Zaburzenia lękowe – czym są i jak się je leczy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Od czasu do czasu każdy martwi się lub czuje zdenerwowanie. Lęk jest normalną ludzką reakcją na stresujące sytuacje, jednak dla osób z zaburzeniami lękowymi, zmartwienia i lęki nie są tymczasowe, a ich niepokój utrzymuje się, a z czasem może się nawet pogorszyć.

Zaburzenia lękowe mogą poważnie zaburzyć zdolność osoby do funkcjonowania w codziennym życiu: w szkole, pracy oraz w sytuacjach społecznych.

Lęk może również zakłócać relacje danej osoby z członkami rodziny i przyjaciółmi. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia lęku.

Co to jest zaburzenie lękowe?

Zaburzenie lękowe jest rodzajem stanu zdrowia psychicznego. W przypadku takiego schorzenia możesz reagować na niektóre codzienne sytuacje ze strachem i przerażeniem. Dodatkowo możesz odczuwać także fizyczne oznaki niepokoju, takie jak szybsze bicie serca oraz wzmożona potliwość.

To normalne, że pojawia się pewien niepokój lub zdenerwowanie, w sytuacji, gdy musisz poradzić sobie z problemem w pracy, iść na ważną rozmowę, przystąpić do testu lub podjąć istotną decyzję. 

Niepokój może być nawet korzystny — lęk pomaga nam zauważać niebezpieczne sytuacje i w pełni skupia całą naszą uwagę, dzięki czemu będziemy bardziej rozważni.

Jednak zaburzenie lękowe wykraczają poza lekki strach i zwykłą nerwowość, które można odczuwać od czasu do czasu. Mówimy o nich, gdy:

  • lęk przeszkadza w prawidłowym funkcjonowaniu,
  • często przesadnie reagujesz, gdy coś pobudzi twoje emocje,
  • nie potrafisz kontrolować swoich reakcji na dane sytuacje.

Zaburzenia, o których mowa, utrudniają przetrwanie codziennego dnia. Na szczęście specjaliści opracowali kilka bardzo skutecznych metod leczenia takich zaburzeń.

Rodzaje zaburzeń lękowych?

Funkcjonuje kilka rodzajów zaburzeń lękowych wymienianych przez specjalistów, w tym:

  • Uogólnione zaburzenie lękowe,
  • Zaburzenia lękowe,
  • Lęk separacyjny,
  • Fobie.

Inne zaburzenia psychiczne mają podobne cechy do zaburzeń lękowych. Należą do nich zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne i zespół stresu pourazowego.

Jak leczyć zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe tak jak każdy inny problem zdrowotny również wymaga leczenia. Zaburzeń psychicznych nie pokonasz samodzielnie, dlatego konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który z pewnością Ci pomoże.

Naukowcy w ciągu ostatnich dziesięciu lat poczynili bardzo duże postępy w leczeniu chorób psychicznych. W ramach wizyty u specjalisty lekarz dostosuje odpowiedni plan leczenia, który może łączyć jednakowo farmakoterapię oraz psychoterapię.

Warto dodać, że same leki nie mogą wyleczą zaburzenia lękowego, ale mogą poprawić objawy i pomóc Ci lepiej funkcjonować.

W terapii online, pomoc profesjonalnych terapeutów jest zapewniona także w języku ukraińskim na hedepy.com.ua.

Terapia online a stacjonarna

Dostęp do pomocy online może pomóc uniknąć wydatków i niedogodności związanych z koniecznością osobistego spotkania, a przebywanie w znajomym, wygodnym środowisku może ułatwić otwartą rozmowę o swoich problemach. Dla wielu osób z lękiem psychoterapia online może być równie skuteczna, jak tradycyjna terapia osobista.

Jednak nie każda terapia online jest taka sama. Na przykład komunikacja za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości, telefonu lub poczty e-mail nie zastąpi bezpośredniej interakcji na żywo za pomocą czatu wideo.

Wyraz twarzy, maniery i język ciała są ważnymi narzędziami w terapii. Pozwalają twojemu terapeucie wykryć wszelkie niespójności między twoimi reakcjami werbalnymi i niewerbalnymi, rozpoznać rzeczy, których nie jesteś w stanie wyrazić słowami, i zrozumieć prawdziwe znaczenie tego, co mówisz. 

Fot.: Kayla Koss/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*