Hodowla królika – o czym warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Króliki to jedne z najchętniej wybieranych małych zwierząt. Często trafiają do domów jako towarzysz dla dziecka lub pupil w mieszkaniu, w którym nie może przebywać pies czy kot. Nie są to jednak zwierzęta bezobsługowe, wymagają bardzo dużo zaangażowania ze strony opiekuna, a ich hodowla i pielęgnacja nie należą do najłatwiejszych. Podpowiadamy, co jest ważne w opiece nad królikiem.    

To zwierzęta stadne   

Króliki, podobnie jak świnki morskie, nie są samotnikami. Do szczęścia i prawidłowego funkcjonowania potrzebują towarzystwa innego osobnika swojego gatunku. Samotny królik nigdy nie będzie szczęśliwy i zadowolony ze swojego życia. Żadna ilość uwagi i czasu poświęconego przez opiekuna nie zastąpi królikowi tego, co może dać mu drugi osobnik. Podczas przygarniania królików zwróć jednak uwagę na płeć. Powiedzenie “mnożyć się jak króliki” nie wzięło się znikąd i trzymanie pary mieszanej na jednym wybiegu najpewniej skończy się szybkim powiększeniem stada.   

Królik trzymany w pojedynkę będzie nie tylko znudzony i samotny, ale może też stać się agresywny lub zacząć się okaleczać. Jeśli nie masz możliwości zaopiekowania się co najmniej dwoma królikami, nie decyduj się na przygarnięcie tego zwierzaka.   

Potrzebują dużo miejsca    

Te zwierzęta są bardzo ruchliwe, potrzebują mnóstwo miejsca. Kochają biegać i kicać, dlatego ich klatka musi mieć co najmniej 140 cm na 70 cm. Odpowiednio duża klatka pozwala na ustawienie w niej wszystkich niezbędnych sprzętów – domków, misek, poidełka, paśnika i zabawek. Poza spędzaniem czasu w klatce, króliki potrzebują także codziennych, kilkugodzinnych wybiegów. Najlepszym rozwiązaniem jest chów bezklatkowy, czyli zapewnienie królikom stałego dostępu do całej przestrzeni mieszkania. Klatka powinna być w tym układzie tylko sypialnią, jadalnią i toaletą zwierzaków. Podczas wybiegów pamiętaj o zabezpieczeniu kabli, trujących roślin czy innych rzeczy, które królik mógłby zjeść, zniszczyć lub którymi mógłby zrobić sobie krzywdę.    

Dieta królika    

To, czym żywi się królik, ma największy wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Króliki to zwierzęta bezwzględnie roślinożerne – oznacza to, że nie mogą jeść żadnych produktów odzwierzęcych. Jeśli chodzi o ich dietę, zupełną podstawę żywienia stanowi siano. Jest ono bogate w składniki mineralne i umożliwia ścieranie nieustannie rosnących zębów. Do siana oraz suszonych ziół króliki powinny mieć nieograniczony dostęp przez całą dobę. Ważnym dodatkiem do diety są świeże warzywa i owoce. Dzienne te zwierzaki powinny zjadać około 10% masy swojego ciała w świeżym pokarmie. Należy jednak uważać na produkty zawierające dużo cukru, ponieważ jego nadmiar w diecie może prowadzić do nadwagi.    

Z kolei jeśli chodzi o karmę suchą, jest ona świetnym uzupełnieniem diety oraz pozwala na zapełnienie deficytu witamin oraz składników odżywczych. Króliki, wbrew temu, co często widzi się w mediach, pod żadnym pozorem nie mogą jeść ziaren zbóż. Pod naporem zębów ziarno łamie się na ostre drzazgi, które wbijają się w dziąsła i powodują bardzo poważne problemy stomatologiczne, które kończą się interwencją chirurgiczną. Dodatkowo gluten nie jest do końca trawiony i tworzy w jelitach złogi. Dobrej jakości, bezzbożową karmę możesz kupić w internetowym sklepie zoologicznym https://animalo.pl/.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*