Zakup pierwszego e-papierosa – co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

E-papieros uchodzi za nieco bezpieczniejszą alternatywę dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych. W związku z tym coraz więcej osób chce sprawdzić, na czym polega jego fenomen. Jak wybrać najlepszy model?

Pierwszy e-papieros. Czy warto?

Przemyślenia dotyczące wyboru pierwszego e-papierosa nie powinny opierać się jedynie na znalezieniu idealnego modelu. Trudno bowiem traktować palenie wyłącznie jako zabawę nietypowym gadżetem. Zdarza się, że palenie papierosów elektronicznych jest postrzegane jako neutralnie, w związku z tym, że są one pozbawione szkodliwych dla płuc substancji smolistych. Należy jednak pamiętać, że e-papierosy zawierają wysoką dawkę nikotyny, która działa uzależniająco. Dlatego też decyzja o zakupie urządzenia nie powinna być traktowana jako hobby.

Przed zakupem należy również przemyśleć wady i zalety takiego rozwiązania. Głównym minusem e-papierosa jest przede wszystkim jego wysoka cena. Ponadto trzeba również wziąć pod uwagę kwestie smaku – wersja elektroniczna nie zawsze spełnia wymagania wszystkich użytkowników. Dlatego też na początku nie warto stawiać na bardzo drogi model. Mimo wskazanych wad, e-papierosy cieszą się ogromną popularnością. Ich zwolennicy doceniają przede wszystkim:

•  duży wybór dostępnych smaków,
•  e-papierosy nie wpływają na żółknięcie skóry i przykry zapach palców,
•  brak negatywnego wpływu na stan uzębienia.

Jak działa e-papieros?

E-papieros już poprzez samą nazwę nawiązuje do klasycznych papierosów z bibułką i filtrem napełnionych tytoniem. Zasada działania tych urządzeń jest stosunkowo prosta: każdy papieros elektroniczny posiada zbiorniczek nazywany clearomizerem, w którym znajduje się liquid stosowany do kolejnych napełnień. Nowoczesne e-papierosy posiadają również dwie grzałki odpowiedzialne za podgrzewanie liquidu i pojawianie się pary wodnej.

Źródło: gis.gov.pl

Gdzie kupić e-papierosa?

Zakupu pierwszego e-papierosa możemy dokonać na dwa sposoby: poprzez sklep internetowy albo w jednym ze sklepów stacjonarnych. Obie opcje mają oczywiście swoje zalety i wady.

Zakup w sieci pozwala nam wybierać spośród niezliczonej ilości modeli oraz swobodnie porównywać oferty. Poza tym wiąże się on również z dużą wygodą zakupu oraz nieco niższymi cenami niż w sklepach stacjonarnych. Z drugiej strony ogromną wadą jest brak możliwości sprawdzenia produktu i narażanie się na spotkanie z nieuczciwym sprzedawcą. W sklepie stacjonarnym zapłacimy więcej, ale otrzymamy wsparcie ze strony konsultanta i gwarancję wysokiej jakości produktu.

Ile kosztuje e-papieros?

Ceny e-papierosów są bardzo zróżnicowane i zależą głównie od miejsca ich zakupu, modelu i producenta. Warto wyposażyć się w dwa egzemplarze, liquid i ładowarkę. Przyjmuje się jednak, że modele właściwe dla początkujących można kupić za około 200 złotych lub za kwotę nieco wykraczającą ponad tę cenę. Mowa o urządzeniach zakupionych w sprawdzonym miejscu i wyprodukowanych przez producenta gwarantującego dobrą jakość.

Jak wybrać baterię i clearomizer?

Akumulatorek do e-papierosa cechuje określona pojemność i rodzaj napięcia. Pierwszą wielkość najłatwiej jest oszacować na podstawie dotychczasowego stosunku do tradycyjnych papierosów. Przyjmuje się, że osoby palące więcej niż paczkę dziennie powinny wybrać pojemność powyżej 1000 mAh. Natomiast rodzaj napięcia wpływa na możliwość regulacji intensywności palenia papierosa – jest to kryterium, na które powinny zwrócić uwagę przede wszystkim osoby od dłuższego czasu korzystające z e-papierosów.

Również decyzja dotycząca grzałki ma ogromne znaczenie. Możemy wybrać model, w którym występuje:

•  clearomizer górnogrzałkowy: pozwala na dość dużą wydajność, zapewnia dobry smak i prostą obsługę, ale czasami sprzyja wyciekom liquidu,
•  clearomizer dolnogrzałkowy: bardziej wydajny, obficie wydziela dym.

Na jaki liquid postawić?

Kupując idealny liquid, możemy kierować się stężeniem nikotyny. Wybór jest dość szeroki – najwyższe stężenie tego związku w płynie do e-papierosów może wynosić 3,6 %. Można więc postawić na płyny mocne, średnie lub słabe. Decyzję dotyczącą płynu możemy potraktować analogicznie do preferowanych papierosów tradycyjnych.

Aromaty stosowane w płynie bywają naprawdę różne. Do najpopularniejszych zaliczają się:

•  kawa,
•  wanilia,
•  czekolada,
•  tytoń,
•  wiśnia,
•  truskawka.

Najczęściej liquid występuje w niewielkich pojemniczkach po 10 ml. Co ważne, powinno się je przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Fot. Lindsay Fox/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*