Z cyklu „Miasto, jakiego nie znacie”: Co warto zobaczyć w Pradze?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Stolica Czech ma wiele do zaoferowania. Jeśli poszukujesz malowniczego miasta o spójnej architekturze, intrygujących zakątkach i nietypowych atrakcjach, które można zobaczyć także pieszo, to Praga będzie wspaniałym wyborem. Co warto zobaczyć w Pradze? Oto kilka must-see tego miasta. 

Unikaty średniowiecza – pomniki historii i architektury w Pradze

Wycieczka do Pragi nie może się obejść bez choćby krótkiego zawieszenia oka na pięknie tamtejszej architektury. Praskie Stare Miasto to prawdziwe skondensowanie perełek budownictwa świeckiego i sakralnego. Struktura zabytkowej części miasta sprzyja zwiedzaniu pieszo – dzięki czemu przyjezdny zyskuje dodatkową okazję do wczucia się w atmosferę miejsca i spokojnego spacerowania z możliwością oglądania smaczków dekoracyjnych na budynkach. 

Spacer po historycznej części miasta można zacząć od przejścia Bramą Prochową, która jest jednym z najważniejszych symboli Pragi. Budowla wyróżnia się z oddali na tle otoczenia nie tylko z powodu późnogotyckiego charakteru, ale także ze względu na wysokość – brama mierzy 65 metrów. Jej budowę rozpoczęto w 1475 roku. Obecnie na Bramie znajduje się taras widokowy, dostępny dla turystów. 

Zwiedzanie koniecznie kontynuuj w kierunku Rynku Staromiejskiego, którego urodę podkreślają okalające go budowle m.in.: barokowy kościół św. Mikołaja, rokokowy Pałac Kinskich, gotycki, charakterystyczny Kościół Najświętszej Marii Panny pod Tynem oraz niezwykłej urody Ratusz Staromiejski z barwnym zegarem astronomicznym – Orlojem. 

Choć w tej chwili możesz mieć już przesyconą głowę tym zabytkowym przepychem, to naprawdę warto iść i odkrywać dalej. Z Rynku już blisko do słynnego Mostu Karola, który łączy Stare Miasto i dzielnicę Malá Strana. Most ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości, co ważne, na całej jego długości i po obu stronach równomiernie usadowione są barokowe rzeźby świętych. 

Spacerując mostem, można dostrzec na drugim brzegu wznoszącą się królewską dzielnicę – Hradczany – z zamkiem, bazyliką św. Jerzego i monumentalną, gotycką katedrą św. Wita, Wacława i Wojciecha. To równie piękne i warte odwiedzenia miejsca, a na ulicach do nich prowadzących można się poczuć trochę jakby w innych czasach. 

Fot. Thewonderalice/Unsplash

Nietypowe pomysły na poznanie Pragi – art nouveau i David Černý

Praga to wspaniałe miasto, jeśli cenisz sobie nietypowe smaczki z dziedziny sztuki. Warto wtedy pochylić się nad art nouveau i twórczością współczesnego artysty Davida Černego. Jego twórczość to gratka dla amatorów niecodziennych instalacji miejskich, które rozsiane są po różnych zakątkach Pragi.

Jego dzieła to sztuka zuchwała, alternatywna, która zaskakuje odbiorcę w różnych częściach miasta – często tam, gdzie ten się tego nie spodziewa. David Černý ma na swoim koncie kilka kultowych obecnie dzieł – te, które warto wymienić, to:

  • rzeźba byłego księcia Czech siedzącego na martwym koniu, który wisi do góry nogami, zawieszona w atrium Lucerny;
  • niemowlęta pełzające po wieży telewizyjnej – 10 rzeźb niemowląt ozdabia 216-metrową wieżę;
  • takie same niemowlęta znajdujące się jednak na wyspie Kampa – można je podziwiać z bliska, a nawet dotknąć;
  • Sikający Panowie – rzeźby mężczyzn oddają mocz do basenu, którego kształt to kontury Czech. Sikanie to w rzeczywistości „pisanie” cytatów z czeskich dzieł literackich;
  • embrion przyklejony do rynny na fasadzie Teatru na Zábradlí, oświetlany w nocy.

Rzeźby Černego to okazja do kontemplacji niestandardowej sztuki i zrobienia nietypowego zdjęcia pamiątkowego. 

Innym sposobem na poznawanie miasta w mniej standardowy sposób jest poszukiwanie śladów praskiej secesji. To wspaniałe miejsce, pełne przejawów art nouveau, takich jak kręte i faliste linie. Praska secesja w architekturze dopełnia inne obiekty, głównie w stylu neogotyckim i rokoko. To, czego warto wypatrywać podczas spaceru po mieście, to ponadprzeciętnie duże malowidła na frontach budynków oraz rzeźby i płaskorzeźby na fasadach. Secesyjne motywy to też balkony z wykutymi motywami roślinnymi i fantazyjnie wykończone drzwi wejściowe.

Jeśli nie jesteś pewien, czy rozpoznasz, który budynek ma w sobie coś z secesji, nic nie szkodzi – wystarczy, że odwiedzisz Praha Hlavní Nádraží, czyli główny dworzec kolejowy, w którym kopuła poczekalni została stworzona właśnie w stylu art nouveau. Jednak flagowym secesyjnym praskim budynkiem jest Obecní Dům, czyli Miejski Dom Reprezentacyjny, nie bez powodu uznawany za jeden z najwspanialszych tego typu w Europie. Znajduje się tuż obok Bramy Prochowej. Fasada budowli jest nietypowa, wklęsła, pełna zdobień i barwnych mozaik.

Fot. Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*