Oszczędzaj na paliwie, czyli jak tankować taniej w czasach wysokiej inflacji

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ceny paliwa na stacji mówią same za siebie. Jest drogo, a ma być jeszcze drożej. W tych trudnych dla kierowców czasach nasuwa się pytanie, czy są sposoby, aby choćby w minimalnym stopniu oszczędzić? Odpowiadamy: tak, ale trzeba wyrobić w sobie kilka nawyków i wyspecjalizować w wyszukiwaniu dobrych ofert.

Inflacja i wysokie ceny paliw

Inflacją jest powszechny wzrost cen związany ze spadkiem siły nabywczej pieniądza. Prognozy dla kierowców nie są zbyt optymistyczne. Zakup nowego lub używanego auta, koszt obowiązkowego ubezpieczenia, cena serwisu, wreszcie: drożyzna na stacjach benzynowych – to wszystko sprawia, że posiadanie auta jest kosztowniejsze niż w poprzednich latach. Zastanówmy się zatem nad możliwościami oszczędności. Skoro da się je znaleźć w świecie ubezpieczeń komunikacyjnych – a zrobisz to za pomocą narzędzia https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ – być może podobnie jest z paliwem?

Jest się nad czym zastanawiać, bo ceny paliw naprawdę uderzają Polaków po kieszeniach. Podstawowym czynnikiem jest tu globalna cena ropy naftowej, przez co cierpią też inne kraje Unii Europejskiej. Niestety, dynamika podwyżek nad Wisłą jest jedną z najwyższych w Europie. 28% w skali roku to naprawdę sporo. Według danych Eurostat, identyczny wzrost odnotowano na Słowenii. Jeszcze szybciej ceny urosły tylko w Rumunii oraz Luksemburgu. Popyt na ropę jest ogromny, a dostęp do niej jest ograniczany. Powoduje to wzrost cen na całym świecie. Problem odczuwają wszyscy kierowcy – zarówno ci, którzy tankują benzynę 95 lub 98, jak i właściciele pojazdów z LPG czy silnikiem diesla.

Ekonomiczna jazda – szansa na oszczędności

Jeśli już, ceny paliwa w Polsce będą w najbliższym czasie rosły. Z tego względu rekomendujemy naukę ekonomicznej jazdy. Mniejsze zużycie jest możliwe dzięki:

  • utrzymywaniu równomiernej prędkości, bez długotrwałego lub gwałtownego przyspieszania,
  • usunięciu zbędnego bagażu, ponieważ obciążony samochód spala więcej paliwa, dlatego warto pozbyć się też nieużywanego bagażnika dachowego, który zwiększa opór pojazdu,
  • ograniczeniu korzystanie z klimatyzacji,
  • zaprzestaniu jazdy na wysokich obrotach,
  • zmianie biegów na wyższe z właściwą dynamiką,
  • wyłączaniu samochodu na postojach w rodzaju przejazdu kolejowego lub na „długich czerwonych światłach”.

To tylko wybrane zachowania i nawyki, które umożliwiają ograniczenie zużycia paliwa. Im rzadziej będziesz stać przed koniecznością wizyty na stacji, tym lepiej dla Twojego portfela.

Szukaj najlepszych promocji

W okolicy, którą przemierzasz codziennie w związku z np. pracą zawodową, znajduje się zapewne kilka konkurencyjnych stacji benzynowych. To skłania do poszukiwania oszczędności i promocyjnych warunków, które oferują m.in. Shell, bp, Circle K czy Moya. Inną strategią jest trzymanie się wybranej stacji paliw, karta stałego klienta i korzystanie z przysługujących rabatów czy innych benefitów.

Najłatwiej poradzisz sobie ze znalezieniem promocji, jeśli zaczniesz korzystać na bieżąco z sieci. To w Internecie sprawdzisz, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, w Sieci możesz też znaleźć najświeższe informacje z rynku czy porady od okolicznych mieszkańców w mediach społecznościowych i na forach.

Połącz te dwa kroki – zacznij jeździć bardziej ekonomicznie i bądź na bieżąco z promocjami oraz cenami paliw na różnych stacjach. Zastanów się również nad innymi sposobami przemieszczania się, np. piechotą, rowerem czy komunikacją miejską, aby znaleźć oszczędności, a przy okazji wybrać bardziej ekologiczne formy transportu.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*