Co mówi o nas muzyka, której słuchamy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiadomo, że tylko my, ludzie, jesteśmy w stanie docenić wartość pięknej melodii. Każdy z nas ma inny gust muzyczny. Czy może ona zdradzać cechy naszego charakteru i pokazywać to, jakimi ludźmi jesteśmy?

Słuchana muzyka a charakter w badaniach naukowców z Cambridge

Naukowcy z Cambridge zbadali związek pomiędzy słuchaną muzyką a naszym charakterem. Ich wyniki są więcej niż interesujące. Uczeni z Uniwersytetu w Cambridge, pod wodzą dr. Davida Greenberga, przeprowadzili badania na grupie 4000 uczestników rekrutowanych za pomocą aplikacji na Facebooku. Ich przedmiotem była odpowiedź na pytanie: Jak nasz styl poznawczy, czyli sposób myślenia, wpływa na preferencje dotyczące wyboru muzyki? 

Przebieg badania przeprowadzonego w Cambridge

Znaczenie badania przeprowadzonego przez zespół dr. Greenberga polegało na bardzo drobiazgowym przygotowaniu odpowiedniej metody, która świetnie się sprawdziła. Działania przeprowadzane były etapami:

  • pierwszy polegał na zbadaniu 4000 uczestników projektu pod kątem predyspozycji związanych z ich charakterem,
  • następnie wyodrębniono dwie kategorie osób: ceniące sobie empatię (reagowanie na myśli i uczucia innych) i systematyzację (chęć zrozumienia reguł i zasad),
  • po wstępnych badaniach osoby biorące udział w projekcie miały za zadanie przesłuchanie 50 utworów z 26 gatunków i podgatunków muzycznych,
  • badani wskazywali ulubione przez siebie utwory. 
Jasna strona – Co twój ulubiony gatunek muzyczny mówi o tobie

Wyniki badania zespołu dr. Greenberga

Zespół naukowców z Cambridge dokonał oceny rezultatów badania. W świetle analiz okazało się, że obie grupy osób, empatycznych i systemowych, dotyczyły podobne preferencje związane z wyborem gatunków muzycznych. Osoby empatyczne skłaniały się ku gatunkom takim jak soft rock, poezja śpiewana, country, muzyka elektroniczna, folk lub pop. Niewiele osób przedstawiało skłonność do doceniania ciężkich i wyrazistych brzmień. Punk lub heavy metal znalazły się jednak nagminnie wśród gatunków preferowanych przez osoby stawiające na systemowość. 

Komu bardziej podoba się energiczna muzyka?

W toku badań okazało się również, że osoby przejawiające podejście poznawcze systemowe potrzebują w słuchanej przez siebie muzyce ekscytacji, silnych emocji i dużej dawki energii. Najlepiej, aby przekaz był również jednoznacznie pozytywny. Badani z preferencją do empatii nad wszystko przedkładali utwory niezbyt energiczne, ale liryczne, ciepłe, refleksyjne, nierzadko także smutne.

Preferencje muzyczne a stosunek do innych ludzi

Okazuje się, że nie tylko w Cambridge przeprowadzono badania nad korelacją pomiędzy gustem muzycznym a podejściem do ludzi i świata zewnętrznego. Zajął się nimi także australijski zespół naukowców z Curtin University pracujący pod przewodnictwem dr. Adriana Northa. W tym przypadku chodziło o próbę wnioskowania stylu życia badanych na podstawie ich preferencji muzycznych. Na uwagę zasługuje fakt, że przebadano przeszło 36,5 tys. osób z 60 krajów, które mogły wskazywać aż 104 gatunki muzyczne.

Amatorzy, których gatunków najsprawniej nawiązują relacje?

Wyniki badań australijskiego zespołu są chyba jeszcze bardziej konkretne niż tych przeprowadzonych w Cambridge. Można się w tym przypadku posłużyć charakterystykami, które opisują fanów poszczególnych gatunków muzycznych. Tak więc sympatycy rapu lub hip-hopu odznaczają się towarzyskością i wysoką samooceną. Niestety, ich podejście charakteryzuje się tym, że nie są zbyt przyjaźni dla otoczenia. W przeciwieństwie do nich osoby uwielbiające Indie Rock nie mają zbyt wysokiej samooceny i są kreatywne, ale też leniwe i uparte. Z kolei dość ciekawie prezentuje się podejście do innych, które charakteryzuje zwolenników muzyki klasycznej. Wysoka samoocena koresponduje u nich z introwertyzmem i przyjaznym stosunkiem do środowiska. 

Fot. Sound On/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*