Jak zrobić zdrowe nalewki domowe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nalewki ziołowe to naturalne środki lecznicze, które pomogą złagodzić lub pozbyć się wielu dolegliwości. Zazwyczaj przyjmowane są doustnie. Wystarczy dodać kilka kropli do herbaty lub soku, nawet wielokrotnie w ciągu dnia. Niektóre nalewki możesz nałożyć bezpośrednio na rany lub infekcje skóry.

Dlaczego warto robić nalewki?

Mówiąc najprościej: nalewka to wyciąg ziołowy. Powstaje poprzez umieszczenie świeżych lub suszonych kwiatów, liści, korzeni, kory albo jagód na kilka tygodni w alkoholu. Etanol wyciąga i koncentruje więcej cennych związków leczniczych niż ekstrakty wodne. W tak skoncentrowanej formie nalewki działają dużo szybciej. Napoje wykonane z co najmniej 80-procentowego etanolu nie psują się i zachowują swoją moc przez długi czas. Nalewki przygotowane na bazie wina lub octu nie wydobędą tak wielu aktywnych fitozwiązków i nie wytrzymają tak długo, choć możesz je dodawać do sosów sałatkowych lub marynaty.

Jak zrobić nalewkę na bazie alkoholu?

Przygotuj zioła i alkohol 80-100%. Spirytus 80% zawiera 40% alkoholu. Potrzebujesz też dwóch czystych słoików. 

Pokrój zioła na małe kawałki. Napełnij nimi ⅓ lub ½ słoika. Teraz wlej alkohol i szczelnie zamknij słoik. Jeśli zioła zaczną się unosić na powierzchni alkoholu, odstaw słoik na dzień lub dwa, zanim wlejesz jeszcze trochę alkoholu, by całkowicie je zakryć. Umieść słój w ciepłym, słonecznym miejscu. Pozostaw go na około 4-6 tygodni i codziennie nim wstrząśnij – dzięki temu dobrze wymieszasz alkohol. Po określonym czasie przelej płyn przez sitko do czystego słoika z dobrze dopasowaną pokrywką. Oznacz go etykietą i datą.

Przepis na nalewkę na bazie gliceryny

Jeśli chcesz stworzyć silny ekstrakt ziołowy bez alkoholu, wypróbuj poniższy przepis. Potrzebujesz do niego ziół, gliceryny roślinnej spożywczej, wrzątku i dwóch słoików.

Poszatkuj zioła. Napełnij nimi słoik prawie do połowy, ale postaraj się ich nie ugniatać. Pozwól im osiąść w słoiku. Zalej je wodą i uzupełnij słój gliceryną. Zakręć pokrywkę i pozostaw mieszankę na 3-4 tygodnie w ciepłym miejscu. Wstrząsaj miksturą tak często, jak tylko możesz. Po określonym czasie przelej płyn przez sitko i przechowuj go w słoiku lub butelce w ciemnym, chłodnym miejscu.

Czas ekstrakcji nalewki

Podczas ekstrakcji należy zabezpieczyć słoik pokrywką. Niektóre nalewki mogą stopić plastik (szczególnie te z aromatycznymi ziołami), zalecamy więc użycie standardowego szklanego słoika. Jeśli planujesz macerację przez 6 miesięcy lub dłużej, rozważ ochronę wieczka przed korozją, poprzez umieszczenie warstwy pergaminu pod pokrywką. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, postaraj się zostawić jak najmniejszą przestrzeń między płynem a pokrywką. W przeciwnym razie może pojawić się zapach zgnilizny. 

Jeśli alkohol trochę wyparował, a zioła nie są całkowicie zanurzone, należy go dolać. Regularnie sprawdzaj poziom płynu. Zioła wystawione na działanie powietrza mogą wprowadzić do nalewki pleśń i bakterie. 

Kiedy stosować nalewki?

Dzięki zawartości alkoholu w nalewkach ekstrakty ziołowe szybciej wchłaniają się do krwiobiegu. Efekty możesz zauważyć w ciągu godziny. Wyciągi z ziół mogą się sprawdzić idealnie na ból, dolegliwości brzuszne, niepokój i bezsenność. Nalewkę tonizującą warto stosować na zespół napięcia przedmiesiączkowego, trądzik hormonalny lub inne objawy zaburzeń równowagi hormonalnej. Nalewki sprawdzą się również doskonale w przypadku niestrawności, przeziębienia, grypy i alergii.

Jak wybrać alkohol?

Alkohol jest rozpuszczalnikiem, który wydziela z ziół związki o właściwościach leczniczych. Możesz użyć dowolnego trunku, ale najlepiej sprawdzi się tutaj czysta wódka. Ma bowiem neutralny smak w porównaniu do innych alkoholi. Niektóre osoby używają też rumu. Standardowa 80-procentowa wódka jest dobra dla większości świeżych i suszonych ziół, wybór mocniejszego trunku pomoże wyciągnąć więcej soków roślinnych. Zamiast alkoholu możesz również użyć gliceryny spożywczej. Musisz jednak pamiętać, że wtedy nie będziesz mieć do czynienia z nalewką, tylko z ekstraktem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*