Ubytki w zębach – jak im zapobiegać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zdrowe zęby decydują o bardzo wielu aspektach w ludzkim organizmie. Choroby zębów mogą powodować na przykład problemy z zatokami, migreny czy nieprawidłowości w układzie krążenia. Niestety badania pokazują, że 70% dorosłych i aż 90% dzieci w wieku szkolnym ma próchnicę i ubytki w zębach. Co robić, żeby zapobiegać chorobom zębów? Podpowiadamy!  

Odpowiednia higiena jamy ustnej   

Mycie zębów za pomocą pasty i szczoteczki to absolutna podstawa, o której wie każdy. Nie każdy jednak potrafi myć zęby prawidłowo. Szorowanie szkliwa prostymi pociągnięciami powoduje duże zniszczenia, z kolei okrężne ruchy nie są wystarczająco skuteczne, by zapobiegać próchnicy. Ruch wymiatający to najdoskonalszy sposób na mycie powierzchni zębów. Najlepszym rodzajem szczoteczki, który właśnie takim ruchem pozbywa się resztek jedzenia oraz osadu nazębnego z jamy ustnej, jest szczoteczka soniczna, którą poleca się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.  

Samo mycie nie wystarczy, aby utrzymać jamę ustną w nienagannym stanie i zapobiegać próchnicy. Dodatkowo należy czyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną lub specjalnym irygatorem. Wspaniałym dopełnieniem codziennej higieny jamy ustnej jest stosowanie płynu do płukania ust, który rozpuszcza resztki osadu i oczyszcza zęby ze złych bakterii, powodujących próchnicę i ubytki. 

Regularne wizyty u dentysty   

Chyba nikt nie odwiedza gabinetu stomatologa dla przyjemności, jednak regularne wizyty u dentysty są niezbędne w profilaktyce próchnicy. Po pierwsze – jest to choroba, która szybko się rozprzestrzenia i jeden chory ząb może zarazić kolejne, więc zatrzymanie postępu choroby jest kluczowe. Dodatkowo stomatolog może zauważyć pierwsze symptomy zwiastujące próchnicę i szybko zapobiec jej rozwojowi lub dać Ci wskazówki na temat tego, jak lepiej dbać o zęby.

Sprzęt w gabinecie dentystycznym jest o wiele mocniejszy, dokładniejszy i bardziej profesjonalny od tego, co można dostać w sklepach. Turbina stomatologiczna z wymiennymi końcówkami pozwala na kompleksową higienizację oraz ewentualne leczenie zębów. 

Prawidłowa dieta  

To, co na co dzień trafia do Twojej jamy ustnej również nie jest bez znaczenia dla rozwoju próchnicy. Niestety cukier bardzo osłabia szkliwo i przyczynia się do rozwoju próchnicy, ponieważ jest pożywką dla bakterii. Jeśli zależy Ci na mocnych i zdrowych zębach unikaj słodyczy, słodkich przekąsek i gazowanych napojów z wysoką zawartością cukru.

Warto też wystrzegać się jedzenia z wysoką zawartością kwasu, który również rozpuszcza i osłabia szkliwo na zębach, wpływając tym samym na powstawanie ubytków. Duży wpływ na próchnicę ma także dym z papierosów, jest to więc kolejny argument za tym, żeby rzucić palenie.

Zdj. główne: Candid/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*