Zespół suchego oka a praca przy komputerze – jak mu zapobiegać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zespół suchego oka to jedna z przypadłości, która często dotyka osoby pracujące przed ekranem komputera. Istnieją jednak sposoby, aby mu zapobiegać, dbając jednocześnie o odpowiednią higienę pracy.

Czym jest zespół suchego oka?

W zespole suchego oka dochodzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu filmu łzowego. Może być go zbyt mało, czasami też zostaje zaburzona jest struktura. Film łzowy odpowiada za właściwe nawilżenie oka, zatem jakiekolwiek zaburzenia prowadzą do nadmiernego wysychania rogówki oraz załamania ostrości widzenia. Film łzowy zawiera również bakteriobójczą substancję o nazwie liozym, która pomaga chronić oczy przed groźnymi patogenami.

Jakie są objawy zespołu suchego oka?

Objawy zespołu suchego oka to przede wszystkim:

  • uczucie piasku pod powiekami,
  • pieczenie i zaczerwienienie oczu,
  • zaburzenia wydzielania łez,
  • swędzenie oczu,
  • zaburzenia ostrości widzenia,
  • ciągła, bardzo silna potrzeba mrugania.

Choć podobne symptomy mogą dawać inne choroby oczu, podejrzenie zespołu suchego oka pojawia się najczęściej w przypadku wykluczenia poważniejszych zmian w budowie narządu wzroku po przeprowadzeniu badania okulistycznego.

Zespół suchego oka a praca przy komputerze

Z zespołem suchego oka mogą mieć do czynienia osoby, które na co dzień znacznie obciążają swój wzrok, na przykład czytając książki, dokumentację papierową czy pracując przy komputerze. Problem ten może dotyczyć również pacjentów, którzy nie wykonują pracy biurowej, lecz sporo czasu spędzają przed ekranem komputera, tabletu czy telefonu. Statystycznie każdy człowiek powinien mrugać około 15 razy na minutę, podczas gdy pracując przed komputerem mruga się znacznie rzadziej. Nie pozostaje to bez wpływu na stan filmu łzowego, przez co dochodzi do rozwoju zespołu suchego oka. Pacjenci, którzy zauważą u siebie objawy, powinni zgłosić się do lekarza okulisty celem wykluczenia ewentualnych innych chorób oczu.

Jak poradzić sobie z zespołem suchego oka?

W zespole suchego oka z pewnością pomogą dobrej jakości krople do oczu, które zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia. Krople do oczu warto aplikować co kilka godzin, mając oczywiście na uwadze zalecenia producenta. Bardzo istotne jest również zachowanie prawidłowej higieny pracy, odrywając wzrok od ekranu przynajmniej na kilkadziesiąt sekund co pół godziny. Najlepiej patrzeć wtedy w dal, co pomaga rozluźnić mięśnie oka. Ekran komputera powinien być ustawiony w odległości przynajmniej 50 cm od twarzy, dbając jednocześnie o odpowiednie jego oświetlenie.

Zespół suchego oka a zasady higieny

Suche oko jest wyjątkowo podatne na działanie chorobotwórczych patogenów, dlatego należy bezwzględnie dbać o prawidłową higienę. Prawidłowe zdejmowanie soczewek, aplikowanie kropel do oczu czy niedotykanie okolic oczu niezdezynfekowanymi dłońmi to podstawowe zasady, których trzeba przestrzegać w trosce o zdrowie. Warto pamiętać, że nawilżające krople do oczu można też stosować profilaktycznie, także po ustaniu przykrych objawów. Pozwoli to zadbać o film łzowy, zapobiegając nawrotom schorzenia. 

Obraz autorstwa pressfoto na Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*