Urządzenia i akcesoria przydatne w obserwacji zwierząt

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Miłośnicy zwierząt lubią je obserwować. Żeby jednak można było w pełni się cieszyć z podglądania natury, niezbędny jest właściwy sprzęt. W tym artykule przedstawimy akcesoria i urządzenia, które mogą się przydać w takiej sytuacji.

Obserwacja nocą

Akcesoria termowizyjne

To specjalistyczne urządzenia, dzięki którym można obserwować zwierzęta nocą, nawet w najcięższych warunkach. Termowizory opierają się na podczerwonym promieniowaniu rejestrującym ciepło, które pochodzi od obserwowanego zwierzęcia. Są lepsze od równie popularnych noktowizorów w warunkach wyjątkowo słabo oświetlonych, na przykład w gęstych lasach czy zaroślach.

Najpopularniejsze urządzenia termowizyjne to monokulary i binokulary. Różnica między nimi polega na tym, że z tych pierwszych korzysta się, używając jednego oka, natomiast z binokularów – obu. Binokulary pozwalają obserwować zwierzę z większej odległości. Często miłośnicy zwierząt decydują się na zakup kamer termowizyjnych, które pozwalają nie tylko obserwować, ale również nagrywać.

Urządzenia noktowizyjne

To kolejny sprzęt konieczny do nocnej obserwacji zwierząt. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się luneta noktowizyjna. To urządzenie, dzięki którym w ciemności można obserwować zwierzęta. Działa na zasadzie przetwarzania możliwie największej ilości informacji z nawet najmniejszej ilości światła. Z kolei jeśli panuje ciemność, to luneta może generować podczerwień.

Lunety często są wyposażone w e-kompas i żyroskop, poza tym pozwalają na powiększenie cyfrowe i optyczne. Dzięki temu można obserwować zwierzęta nawet z bardzo dużej odległości. Do lunety można dobierać też akcesoria, które jeszcze bardziej udogodnią obserwację.

Lornetka

W ciągu dnia aż tak specjalistyczny sprzęt nie jest konieczny. Często do obserwacji zwierząt wystarczy wtedy lornetka. Sklep cel-pal.pl oferuje duży wybór lornetek, które z pewnością przypadną do gustu każdemu obserwatorowi.

Obserwacja ptaków

Do tego też przyda się lornetka, jednak najlepiej jest mieć specjalistyczną, posiadającą odpowiedni obiektyw. Im większa jest średnica obiektywu, tym jaśniejszy obraz widziany przez lornetkę. Rozwój techniki pozwala na to, że nawet soczewki o niewielkiej średnicy przekazują obraz o bardzo dobrej jakości. To z kolei dzięki powłokom refleksyjnym.

Istnieje jednak jeszcze jedna zależność, która ma wpływ na komfort obserwacji. Im soczewki są większe, tym cięższe. Lornetka powinna ważyć tyle, żeby w ciągu kilku- albo kilkumastominutowej obserwacji nie zmęczyły się za bardzo nasze ręce. Dlatego też ciężkie, duże lornetki polecane są dla osób doświadczonych, a dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z obserwacją ptaków – lekkie, bardziej poręczne modele.

Fotopułapka

To nic innego jak kamera wyczuwająca ruch. Nagrywanie uruchamia się tutaj w momencie, kiedy zwierzę poruszy się w obszarze rejestrowanym przez obiektyw. Nowoczesne fotopułapki często są połączone z kartą sim, a to pozwala na to, żeby w miejscach, w których nie ma zasięgu Internetu, można też od razu przesyłać filmy na telefon.

Inne akcesoria

Specjalistyczny sprzęt, który został wymieniony, to nie wszystko. Przed wybraniem się na obserwację zwierząt warto również wyposażyć się w kompas oraz mapy. Mimo że większość z nas posiada telefon z wbudowanym GPS-em, to nie zawsze zasięg Internetu pozwala nam na sprawdzenie dokładnej lokalizacji.

Na obserwację warto też ze sobą zabrać latarkę, aparat fotograficzny oraz notes i długopis. Te ostatnie to ciekawy sposób, żeby zapisywać zaobserwowane zwierzęta, miejsce i porę, kiedy je zobaczyliśmy.

Fot. Erik Mclean/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*