Tłusty Czwartek 2022 – wypróbuj przepis na szybkie pączki

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Już niedługo, bo 24 lutego będziemy świętować ostatni czwartek przed wielkim postem, czyli tzw. tłusty czwartek. To właśnie ten dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, a ze względu na to, że data jest zależna od Wielkanocy — jest to święto ruchome.

Charakterystyczna nazwa idzie oczywiście w parze ze spożywaniem w całym naszym kraju — wyśmienitych faworków i pączków. Na tych drugich, chcielibyśmy szczególnie skupić się w poniższym artykule, a konkretnie przedstawić dwa, ekspresowe przepisy na pączki. Już wcześniej zachęcamy do przygotowania potrzebnych składników. Proponowane przez nas przekąski będą fantastyczną przekąską na Tłusty Czwartek, ale… nie tylko!

Ekspresowy przepis na pyszne i sycące pączki

Składniki, które tutaj zaprezentujemy, wystarczają na około 10 sztuk całkiem dużych pączków. Jeżeli zdecydujesz się jednak zrobić trochę mniejsze, „na jeden gryz” – z całą pewnością wyjdzie ich o wiele więcej. Do tego przepisu potrzebujesz:

  • około 250 g mąki pszennej,
  • opakowanie suchych drożdży,
  • kopiatą łyżkę cukru,
  • 3 jajka kurze,
  • około 125 ml ciepłego mleka,
  • około 60 gramów masła,
  • nadzienie do pączków — wybierz takie, jakie lubisz… może to być dżem różany, powidła, krem czekoladowy…,
  • szczyptę soli,
  • olej do smażenia.

I to wszystko! Biorąc pod uwagę, że większość tych składników każdy z nas ma w swoim domu… zrobienie bardzo szybkich, a zarazem naprawdę pysznych pączków nie powinno sprawić Ci żadnego problemu.

Sposób przygotowania

Masz już przygotowane wszystkie składniki? W takim razie możesz zabrać się za dalsze „pączkowe” etapy. Zacznij oczywiście od przesiania podanej ilości mąki do osobnej miski (może to być misa miksera). Nie pomijaj tego etapu! Dlaczego przesianie mąki jest aż tak ważne? Ponieważ właśnie dzięki temu wykorzystywana mąka nabiera powietrza — w praktyce oznacza to, że smażone przez Ciebie pączki będą lekkie, puszyste, a w cieście nie znajdą się żadne niechciane grudki. Przesiewanie mąki sprawia także, że późniejsza praca z ciastem jest o wiele prostsza.

Skoro wiesz już, dlaczego przesianie mąki jest aż tak ważne, po umieszczeniu jej w misce, dosyp cały cukier, sól, a także suszone drożdże, a następnie wszystko wstępnie wymieszaj. Wstępnie, czyli po prostu do lekkiego połączenia się składników. Możesz także skorzystać ze zwykłych, świeżych drożdży, ale wtedy konieczne będzie przygotowanie specjalnego zaczynu. Kolejne etapy to dolanie ciepłego mleka, żółtek, a następnie zagniecenie ciasta. Co z kolei zrobić z pozostałymi białkami? Możesz dorzucić je do jajecznicy lub zrobić z nich pyszne, równie ekspresowe kokosanki. Po zagnieceniu ciasta dodaj do niego jeszcze rozpuszczone ciasto i znowu — zagniatamy je przez co najmniej kilka minut, tak aby masa była miękka, a zarazem jednolita. Żaden z wykorzystanych składników nie powinien być widoczny „gołym okiem” – jeśli więc widzisz resztki nierozgniecionego masła czy mąki, zagnieć jeszcze swoje ciasto. Możesz je wyrabiać ręcznie lub za pomocą miksera planetarnego, czy klasycznego miksera z końcówkami do zagniatania ciasta. Gdy efekt będzie już zadowalający, odłóż je do suchego miejsca, przykryj i pozostaw w takiej formie na około 30 do nawet 40 minut. W przepisie wykorzystujemy drożdże, dlatego musimy dać im czas na zadziałanie!

Ostatni etap – smażenie!

Gdy wymagany czas minie, przygotuj stolnicę lub po prostu rozsyp mąkę na uprzątniętym wcześniej stole. Rozwałkuj delikatnie ciasto wałkiem lub po prostu użyj do tego dłoni, a następnie przystąp do wycinania krążków. Możesz to zrobić np. za pomocą szklanki o niewielkiej średnicy. Jeżeli chcesz usmażyć puste pączki — odstaw je w tym momencie do delikatnego wyrośnięcia. Jeżeli jednak chcesz, aby w środku znalazło się jakieś nadzienie — to właśnie będzie moment na to, aby je tam umieścić. Można to również zrobić po wyciągnięciu usmażonych, gorących jeszcze pączków. Gdy pączkowe ciasto będzie już czekać pod przykryciem, ustaw na palniku garnek z tłuszczem i zacznij go rozgrzewać. Najwygodniej jest smażyć pączki pojedynczo lub po dwa na raz, dlatego wystarczy Ci niewielkie naczynie. Pamiętaj, aby wrzucać ciasto dopiero na dobrze rozgrzany tłuszcz! Zredukuj moc palnika i smaż pączki przez około dwie minuty z obu stron — zwróć uwagę, aby ciasto zmieniło kolor na przyjemnie złoty. Gdy Twoje pączki będą już upieczone, odłóż je na ręcznik papierowy, tak aby papier mógł wsiąknąć nadmierny tłuszcz. Przed podaniem posyp swoje pączki cukrem pudrem lub własnoręcznie przygotowanym lukrem. Lukier możesz zrobić z pomieszania cukru pudru i wody lub z cukru pudru i soku z cytryny.

I to już wszystko! Pozostało nam tylko, życzyć Tobie i Twoim bliskim smacznego!

Zdjęcie główne: Annie Spratt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*