Co brać pod uwagę, kupując rower elektryczny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rower elektryczny to wygodny i ekonomiczny dwukołowiec, który sprawdzi się podczas pokonywania codziennej drogi do pracy i w czasie weekendowych wypadów za miasto. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru elektrycznego!

Rower elektryczny – przeznaczenie

Wybór odpowiedniego e-bike’a w dużej mierze zależy od tego, w jakim celu będzie wykorzystywany. Do pracy i przejażdżek po parku najlepszym wariantem będzie rower elektryczny składany, który z łatwością można przechowywać i przewozić w bagażniku. Jeśli pojazd ma Ci służyć do szalonych gonitw po lesie, przyjrzyj się modelom trekkingowym z amortyzacją. Na szosie, szutrówkach i drogach wiejskich przyda Ci się model z koszykiem i pojemnym bagażnikiem. Te elementy będą udogodnieniem w wykonywaniu codziennych czynności.

Rower elektryczny – silnik i akumulator

Jeśli marzy Ci się duży model z supermocnym silnikiem, zastanów się, czy aby na pewno jest sens przepłacać za dodatkową moc. Do przejażdżek po drogach miejskich i wiejskich w zupełności wystarczy standardowy silnik o mocy 350 W. Dodatkowa moc przyda Ci się, jeśli wiesz, że będziesz pokonywać strome podjazdy na drogach górskich i trudne przeszkody

Średnia moc silnika wynosi 500 W, ale są dostępne też modele o mocy kilku kilowatów, a nawet rowery elektryczne z napędem na oba koła. Na takim dwukołowcu możesz z łatwością zdobywać wysoko położone miejsca i wysokie pagórki z rozmokłą po deszczu ziemią.

Podczas zakupu e-bike’a zwróć też uwagę na akumulator, który zasila cały układ elektryczny roweru. Dobrze by miał napięcie o wartości od 36 V lub od 48 V. Od baterii zależy maksymalna prędkość roweru, a jej pojemność determinuje zasięg, czyli liczbę kilometrów, które możesz przejechać na pełnym ładowaniu. Bateria o pojemności 10 Ah wystarczy na 50-kilometrową przejażdżkę. Jeśli planujesz przemieszczać się rowerem do pracy, wartość tego parametru może być niższa. Baterii wystarczy, żeby przejechać 20 km do biura, a tam możesz już podłączyć urządzenie do ładowania.

Rower elektryczny – zastosowana rama

Rower elektryczny jest cięższy od normalnego przez jego specyficzną budowę. Istotną rolę odgrywa też zastosowany materiał. Cięższe, a przy tym tańsze są modele ze stali. Jeśli wiesz, że czeka Cię codzienne wnoszenie roweru na szóste piętro, warto rozważyć lżejsze, aluminiowe modele. Na rowerze elektrycznym możesz jeździć zarówno w słoneczną, jak i deszczową pogodę – napędy elektryczne projektuje się tak, że są odporne na wilgoć. Niemniej e-bike’a należy przechowywać w suchym czystym miejscu, a podczas mycia nie kierować na niego strumienia wody pod wysokim ciśnieniem.

Rower elektryczny damski

Tak jak rower klasyczny komfortowy damski e-bike musi być dostosowany do kobiecego ciała, a więc posiadać niżej osadzoną konstrukcję ramy i siodełko dopasowane do żeńskiej budowy miednicy. Rowery elektryczne dla kobiet są z reguły lżejsze, mają ciekawszy design i mogą być składane. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, byś wybrała swój jednoślad spośród męskich modeli rowerów, z pewnością lepiej wybrać e-bike’a skrojonego pod żeńską sylwetkę. 

Rower elektryczny męski różni się od damskiego głównie budową ramy: długościami, kątami i profilami poszczególnych rur. Poza tym modele męskie charakteryzują się większą rozmiarówką. Mają też dłuższy mostek i szerszą kierownicę. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Erik Mclean

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*