Na czym polega parkour? Oto, co warto o nim wiedzieć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Parkour to rodzaj aktywności fizycznej, który polega na pokonywaniu napotkanych na drodze przeszkód. Zalicza się go do sportów ekstremalnych. Choć ta forma aktywności jest niezwykle widowiskowa, to także wymaga wiele od wykonującego parkour. Ponadto uczy siły fizycznej, jak i psychicznej.

Czym jest parkour?

Parkour to forma aktywności fizycznej. Pochodzi z Francji, a zapoczątkował ją aktor i sportowiec – David Belle. Mężczyzna uprawiający parkour to traceur, a kobieta – traceuse, przy czym w Polsce nazywa się ich po prostu traserem oraz traserką.

Dosłownie słowo parkour to „sztuka przemieszczania się” i właśnie tym jest ten rodzaj sportu. Założeniem parkour jest sprawne pokonywanie przeszkód, które napotykane są w mieście, przy czym należy to zrobić możliwie w najprostszy sposób, by nie tracić siły ani szybkości. Rozwija wiele umiejętności fizycznych; zwiększa siłę, poprawia kondycję fizyczną, korzystnie wpływa na zmysł równowagi oraz na odporność ciała na kontuzje i przeciążenia. Trening powoduje także, że zwiększa się gibkość ciała oraz poprawia się orientacja w terenie. Ponadto uprawiając parkour, nauczysz się, jak bezpiecznie upadać. Co więcej, trening ten wpływa korzystnie na psychikę. Dzięki niemu uodpornisz się na niepowodzenia, zwiększysz pewność siebie, nauczysz się samodyscypliny, a także wytrwałości w dążeniu do celu. 

Parkour należy odróżnić od freerunu. Sporty te są do siebie bardzo podobne, jednak freerun ma nieco inne zasady. Ten drugi jest biegiem akrobatycznym, w którym liczy się efektowność wykonywanych tricków, a nie szybkość i prostota. W związku z powyższym ludzie uprawiający freerun chcą pokonać przeszkodę w sposób najbardziej efektowny, natomiast traserzy – w sposób możliwie najszybszy. 

Fot. Mary Taylor/Pexels

Parkour – jak zacząć naukę?

Przede wszystkim nauka parkour nie powinna być rozpoczynana na własną rękę. Dlatego jeżeli chcesz zacząć trening, najlepiej zapisać się do klubu lub stowarzyszenie traserów, gdzie otrzymasz niezbędne wskazówki od trenerów. Biorąc pod uwagę, że parkour to sport ekstremalny, nie zaleca się jego praktykowania przed przejściem ostatniej fazy dorastania, czyli przed 18. rokiem życia. Wcześniej ciało może nie być jeszcze w pełni ukształtowane, a tym samym – może być niegotowe na trudniejsze sportowe wyzwania.

Pierwsze treningi to przede wszystkim nauka podstawowych technik, jak np. roll czy monkey, a także wykonywanie podstawowych ćwiczeń, mających na celu usprawnić technikę. Zalicza się do nich skoki, pompki, podciąganie na drążku, stanie na rękach czy przewroty w tył oraz przód. Kolejnym krokiem jest wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych ćwiczeń oraz ich umiejętne połączenie w tzw. flow biegu. 

W parkourze niezbędnie ważna jest technika, ale także siła, szybkość, poczucie równowagi oraz gibkość. W związku z powyższym trening nie polega jedynie na pokonywaniu przeszkód, ale także na wykonywaniu ćwiczeń siłowych, rozciągających czy wykonywaniu treningu sprinterskiego. 

Zasady bezpieczeństwa

Ważne jest, aby w trakcie treningu przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Zanim zaczniesz pokonywać przeszkodę, upewnij się, że jest ona bezpieczna, np. że nie leży na niej żadne szkło czy metal, który mógłby Cię zranić. Nie powinieneś przeceniać swoich możliwości i w każdym przypadku zachować ostrożność. Kiedy chcesz trenować trudne techniki, to nie rób tego sam. Korzystaj z pomocy bardziej doświadczonych treserów. Nie próbuj też od razu pokonywać najtrudniejszych przeszkód, tylko stopniowo zwiększaj poziom treningu. Na początku unikaj także dużych wysokości, by ewentualne niepowodzenie w pokonywaniu przeszkody nie skończyło się poważnym wypadkiem. 

Fot. Mary Taylor/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*