Najlepsze filmy Pawła Pawlikowskiego!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Najlepsze filmy Pawła Pawlikowskiego!

Zapowiedź nowego filmu jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów to dobra okazja do zapoznania się z jego nietuzinkową twórczością. 

„The Island” 

Kilka tygodniu temu media na całym świecie obiegła informacja, że rozpoczynają się prace nad najnowszym filmem Pawła Pawlikowskiego, w którym udział wezmą międzynarodowe gwiazdy kina. Tym samym zainteresowanie produkcją znacznie wzrosło jeszcze przed opublikowaniem materiałów promocyjnych, a „The Island” stał się jednym z najbardziej oczekiwanych polskich filmów. W rolach głównych mają wystąpić laureat Oscara Joaquin Phoenix („Joker”, „C’mon C’mon”) oraz dwukrotnie nominowana do tej nagrody Rooney Mara („Carol”, „Dziewczyna z tatuażem”). Produkcja jest oparta na prawdziwych wydarzeniach i opowiada o amerykańskiej parze, która w latach 30. XX wieku porzuca swoje dotychczasowe życie, by zbudować swój prywatny raj na opuszczonej wyspie. Niespodziewanie na jej terenie pojawiają się hrabina z córkami, które planują budowę luksusowego hotelu. Bohaterowie rozpoczynają batalię o swoje wymarzone plany, w której nie zabraknie miłości, zazdrości, zdrady, a także morderstwa. Zdjęcia do filmu „The Island” rozpoczną się w przyszłym roku, jednak data premiery nie jest jeszcze znana. 

„Zimna wojna” 

Najbardziej doceniona produkcja Pawła Pawlikowskiego, która otrzymała duże uznanie wśród publiczności i krytyków filmowych na całym świecie. Obraz z Tomaszem Kotem i Joanną Kulig w rolach głównych został nominowany do nagrody Akademii Filmowej w trzech kategoriach, w tym za najlepszą reżyserię, i choć ostatecznie nie wygrał statuetki, to o polskiej produkcji mówiono na arenie międzynarodowej w samych pochlebnych słowach. Za tę produkcję Pawlikowski jako pierwszy polski twórca zdobył Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes. Film zainspirowany jest miłosną historią rodziców reżysera osadzoną w latach 50. i 60. 

„Ida” 

Jeśli wspomina się twórczość Pawła Pawlikowskiego, to nie może zabraknąć filmu, który przyniósł reżyserowi Oscara. „Ida” została wybrana najlepszym filmem nieanglojęzycznym 2014 roku i jako pierwszy polski film w historii zdobyła statuetkę w tej kategorii. Obraz przedstawia historię osieroconej młodej kobiety, która przed wstąpieniem do zakonu ma odwiedzić swoją jedyną żyjąca krewną, by poznać tragiczną historię swojej rodziny. Akcja filmu rozgrywa się w powojennej Polsce lat 60. i dotyka tematu Holocaustu oraz traumy powojennej. 

„Lato miłości” 

Paweł Pawlikowski ma na swoim koncie także nagrody BAFTA, popularnie nazywane brytyjskimi Oscarami. Nagrodę tę otrzymał polski reżyser w 2004 roku w kategorii najlepszy film brytyjski za produkcję „Lato miłości”. Film opowiada o przyjaźni i rodzącej się pomimo przeciwności losu miłości dwóch nastolatek Mony i Tamsin. Produkcja zdobyła uznanie na wielu festiwalach na całym świecie, w tym także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu, gdzie zdobyła nagrodę za najlepszy brytyjski obraz 2004 roku. 

Zdjęcie główne: Denise Jans/unsplash.com

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *