Aromaterapia za pomocą waporyzatora. Jakie zioła można waporyzować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli do tej pory w waporyzatorze używałeś tylko liquidu do e-papierosa, warto to zmienić. Możesz zastosować różne mieszanki aromaterapeutyczne. Sprawdź, które zioła nadają się do waporyzacji.

Bazylia

Jeśli masz problemy z żołądkiem, warto wdychać bazylię. Jej kojący aromat pomoże Ci się zrelaksować, a lotne związki uwalniane podczas odparowywania dodatkowo odprężają i poprawiają samopoczucie. Bazylia może też łagodzić objawy przeziębienia i grypy. Warto ją stosować rano i po południu. Zawiera linalool, czyli terpen występujący w różnych odmianach konopi. Odparowuje w temperaturze 130 ͦ C.

Bazylia może również pomóc w przypadku zaburzeń miesiączkowania, niestrawności oraz zaparć. Dodatkowo poprawia samopoczucie, dlatego poleca się ją osobom cierpiącym na nerwicę lękową lub depresję.

Damiana

Damiana to krzew pochodzący z Meksyku, który nada Twojej mieszance mocnego aromatu. Uważa się, że jest głównym składnikiem oryginalnej receptury margarity. Ma piękne, żółte kwiaty, ale to liście zawierają aktywne składniki, z których słynie damiana. Działa jak afrodyzjak. Może też uspokoić i wywoływać łagodne uczucie odurzenia. Odparowuje w temperaturze 190 ͦ C.

Waleriana

Waleriana słynie z właściwości uspokajających. Aktywne składniki znajdują się w jej korzeniach. Waporyzacja tego zioła wywołuje znacznie silniejsze efekty niż przyjmowanie jej w postaci tabletek lub nalewki. Bardzo dobrze łączy się z melisą, chmielem, marakują i jarmułką. Odparowuje w temperaturze 200 ͦ C.

Lawenda

Jeśli chcesz się zrelaksować, pomyśl o lawendzie. Leczy też takie dolegliwości jak bezsenność i depresja. Dodatkowo ma właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Słynie ze wspaniałego smaku i aromatu. Eksperci zalecają waporyzację lawendy w temperaturze około 125 ͦ C.


https://www.facebook.com/lichenskalawenda/posts/1034494516916411

Melisa

Wśród miłośników aromaterapii melisa jest znana z doskonałego smaku/zapachu oraz uspokajającego działania. Czysty, wyraźny aromat cytrusów orzeźwia, ale nie przytłacza. To dobry wybór, jeśli chcesz się zrelaksować pod koniec długiego, męczącego dnia. Możesz ją śmiało mieszać z innymi ziołami, takimi jak chmiel, waleriana i rumianek. Pamiętaj, by odparowywać ją w temperaturze 140 ͦ C.

Eukaliptus

Zwróć też uwagę na eukaliptus, który pomaga się odstresować po ciężkim dniu. Dodatkowo ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i antyseptyczne. Możesz go również stosować na przeziębienie i grypę. Wzmacnia także układ odpornościowy i łagodzi ból gardła. Najlepiej odparowuje się w temperaturze 130 ͦ C.

Kocimiętka

Kocimiętka wspaniale odstresuje i uspokoi, warto więc ją zastosować po ciężkim dniu. Przeciwgorączkowe działanie zioła przyda się w przypadku przeziębienia lub grypy. Poleca się ją również osobom cierpiącym na bezsenność. Optymalna temperatura odparowywania wynosi 135 ͦ C.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny to kolejny, popularny środek przeciwdepresyjny. Eksperci twierdzą, że ma silne właściwości uspokajające i przeciwzapalne po odparowaniu. Łagodzi też stany lękowe i pomaga zasnąć. Dodatkowo ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego wspiera organizm w walce z zarazkami. Możesz go odparować w temperaturze 135 ͦ C.

Rumianek

To kolejne zioło popularnie stosowane w medycynie naturalnej. Rośnie dziko w zachodniej Azji i Europie. Rumianek łagodzi lęki, depresję, stres, ból głowy i niestrawność. Możesz go łączyć z innymi relaksującymi ziołami, takimi jak melisa lub lawenda. Najlepiej odparowuje się w temperaturze 190 ͦ C.

Chmiel

Najczęściej kojarzy się z piwem, ale jego kwiaty są bogate w terpeny. Może być świetnym dodatkiem do mieszanki aromaterapeutycznej, wprowadzając do niej wyjątkowy smak i aromat. Odparowanie chmielu wywołuje łagodne uczucie euforii. Możesz go waporyzować w temperaturze 160 ͦ C.

Zielona herbata

Co ciekawe, dobrze nadaje się do waporyzatorów, ponieważ jej efekty są lepiej i szybciej widoczne, niż po wypiciu herbaty. Zawiera kofeinę, dlatego unikaj jej późnym wieczorem. Zielona herbata łagodzi objawy depresji i dolegliwości bólowe. Zawiera ogromną gamę flawonoli i polifenoli. Dodatkowo wspaniale smakuje. Pamiętaj, by waporyzować ją w temperaturze 180 ͦ C.

Żeń-szeń

Znajdziesz go w wielu napojach energetycznych, co może zasugerować, jakie ma właściwości. Niweluje osłabienie i zmęczenie. Dodaje energii, zwiększa wytrzymałość i poprawia libido. Może też obniżyć poziom cukru i cholesterolu. Najlepiej odparowuje się w temperaturze do 200 ͦ C.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*