Jazda na wrotkach – jak się nauczyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jazda na wrotkach to wesołe zajęcie, a zarazem doskonałe ćwiczenie na poprawę kondycji. Możesz się na nich ścigać i jeździć do pracy. Jeśli chcesz sprawnie i umiejętnie poruszać się na wrotkach, przeczytaj naszą instrukcję!

Odpowiedni sprzęt

Do jazdy potrzebne są właściwie same wrotki, ale dla większego bezpieczeństwa radzimy zaopatrzyć się w kask, który uchroni Cię przed poważnymi urazami, a nade wszystko w ochraniacze na nadgarstki, łokcie i kolana. O ile uraz głowy zdarza się bardzo rzadko, o tyle ochraniacze rekomendujemy zakładać – zanim opanujesz jazdę na wrotkach, z pewnością zaliczysz niejeden upadek.

Właściwe ułożenie ciała

Rozstaw nogi na szerokość ramion, zegnij kolana i przysiądź lekko na piętach. Jazda na wrotkach wymaga równowagi, a taka pozycja pozwala uniknąć upadku.

Na samym początku, jak tylko staniesz na wrotkach, będzie Ci się wydawać, że nie masz nad nimi kontroli. Zanim poczujesz się pewnie, możesz stracić równowagę i zaliczyć kilka upadków. To całkowicie normalne, po prostu ćwicz takie ułożenie ciała, dopóki nie uda Ci się zachować jako tako stabilnej postawy.

Dość trudne jest trwanie nieruchomo na wrotkach. Kiedy pochylisz się do przodu, musisz wysunąć jedną z wrotek do przodu. To Ci pozwoli odzyskać równowagę. Pomyśl o tym w ten sposób: kiedy stoisz w miejscu i ktoś Cię lekko popchnie, intuicyjnie wysuwasz do przodu jedną z nóg, żeby odzyskać równowagę. To samo stosuje się do sytuacji, kiedy stoisz na wrotkach, z tą różnicą, że w tym przypadku napiera na Ciebie siła mięśni.

Kaczy chód

Złącz razem pięty, palce skieruj na zewnątrz i zacznij powolny ruch do przodu, wysuwając najpierw prawą, potem lewą nogę itd. Poruszaj się na lekko ugiętych nogach i staraj się utrzymać równowagę. Ćwicz te ruchy, dopóki nie nauczysz się stabilnie „chodzić” na wrotkach. Być może zaliczysz kilka upadków, ale z każdą kolejną próbą będzie coraz łatwiej. Pamiętaj, żeby dla zachowania równowagi przenosić ciężar ciała na pięty. Aby nauka posuwała się do przodu, zacznij chodzić szybciej i wydłużać kroki. Stopniowo zaczniesz jeździć.

Jazda

Stopniowo wydłużając każdy krok, zaczniesz naprawdę jeździć. Odpychaj się jedną nogą i ślizgaj na drugiej do momentu utraty impetu, następnie zmień nogę. Kiedy jedna noga jedzie po powierzchni, druga jest uniesiona, tak żeby nie krępowała Twoich ruchów. 

Naucz się skręcać w lewo i prawo w czasie jazdy. Przy skręcie w prawo, pochyl ciało lekko w prawo, a gdy skręcasz w lewo – skieruj tułów w lewą stronę.

Zacznij jeździć coraz szybciej. Wymieniaj nogi i coraz szybciej odpychaj się od nawierzchni. Wykorzystuj ciężar ciała, żeby zwiększyć prędkość, mocniej pochylając się w tę stronę, w którą jedziesz. Wykorzystuj też ręce, żeby utrzymać równowagę i zwiększyć prędkość, zegnij je w łokciach i przesuwaj to w przód, to w tył, tak jak w czasie biegu.

Hamowanie

Twoje wrotki powinny być wyposażone w hamulec zlokalizowany na przodzie. Żeby się zatrzymać ustaw wrotki równolegle do siebie i pochyl się nieco do przodu. Przesuń prawą wrotkę do tyłu i skieruj jej czubek do dołu. Im mocniej dociśniesz, tym szybciej się zatrzymasz.

W czasie hamowania trzeba zachować równowagę i naciskać czubkiem wrotki na hamulec. Jeśli nie naciśniesz dość mocno, możesz stracić równowagę i upaść. Jeśli masz problem z mocnym dociśnięciem hamulca, pomóż sobie rękoma i dodatkowo dociśnij je do prawego kolana. Dzięki temu szybciej się zatrzymasz.

Zdj. główne: Matthew Ball/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*