Сzy burak cukrowy jest zdrowy? [Fakty i mity]

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Burak cukrowy jest warzywem, które przynależy do grupy roślin kosmowatych. Najbardziej wartościową częścią buraka cukrowego jest jego korzeń, który w fazie wzrostu znajduje się pod ziemią. To część bogata w składniki odżywcze, wolne cukry, wodę, a dodatkowo antyoksydanty, dlatego bardzo chętnie wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym. Głównym celem uprawy buraka cukrowego jest wykorzystywanie go w procesie tworzenia cukru białego oraz paszy dla zwierząt hodowlanych.

Burak cukrowy – charakterystyka warzywa

Burak cukrowy jest warzywem okopowym, powszechnie hodowanym w gospodarstwach rolnych. Cukrowa odmiana buraka wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym do wytwarzania powszechnie znanego cukru białego. Obecnie warzywo uważane jest za drugi na świecie, zaraz po trzcinie cukrowej surowiec wybierany do produkcji cukru. Liście tej odmiany buraka są z kolei półproduktem, z którego możliwe jest wyprodukowanie paszy dla zwierząt obecnych w przydomowych gospodarstwach. Więcej informacji o buraku cukrowym oraz innych odmianach buraka możesz zobaczyć na stronie: https://uczymyjakslodzic.pl/burak-cukrowy-pochodzenie-i-zastosowanie/.

Jaki jest skład buraka cukrowego?

W pełni dojrzały burak cukrowy posiada korzeń w kształcie stożka o białym wybarwieniu oraz liście, które wyrastają ponad powierzchnię gleby. Korzeń warzywa, w zależności od warunków uprawowych może przyjmować charakter:

  • niskocukrowy – w korzeniu buraka cukrowego zawartość sacharozy wynosi 17%,
  • średniocukrowy – w korzeniu buraka cukrowego zawartość sacharozy wynosi od 18 do 19%,
  • wysokocukrowy –  w korzeniu buraka cukrowego zawartość sacharozy wynosi od 19,5 do 21%.

Wysokocukrowe buraki wykorzystywane są do produkcji cukru, z kolei średnio i niskocukrowe korzenie rośliny przeznaczane są na paszę dla zwierząt. Oprócz sacharozy, korzenie buraka cukrowego bogate są w białko, wodę, błonnik pokarmowy oraz niewielkie ilości składników mineralnych, do których należą potas, fosfor oraz magnez. Korzeń buraka cukrowego zawiera również cenne dla zdrowia witaminy, szczególnie z grupy B, betainę oraz kwas foliowy.

Zastosowanie i właściwości buraków cukrowych

Burak cukrowy jest warzywem, które jest przede wszystkim surowcem wykorzystywanym w przemyśle. Głównym powodem jego hodowania jest przekazywanie go do pozyskiwania cukru białego, a z niskocukrowych korzeni – paszy dla zwierząt.

Coraz więcej osób docenia korzenie buraka cukrowego za prozdrowotne działanie na organizm człowieka. Mimo, że w większości składają się one z wody, można w nich znaleźć również witaminę B1, dzięki czemu ich włączenie do diety pozytywnie wpływa na układ krwionośny oraz pracę mięśni i pamięci. Regularne zjadanie buraka cukrowego wpływa również na wyrównanie poziomu gospodarki wodnej, dzięki licznym minerałom, które są bardzo łatwo przyswajalne do ustroju. Dodatkową korzyścią ze zjadania tej odmiany buraka jest prozdrowotny wpływ na mineralizację kości i zębów, a także oddziaływanie na ogólne funkcjonowanie mózgu.Buraki cukrowe są bardzo ważnym elementem całego ekosystemu. Ich brak byłby szczególnie odczuwalny przez przemysł spożywczy, ze względu na wykorzystywanie warzywa do produkcji cukru. Ciekawostką jest, że burak cukrowy w niedalekiej przyszłości może stać się komponentem wykorzystywanym do produkcji biopaliwa

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*