5 niezbędnych rzeczy do zabrania na biwak

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wraz z rozwojem pandemii i sukcesywnym zamykaniem się miejsc noclegowych, popularność biwakowania wzrosła. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kempingiem i nie wiesz, co ze sobą zabrać na pierwszą wyprawę – jesteś w dobrym miejscu.

Śpiwór

Nie ma nic przyjemnego w spaniu na gołej ziemi, szczególnie wtedy, gdy nie jesteśmy pewni, czy w pobliżu nie gnieżdżą się mrówki. Aby czerpać pełną frajdę z biwakowania, zadbaj o swój komfort spania i nie zapomnij o wzięciu ze sobą śpiwora. Zapewni on, że po przespanej nocy nie obudzisz się padnięty, oraz posłuży ci za dodatkowe źródło ciepła.

Jeżeli planujesz wybrać się do miejsca, gdzie panują wyjątkowo niskie temperatury, zamiast śpiwora wybierz koc termiczny.

Latarka

Dostarczy ci niezbędnego światła. Jest szczególnie pomocna, kiedy oddalisz się od swojego miejsca noclegu i nie jesteś w stanie znaleźć drogi z powrotem, a słońce zaczyna zachodzić za drzewami.

To, jakiej latarki powinieneś użyć, zależy od twoich potrzeb. Jeżeli martwisz się, że w środku nocy nie będziesz w stanie znaleźć wcześniej odłożonej torby z jedzeniem, warto wyposażyć się w świetliki, czyli polimerowe rurki będące źródłem światła chemicznego. Wystarczy je zgiąć, aby zaczęły emitować blask, a potem możesz umieścić je obok swoich rzeczy, żeby zawsze mieć do nich łatwy dostęp. Takie światło potrafi działać od sześciu do kilkunastu godzin, więc nie musisz martwić się nagłym wygaśnięciem świetlika.

Jeśli z kolei obawiasz się nieproszonych gości w swoim obozowisku – zainwestuj w latarkę wojskową. Jej mocne światło jest w stanie zdezorientować i oślepić napastnika na kilka sekund, co da ci cenny czas do ucieczki lub samoobrony.

Fot. trek6500/Adobe Stock

Apteczka pierwszej pomocy

Nawet jeśli nie planujesz survivalowego wypadu, a jedynie biwak ze znajomymi, koniecznie pamiętaj o przygotowaniu apteczki pierwszej pomocy. Nigdy nie wiesz, jakie przeciwności losu mogą cię spotkać w podróży – gdyby ludzie mieli możliwość przewidywania własnych wypadków, ubezpieczenia społeczne nie byłyby nam potrzebne. Czasem wystarczy się potknąć o własny namiot i niefortunnie upaść, żeby skończyć ze zwichniętą kostką lub złamaną ręką.

Multitool

Multitool to małe wielofunkcyjne narzędzie, które ma za zadanie mieścić w sobie różne podstawowe utensylia. Czym różni się od scyzoryka? Z reguły są mniej kompaktowe, ale za to potrafią spełniać więcej funkcji.

Wybierając multitool na wyprawę, oceń, jakich zadań zamierzasz się podejmować podczas biwaku i czy posiadasz odpowiednie kompetencje do wykonywania określonych czynności. Najczęstsze przyrządy, które mieści w sobie multitool, to: kombinerki, piły, młotki, nożyczki, otwieracze do konserw i inne. Aby być pewnym, że nie zgubisz swojej małej skarbnicy, wybierz model, który można przyczepić do plecaka lub paska u spodni jako brelok.

Krzesiwo

Teoria Maslowa wyróżnia pięć grup ludzkich potrzeb i opisuje ich hierarchię. Na czele znajdują się potrzeby fizjologiczne, do których zaliczają się: jedzenie, woda, ciepło i odpoczynek. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie tych podstawowych wymagań, nie potrafimy myśleć o spełnieniu naszych pragnień z grup znajdujących się za kręgiem potrzeb fizjologicznych, takich jak kultywowanie przyjaźni czy osiągnięcie prestiżu.

Dlatego w sytuacji kryzysowej, tak ważny jest dla człowieka ogień. Dostarcza ciepła, które potrzebne jest do przetrwania zimnych nocy. Pozwala na przetworzenie żywności oraz ugotowanie wody, aby ją oczyścić i uczynić zdatną do picia. Zapewnia nam również bezpieczeństwo, chroniąc przed drapieżnikami.

Krzesiwo ma przewagę nad zwykłymi zapałkami – polega na jego żywotności oraz byciu zdatnym do użytku w dowolnych warunkach atmosferycznych. Na rynku dostępne są także modele krzesiw wyposażonych w gwizdki ratunkowe, co da niejednemu biwakowiczowi dodatkowe poczucie bezpieczeństwa.

Zdjęcie główne: natalia_maroz/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*