Jakimi zasadami kierować się dobierając wino do posiłku?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli organizujesz eleganckie przyjęcie, prawdopodobnie zaplanowałeś już danie główne, przekąski oraz deser. Zadbałeś również o muzykę i dekoracje. Teraz musisz tylko wybrać odpowiedni gatunek wina. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!

Degustujemy wino!

Sauvignon Blanc jest lekki, ale ma wyższą kwasowość. Chardonnay ma przyjemną, bogatą kompozycję. Zazwyczaj nie jest zbyt kwaśny. Z kolei Pinot Noir nie zawiera zbyt dużo garbników. Dodatkowo jest lekki i orzeźwiający, jak na czerwone wino. Natomiast Cabernet Sauvignon wyróżnia się bogatą kompozycją aromatów. Znajduje się w nim dużo taniny, dlatego ma gorzki smak.

Dobierając wino do potrawy, skup się na 6 smakach: słony, kwaśny, gorzki, słodki, tłusty (oleogustus) oraz umami.

Ogólnie rzecz biorąc, możemy podzielić wino na trzy kategorie:

•  czerwone – ma więcej goryczy,
•  białe, różowe i musujące – mają większą kwasowość,
•  słodkie – dominują w nich słodkie nuty.

Wybierając alkohol, zastanów się nad intensywnością dania. Zazwyczaj sałatka jest lekką przekąską. Jeśli jednak dodasz do niej balsamiczny winegret o wysokiej kwasowości, zmieni to diametralnie postać rzeczy.

 

Dopasuj intensywność wina do potrawy

Do prostej sałatki z kurczaka możesz wybrać lekkie, orzeźwiające wino, takie jak Sauvignon Blanc lub Chenin Black. Z drugiej strony do cięższego, obfitszego posiłku pasuje doskonale wino o bogatym smaku, np. Chardonnay, a nawet Riesling ze słodkimi nutami.

W przypadku pieczonej jagnięciny szczególnie polecane jest Bordeaux. Sprawdzi się doskonale w rónych sytuacjach. Zazwyczaj ma bogate, owocowe i pikantne nuty. Dużą popularnością cieszy się Tempranillo o mocnym, ziemistym smaku lub Cabernet Sauvignon. Jeśli przygotowałeś kotleciki jagnięce, zaproponuj Côtes de Provence.

Wieprzowina dobrze komponuje się z winem o wysokiej kwasowości, np. świeżym, niemieckim Riesling. Z kolei młode, cierpkie, czerwone Beaujolais Nouveau pasuje do oryginalnych potraw wieprzowych. Natomiast wędzona wieprzowina lub żeberka wymagają gładkiego, świeżego wina, takiego jak El Pajaro Rojo.

Potrawy wegetariańskie możesz pięknie łączyć z szeroką gamą alkoholi. Zwykle do lekkiej sałatki lub risotto powinno się serwować lekkie, białe wino, takie jak Pinot Grigio lub Pinot Grigio Blush, jeśli wolisz różowe. Do makaronu lub pizzy podaj trunek o głębszej, bardziej złożonej kompozycji, jak chilijskie Cabernet Sauvignon. Natomiast wegetariańskie curry świetnie współgra ze słabszym alkoholem, np. Muscat/Moscato.


https://www.facebook.com/kompaniamiesna/posts/196271528591331

 

Parowanie wina z rybą

Pamiętaj, by nie łączyć czerwonego wina z rybą. Zawiera więcej garbników, które oddziałują z olejami rybnymi na podniebieniu. W większości przypadków taka interakcja pozostawia metaliczny posmak w ustach. Jeśli jednak chcesz połączyć rybę z czerwonym winem, wybierz gatunek z niską zawartością garbników.

Stek z tuńczyka doskonale komponuje się z lekkim lub średnio mocnym trunkiem, takim jak Pinot Noir. Jeśli ryba jest delikatniejsza, na przykład przyrządziłeś morszczuka lub gładzicę, poszukaj wina o ostrym smaku, takiego jak Pinot Grigio lub białe musujące. Z kolei rześkie, świeże, białe wina (np. Chablis lub szampan) świetnie pasują do skorupiaków.

 

Bezpieczne rozwiązanie

Jeśli masz wątpliwości, jaki trunek najlepiej pasuje do danej potrawy, pamiętaj, że wina różowe i musujące są dość uniwersalne. To stosunkowo bezpieczny wybór. Jeżeli jednak nie chcesz w ogóle ryzykować, zdecyduj się na butelkę szampana z górnej półki. Pasuje do każdej potrawy.

 

Łączenie ziół i przypraw z winem

Parowanie z ziołami i przyprawami jest dość łatwe, jeśli wiesz, jaki smak ma konkretne wino. Na przykład w Gagliasso Barbera d’Alba DOC dominuje anyż, czarny pieprz, przyprawy i ciemne owoce. Warto więc połączyć je z kurczakiem w polewie sojowej. Taka kombinacja zachwyci wszystkich gości.

Magia parowania win z ziołami i przyprawami zaczyna się od związków aromatycznych. Możesz na przykład połączyć Syrah z czarnym pieprzem, by podkreślić wyjątkowy smak. Do bazylii, koperku i estragonu doskonale pasuje białe wino, z kolei czerwone wino wyśmienicie komponuje się z rozmarynem i tymiankiem. Świeże zioła świetnie współgrają z białym i różowym trunkiem, natomiast do suszonych ziół wybierz czerwone wino. Wyjątkiem jest suszona mięta, do której pasuje lekki, orzeźwiający alkohol.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*