O czym powinien pamiętać astmatyk, przygotowując się do podróży?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ty albo ktoś z Twojego bliskiego otoczenia zmaga się z astmą? Dowiedz się, jak sprawić, aby podróż i wypoczynek były bezpieczne i udane.

Środki ochrony indywidualnej

Ochrona astmatyków w okresie pandemii koronawirusa jest szczególnie istotna. Chociaż badania nie dowodzą, że astma może być ryzykiem ciężkiego przebiegu Covid-19, to warto, aby astmatycy zachowali szczególną ostrożność. Według ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego osoby chore na astmę i choroby alergiczne powinny „przestrzegać ogólnych zasad prewencji” (Stanowisko grupy ekspertów PTA, 2020, 2–7), do których zalicza się: ograniczanie kontaktów społecznych, zachowanie dystansu fizycznego od innych osób oraz regularne mycie i dezynfekowanie rąk.

Astmatycy wybierający się w podróż powinni zadbać o środki ochrony indywidualnej, tj. nosić maseczki i systematycznie używać płynu antybakteryjnego.

Lekarstwa przepisane przez lekarza

Przed wyruszeniem w podróż osoba zmagająca się z astmą powinna skonsultować swoje plany wyjazdowe z lekarzem prowadzącym. Lekarz udzieli informacji na temat rodzaju i ilości leków, które astmatyk powinien zabrać ze sobą oraz częstotliwości ich stosowania. W niektórych przypadkach wyjazd może wiązać się z koniecznością wykonania dodatkowych szczepień albo dokonania zmian leczenia. Wiele czynników może wpływać na przebieg choroby, dlatego warto przygotować się na każdą sytuację. W tym celu warto zabrać ze sobą wszystkie przyjmowane leki – zarówno te stosowane przewlekle, jak i doraźnie – oraz stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Dobrze jest mieć przy sobie także kartę z rozpoznaniem choroby, gdyby doszło do jej nagłego zaostrzenia i konieczności wizyty w szpitalu. Przed wyjazdem warto sprawdzić, gdzie w miejscu urlopu można w razie potrzeby uzyskać natychmiastową pomoc medyczną.

Urządzenie do monitorowania przepływu powietrza w drogach oddechowych

Przebywając na urlopie należy brać leki i – w przypadku astmy alergicznej – przestrzegać profilaktyki antyalergenowej. Aby monitorować astmę warto wykonywać codzienne badanie szczytowego przepływu wydechowego (PEF). Do wykonywania pomiarów niezbędny będzie pikflometr o wysokiej dokładności. Należy wypuścić powietrze z płuc z jak największą siłą, a pikflometr dokona odpowiedniego pomiaru. Warto zabrać ze sobą sprawdzone urządzenie, które posiada Wpis do Rejestru Wyrobów Medycznych i charakteryzuje się szerokim zakresem niezależnym od temperatury i wilgoci.

W podróży pomocne będą pikflometry, którymi można bezpiecznie wykonywać pomiary w każdych warunkach pogodowych, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Ponadto wygodne w użyciu będą urządzenia lekkie i poręczne, które nie zajmują dużo miejsca w bagażu podręcznym. Dzięki temu w każdej chwili będzie możliwe wykonanie nieinwazyjnego badania, aby sprawdzić, jak pracują płuca i oskrzela chorego. Sprawdź modele pikflometrów dostępne na: https://pharmamed24.pl/pikflometry-monitorowanie-astmy.

Ubezpieczenie zdrowotne

Warto, żeby osoba chora na astmę ubezpieczyła się przed podróżą. Jest to szczególnie ważne, jeśli w planach jest podróż zagraniczna. Koszty leków i hospitalizacji poza granicami Polski mogą być bardzo wysokie. Warto mieć ze sobą polisę ubezpieczeniową, dokumentację choroby, dokumenty tożsamości, a także odpowiednią kwotę pieniędzy na wypadek konieczności odbycia konsultacji lekarskiej.

Zdjęcie główne: Anete Lūsiņa/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*