Na czym polega psychoterapia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W dzisiejszym świecie coraz więcej osób przyznaje się do tego, że mierzy się z chorobami psychicznymi. Takie problemy jeszcze niedawno były piętnowane, a wiele osób bało się lub wstydziło przyznać do życia z depresją czy zaburzeniami lękowymi.

Choć w Polsce nadal często można spotkać się z lekceważącym podejściem do chorób umysłu, sytuacja ta się zmienia. Coraz więcej osób, w tym celebrytów, stara się podnosić świadomość społeczeństwa na ten temat i przyznaje, że chodzi na terapię. Dowiedz się, czym jest psychoterapia i kiedy warto z niej skorzystać.

Nie bój się prosić o pomoc    

Najważniejsze w leczeniu chorób oraz zaburzeń psychicznych, jest zrozumienie, że to nic złego i poszukanie dla siebie pomocy. Chociaż rzadko się o tym mówi, depresja jest chorobą śmiertelną, która jest jednak całkowicie uleczalna. Nie bój się prosić o pomoc i znajdź psychoterapeutę, który pomoże Ci przezwyciężyć swoje problemy.

Postaraj się spojrzeć na depresję jak na każdą inną chorobę – jeśli złamiesz nogę, idziesz do lekarza, żeby uśmierzył ból i zapobiegł komplikacjom w gojeniu. Nikt nie wstydzi się leczenia grypy, alergii, bólu zęba czy skręconej kostki. Dlaczego więc leczenie chorób psychicznych miałoby być tematem tabu? Psychoterapia Ursynów to sposób na poradzenie sobie z wieloma zaburzeniami czy po prostu trudniejszym okresem w życiu.  

Cele psychoterapii

Nie da się określić jednego celu, jaki ma terapia, ponieważ jest on uzależniony od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta oraz umowy między nim a psychologiem. Zazwyczaj sprowadza się on jednak mniej więcej do tego samego – powrotu do normalności.

W przypadku każdej choroby pierwszym krokiem jest pomoc doraźna, która pozwala zacząć układać sobie codzienność pomimo trudności. Pacjent musi nauczyć się jak żyć z depresją, aby później móc ją skutecznie przezwyciężyć. Podobnie jest z lękami, dysocjacją i innymi zaburzeniami, które można skutecznie wyleczyć. W przypadku zaburzeń takich jak zespół stresu pourazowego, które nie są uleczalne, psychoterapia ma pomóc w wypracowaniu zdrowych mechanizmów radzenia sobie z objawami. 

Terapia nie tylko dla chorych

Psychoterapia nie jest tylko dla osób zmagających się z chorobami psychicznymi. Jeśli masz potrzebę przedyskutowania jakiegoś aspektu swojego życia z profesjonalistą, potrzebujesz dostrzec inne możliwości czy nabrać innego podejścia do jakiejś sprawy – idź na terapię. W takich przypadkach wystarczy zaledwie kilka sesji, by uzyskać pomoc i rozwiązać problem.

Czas trwania cyklu terapeutycznego sugeruje zazwyczaj sam terapeuta po poznaniu pacjenta i jego kłopotów, jednak prawdziwa długość cyklu zależy właściwie od Ciebie. Nie masz obowiązku kontynuować lub przerwać psychoterapii, jeżeli uznasz, że nawet pomimo pokonania problemu nadal chcesz spotykać się z psychologiem, masz do tego prawo. Weź jednak pod uwagę, że terapia „na żądanie” dostępna jest raczej w gabinetach prywatnych i nie obejmuje jej pakiet ubezpieczenia zdrowotnego.

Zdj. główne: Priscilla Du Preez/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*