Via Carpatia – najciekawsze miejsca postojowe

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Międzynarodowa trasa ‘’północ-południe’’ budowana jest etapami po to, aby połączyć litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami. Przebiegać będzie przez szereg miast, które warto odwiedzić z różnych względów. Oto kilka ciekawych pomysłów na urządzenie sobie postoju.

Via Carpatia – skąd pomysł?

Oficjalna inicjatywa utworzenia międzynarodowej trasy ‘’północ-południe’’ Via Carpatia pojawiła się w 2006 r. i została ogłoszona w Łańcucie. Deklarację jej powstania podpisali ministrowie Litwy, Polski, Słowacji i Węgier. W 2010 roku do projektu przyłączyły się Bułgaria, Rumunia i Grecja.

Via Carpatia będzie posiadała parametry autostrady lub drogi ekspresowej. Połączy Europę Środkową z Azją, przebiegać będzie wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej i krzyżować się będzie ze szlakami z Europy Zachodniej do Rosji i nad Morze Czarne. Polski odcinek drogi będzie liczył 760 kilometrów.

Kłajpeda

Litewskie okno na świat – miasto położone na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Liczy sobie 172 tys. mieszkańców. Mieści jeden z największych portów morskich na Bałtyku o przeładunku na poziomie przeszło 36 milionów ton, port rybacki i stocznię. Znajduje się tutaj również uniwersytet. Kłajpeda posiada długą historię sięgającą XIII w. związaną z oddziaływaniem różnych religii. Niemal 20% populacji stanowi mniejszość rosyjska.

Białystok

Stolica Podlasia z 297 tys. mieszkańców. Znajduje się w obszarze ‘’Zielonych Płuc Polski’’, sąsiaduje z Puszczą Knyszyńską i Narwiańskim Parkiem Narodowym. Poza możliwym kontaktem z pięknem okolicznej przyrody, Białystok posiada również bogatą historię. Jednym z jej pomników jest Pałac Branickich – jedna z lepiej zachowanych rezydencji magnackich z czasów saskich wzniesiona przez hetmana Jana Klemensa Branickiego. Znajdziemy tutaj również ślady wielu religii – kościoły katolickie, ale też cerkwie oraz pozostałości po religii i kulturze polskich Żydów.

Lublin

Liczące 340 tys. mieszkańców miasto powstałe na styku różnych kultur. Pielęgnuje swoje tradycje, w które wpisuje się pamięć o zawarciu tutaj Unii Lubelskiej i powstaniu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Obecnie jest jednym z najbardziej prężnych ośrodków akademickich w Polsce, który stawia na rozwój kultury. Warto zawitać tutaj podczas odbywania się cyklicznych imprez takich jak czerwcowa ‘’Noc Kultury’’ lub sierpniowy ‘’Jarmark Jagielloński’’.

Koszyce

Słowackie miasto słynące z multikulturowej tradycji. Obecnie mieszka tutaj 240 tysięcy ludzi. Oprócz Słowaków żyją tutaj Węgrzy, Romowie, Ukraińcy i Czesi. Miasto składa się z zabytkowego śródmieścia z zabudową sięgającą XII w. oraz dzielnic przemysłowych wokół niej.

Debreczyn

Dwukrotna stolica Węgier, zamieszkana dziś przez 206 tys. ludzi. Obecnie miasto dzieli się na centrum i niezwykle popularną część spełniającą funkcje uzdrowiskowe. Wokół miasta znajdują się  rozległe tereny leśne. Znajdziemy tutaj ślady aktywności różnych związków religijnych – kalwinistów, katolików i grekokatolików.  

Konstanca

Największy port handlowy Rumunii z 283 tys. mieszkańców. Posiada starożytną historię – był włączony do Imperium Rzymskiego. Obecnie jest chętnie odwiedzanym ośrodkiem turystycznym. 

Sofia

Stolica Bułgarii z 1,29 miliona mieszkańców. Położona w malowniczej śródgórskiej kotlinie u stóp masywu Witoszy, jest obdarzona długą historią sięgającą czasów rzymskich. Znajdziemy tutaj też pamiątki panowania tureckiego, wiele pozostałości związanych z socrealizmem i historią Bułgarów. 

Saloniki 

Greckie miasto portowe nad Zatoką Salonicką, które liczy 315 tys. mieszkańców.  Dawniej było ośrodkiem multikulturowym,  gdzie obok Greków silne były reprezentacje Żydów, Turków, Słowian i Ormian. Panuje tu śródziemnomorski klimat, choć niedaleko na północ znajdziemy tereny z opadami śniegu zimą, gdzie funkcjonują kurorty narciarskie. Tutejsze zabytki z czasów greckich, rzymskich i bizantyjskich znajdują się na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*