Jak karmić gryzonie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Gryzonie, jako małe zwierzęta są niestety dla wielu osób tajemnicą i zagadką. Ich wymagania gatunkowe nie zawsze są spełnione, ponieważ ludzie nie mają co do nich świadomości. Niestety sami weterynarze, o ile nie posiadają specjalizacji z leczenia zwierząt egzotycznych, niewiele są w stanie powiedzieć na temat zdrowia i opieki nad gryzoniami. W sklepach zoologicznych również próżno szukać rzetelnych informacji ze strony sprzedawców. Dlatego opowiadamy o tym, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie gryzoni. 

Świnki morskie  

Świnki morskie są, obok królików (które gryzoniami nie są), najpopularniejszymi małymi zwierzętami kupowanymi dla dzieci. Niestety przez to są często bardzo pokrzywdzone słabymi warunkami oraz nieprawidłowym żywieniem. Świnki, podobnie do królików, to zwierzęta stadne, co oznacza, że muszą być trzymane co najmniej w parze, by funkcjonować w zdrowy sposób. Klatka dla dwóch morskich świnek musi mieć wymiary minimum 120 na 60 cm. Jeśli chodzi o ich dietę, jej zupełną podstawę stanowi siano. Jest ono bogate w składniki mineralne i umożliwia ścieranie nieustannie rosnących zębów. Do siana oraz suszonych ziół świnki powinny mieć nieograniczony dostęp przez całą dobę. Kawie domowe są zwierzętami bezwzględnie roślinożerne, więc nie trawią żadnego białka pochodzenia zwierzęcego. Ważnym dodatkiem do diety są świeże warzywa i owoce. Dzienne świnki powinny zjadać około 10% masy swojego ciała w świeżym pokarmie. 

Z kolei jeśli chodzi o karmę suchą, nie jest ona absolutnie koniecznością, ale jest świetnym uzupełnieniem diety oraz pozwala na zapełnienie deficytu witamin oraz składników odżywczych. Świnki morskie pod żadnym pozorem nie mogą jeść ziarna – pod naporem zębów łamie się ono na ostre drzazgi, które wbijają się w dziąsła i powodują bardzo poważne problemy stomatologiczne, które kończą się interwencją chirurgiczną. Dodatkowo gluten nie jest do końca trawiony i tworzy złogi w jelitach prosiaka. Organizm świnki morskiej nie syntezuje naturalnie witaminy C, która jest niezbędna do funkcjonowania zwierzaka, przez co często weterynarz zaleca jej suplementację. Taki suplement może w swojej ofercie posiadać sklep weterynaryjny online

Chomiki  

Chomiki, choć to niewielkie zwierzaki, potrzebują bardzo dużo miejsca, minimalne wymiary klatki, a najlepiej akwarium dla najmniejszej rasy tego gatunku to 100 na 50 cm. Te maleństwa potrzebują dużo ruchu, uwielbiają ryć norki oraz tunele w trocinach przez spore odległości. Chomiki są samotnikami, nie czują się dobrze w stadzie i nie lubią się dzielić swoim terytorium, a jeśli są przetrzymywane w grupach, często dochodzi do aktów przemocy, a nawet walk na śmierć i życie. Te małe zwierzaki potrzebują w swojej diecie zarówno roślinnego, jak i odzwierzęcego białka. Karma sucha dla chomików zawierają często ziarno, suszone warzywa, zioła oraz suszone larwy mącznika. Pełnoporcjowa mieszanka powinna zawierać oba źródła białka. W sklepie zoona.pl możesz zakupić dobrej jakości karmę roślinną dla chomików. Larwy mącznika z powodzeniem znajdziesz w większości sklepów zoologicznych. Chomiki potrzebują również siana, nie tylko po to, by je zjadać, lecz także do budowania gniazd i bezpiecznych kryjówek. 

Myszy i szczury  

Te specyficzne i nie przez wszystkich lubiane gryzonie to silnie stadne stworzonka, które z innymi przedstawicielami swojego gatunku tworzą bardzo bliskie relacje. Klatka zarówno dla szczurów, jak i myszy powinna być nie tylko dość szeroka, lecz także wysoka, by umożliwić wspinaczkę. Wymiary kuwety klatki dla dwóch myszy to około 60 na 30 cm, z kolei dla szczurów to 80 na 40 cm. W obu przypadkach klatka musi mieć co najmniej dwa piętra. Oba te gatunki są wszystkożerne, dlatego potrzebują zarówno roślinnej, jak i mięsnej diety. W ich menu powinny znaleźć się ziarna, owoce i warzywa oraz gotowane mięso, na przykład z kurczaka lub indyka. Niektórzy opiekunowie szczurów podają im karmę dla psów, jednak musi być ona w odpowiedni sposób przygotowana i mieć dobry skład. 

Gryzonie, przez swoje rozmiary są niestety pokrzywdzonymi zwierzakami. Żeby być dobrym opiekunem świnek morskich, szczurów czy chomika, należy najpierw dowiedzieć się wszystkiego na temat wymagań gatunkowych zwierząt. Nie zapominaj o tym, by w klatce zapewnić gryzoniom wiele atrakcji i stymulacji intelektualnej. Dodatkowo należy zapewnić im codzienne wybiegi i bardzo dużą dawkę ruchu. Oczywiście każde zwierzę potrzebuje i musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej. 

Zdjęcie główne: Ellie Burgin/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*