania publicznego.
Do pomocy prawnej można zaliczyć działania obejmujące udzielanie ustnych porad prawnych, sporządzanie dokumentów, reprezentowanie klientów w różnych urzędach i przed sądami.
Porada prawna to konsultacja udzielana przez adwokata lub radcę prawnego. Podczas konsultacji prawnik informuje nas o obowiązujących przepisach, z dziedziny która nas w danym momencie interesuje. Podczas porady prawnej dowiadujemy się o obejmujących nas obowiązkach i przysługujących nam prawach. Prawnik udzieli nam także informacji o wszystkich terminach, które musimy zachować – np. datę złożenia dokumentów do urzędu – oraz o tym, czy przekroczenie terminu może wiązać się z karami pieniężnymi.
Z pomocy prawnej najlepiej skorzystać jeszcze zanim rozpocznie się postępowanie sądowe, gdyż to właśnie konsultacje ze specjalistą w większości przypadków uchronią nas przed błędami podczas trwania sprawy.
Usługi radcy prawnego
Zakres działalności radcy prawnego jest bardzo szeroki – zajmuje się on np. prawem pracy, prawem cywilnym, gospodarczym i handlowym.
Poza udzieleniem porady prawnej, radca prawny pomoże nam w takich sytuacjach jak:
- rozwód z orzekaniem o winie albo separacja,
- podział majątku wspólnego,
- zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, gdy zapisy umowy nie są dla nas jasne,
- uzyskanie zaległego długu poprzez nakaz zapłaty,
- oddłużanie firmy – radca prawny doradzi, jak przeprowadzić oddłużanie, tak aby klient rzeczywiście wyszedł z długów,
- zawieranie umowy jako osoba fizyczna lub przedsiębiorca,
- naruszanie praw pracownika,
- potrzeba napisania ważnego pisma do urzędu.
Radca prawny pomoże także w sprawach rodzinnych i spadkowych oraz udzieli pisemnej opinii prawnej. Świadczy on usługi nie tylko osobom prywatnym, ale również podmiotom gospodarczym lub jednostkom organizacyjnym.
Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?
Adwokat kojarzy się głównie z przygotowywaniem klienta do rozprawy sądowej i wyznaczaniem linii obrony.
Adwokat ma za zadanie:
- podejmować czynności procesowe na korzyść klienta,
- zachowywać informacje w tajemnicy,
- składać wnioski dowodowe w imieniu klienta,
- wnosić zażalenia od niekorzystnych decyzji procesowych
- oraz brać udział w posiedzeniach sądu.
Co więcej, adwokat może także przeanalizować zapisy umów, pomoże w kwestiach z zakresu prawa pracy, czy postępowań spadkowych (zależnie od specjalizacji danego prawnika).
W odróżnieniu od radcy prawnego, adwokat może być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. Ponadto, radca prawny może pracować na etacie u przedsiębiorcy lub w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, natomiast adwokat zatrudniany jest przez klientów poprzez umowę cywilnoprawną.
Jeśli potrzebujesz skorzystać z usług adwokackich na terenie Łodzi, sprawdź zakres usług na Adwokat Łódź.
Usługi notariusza
Notariusze świadczą zupełnie inne usługi niż adwokaci i radcy prawni – nie udzielają oni porad prawnych, ale zobowiązani są do udzielania klientom wyjaśnień w sprawie dokonywanej czynności notarialnej. Polega to na tłumaczeniu konsekwencji zamierzonej czynności.
Do notariusza udamy się, jeśli musimy:
- spisać testament,
- poświadczyć prawo do spadku,
- przeprowadzić sprzedaż lub darowiznę nieruchomości,
- założyć spółkę,
- i udzielić pełnomocnictwo.
Notariusz poświadczy także autentyczność podpisu, kopii z oryginałem czy nawet treści strony internetowej lub wiadomości tekstowej.
Podsumowanie
Pomoc prawna jest niezwykle przydatna w różnych dziedzinach życia. Szczególnie warto z niej skorzystać, jeśli nie mamy pewności, jak powinniśmy zachować się w danej sytuacji, by nie złamać prawa albo dowiedzieć się, jak dochodzić swoich praw.
Zdjęcie główne: dekddui1405/elements.envato.com