Uprawa hydroponiczna – poznaj różne systemy hydroponiczne i sprawdź, który okaże się optymalny w Twoim gospodarstwie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Hydroponika to rozpowszechniająca się metoda upraw roślin bez zasadzania ich w glebie. Obecnie obejmuje ona sześć różnych systemów, które są optymalnym rozwiązaniem dla gospodarstw rolnych i prywatnych upraw o różnym stopniu zaawansowania i innych potrzebach. Poznaj różne metody uprawy hydroponicznej i zdecyduj, który z nich okaże są optymalnym rozwiązaniem dla Twojego gospodarstwa.

Uprawa hydroponiczna – system knotowy

Na początek omówimy podstawowe i najprostsze systemy hydroponiczne, czyli uprawę knotową. Polega ona na tym, że roślina umieszczona jest w podłożu do upraw i znajduje się nad zbiornikiem z roztworem. Knoty wykonane z chłonnych materiałów umożliwiają kapilarne przemieszczanie się wody ze zbiornika do rośliny. W ten sposób korzenie pozostają zanurzone w roztworze wodnym i są odżywiane przez rozpuszczone w nim składniki.

Jest to najprostsza metoda uprawy hydroponicznej, stosowane przez gospodarstwa początkujące oraz osoby uprawiające rośliny na użytek prywatny.

System przepływowo-odpływowy uprawy hydroponicznej

Jest to sposób w pewien sposób zbliżony do knotowego. Tutaj rośliny także znajdują się nad zbiornikiem, jednak różnica polega na tym, że roztwór wtłaczany jest do niego okresowo, a po pewnym czasie spływa z niego za pomocą odpływów. Ten system wymaga zastosowania nieco bardziej złożonej infrastruktury. Daje większe możliwości w dozowaniu właściwej ilości substancji odżywczych do roślin.

Metoda uprawy hydroponicznej w głębokiej wodzie

W tym przypadku także mamy do czynienia z mało skomplikowaną i tanią w utrzymaniu uprawą hydroponiczną. Rośliny umieszcza się w lekkich osłonach lub doniczkach z podłożem. Znajdują się one nad poziomem wody, ale ich korzenie stale zanurzone są w roztworze. Zdrowy wzrost rośliny możliwy jest dzięki temu, że pompa nieustannie dotlenia roztwór.

Cienkowarstwowa kultura przepływowa

W tym przypadku mamy do czynienia z zamkniętym systemem. Woda jest w nim pompowana od górnych kanałów, po czym spływa do zbiornika znajdującego się na dole. Rośliny umieszcza się w pochyłych rurach lub kanałach, które pozostają puste, aby umożliwić pompowanie przez nie roztworu, który odżywia korzenie. Ten system hydroponiczny nie wymaga stosowania wełny mineralnej, wermikulitu lub innego podłoża.

Kropelkowy system hydroponiczny

System ten polega na zastosowaniu linii kroplujących oraz pompy. Rośliny umieszcza się w podłożu uprawowym, które znajduje się powyżej zbiornika wodnego. Woda jest pompowana do dozowników, które znajdują się przy każdej roślinie. Z jego pomocą możliwe jest bardzo precyzyjne nawadnianie rośliny oraz dozowanie składników odżywczych.

Systemy aeroponiczne

Ten system jest dość zaawansowany i wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu oraz automatyki uprawowej. W tym przypadku rośliny znajdują się w powietrzu. Substancje odżywcze dozowane są poprzez rozpylanie na roślinę z powietrza mgły, zawierającej środki odżywcze. Dozowanie odbywa się interwałowo lub stale, w zależności od potrzeb danej rośliny.

Hydroponika przyszłością rolnictwa

W obliczu postępujących zmian klimatycznych i malejących zasobów wodnych, uprawy hydroponiczne mają stać się jedną z opcji alternatywnych dla tradycyjnych upraw glebowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści i zalet płynących z hydroponiki, zapoznaj się z treścią artykułu „Czym jest hydroponika i jak przyczynia się do odmienienia rolnictwa?”.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*