Rodzaje i zastosowanie rękawic medycznych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Środki ochrony indywidualnej, takie jak rękawice, powinny być wyprodukowane z materiałów najwyższej jakości, aby skutecznie chroniły personel medyczny przed przenikaniem do organizmu mikroorganizmów chorobotwórczych. W artykule przedstawiamy rodzaje rękawic medycznych oraz ich zastosowanie.

Rola odzieży jednorazowej 

Personel medyczny wykonuje wiele czynności w celach aseptycznych, m.in. zakłada specjalnie obuwie, czepki, fartuch i rękawice. Odzież jednorazowa chroni personel medyczny przed bezpośrednim kontaktem z materiałem biologicznym, takim jak krew czy inne płyny ustrojowe Odzież ochronna ma także znaczenie dla zdrowia pacjenta, ponieważ chroni go przed zakażeniami, do których mogłoby dojść na sali operacyjnej. Produkty medyczne jednorazowego użytku, takie jak rękawiczki jednorazowe, powinny spełniać wszystkie atesty i normy, a także być wyprodukowane z odpowiedniego tworzywa, aby skutecznie chroniły pacjenta i personel medyczny w sytuacji wysokiego ryzyka. To ważne, aby wszelkie wyroby medyczne posiadały certyfikaty wydane przez jednostki uprawnione. Koszt odzieży jednorazowej wysokiej jakości jest niewielki w porównaniu ze szkodami poniesionymi w przypadku zakażenia pacjenta czy zachorowań personelu. Warto pamiętać, że materiał używany przez personel szpitala na sali operacyjnej nie może pylić, ponieważ istnieje ryzyko, że cząstki mogą przenosić czynniki infekcyjne.

Podział rękawic medycznych ze względu na zastosowanie 

Rękawice medyczne są niezbędne do zachowania higieny pracy nie tylko w szpitalach, lecz także w laboratoriach, punktach diagnostycznych, gabinetach lekarskich, stomatologicznych oraz medycyny estetycznej i klinikach weterynaryjnych. Używa się ich także przy sporządzaniu leków recepturowych w aptekach oraz w firmach produkcyjnych, zwłaszcza tych zajmujących się przetwórstwem spożywczym. Rękawice jednorazowe to nie jest produkt uniwersalny – wybierając model, należy dopasować go do charakteru wykonywanej pracy. Informacja o właściwościach rękawic (m.in. o stopniu ochrony przed patogenami, rozciągliwości, wytrzymałości oraz rezultat testu wodnego) powinna znajdować się na opakowaniu lub załączonej ulotce. Ze względu na zastosowanie rękawiczek medycznych często wyróżnia się rękawice diagnostyczne i zabiegowe. 

Podział rękawic ze względu na materiał 

Rękawice medyczne pozwalają zminimalizować ryzyko związane z pracą ze szkodliwymi substancjami. Ze względu na materiał wykorzystany do produkcji, wyróżniamy rękawice nitrylowe, lateksowe i winylowe. Rękawice lateksowe występują w wariancie pudrowanym i bezpudrowym. Produkty wysokiej jakości można znaleźć na stronie: https://emka-sklep.com.pl/rekawiczki-lateksowe. Model pudrowy będzie lepszy dla osób ze zwiększoną potliwością dłoni. Z kolei rękawice bezpudrowe, takie jak poniższe: https://emka-sklep.com.pl/bezpudrowe-lateksowe-rekawiczki, będą odpowiednie dla osób z wrażliwą skórą. Puder w postaci skrobi kukurydzianej może zostać na dłoniach po ściągnięciu rękawic, co również może przemawiać za kupnem wariantu bezpudrowego. Osoby uczulone na lateks powinny wybrać rękawice nitrylowe bądź winylowe, aby uniknąć dokuczliwych objawów. Podsumowując, rękawice medyczne chronią dłonie zarówno przed fizycznym uszkodzeniem, jak i zanieczyszczeniem drobnoustrojami. Wykonane z materiałów wysokiej jakości są również bezpieczne dla skóry i komfortowe w noszeniu. 

Fot. Diana Polekhina/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*