Najlepsze książki na urlop

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wakacje to idealny czas na nadrobienie literackich zaległości. Co warto przeczytać podczas tegorocznego urlopu? 

Olga Tokarczuk „Empuzjon”

Letnią biblioteczkę powinna z pewnością uzupełnić najnowsza książka polskiej laureatki Literackiej Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk. „Empuzjon” to pierwsza powieść autorki po otrzymaniu prestiżowego wyróżnienia, w którym pisarka pokazuje prawdy o otaczającym nas świecie nie zawsze dostrzegalne na co dzień. Akcja powieści rozgrywa się w 1913 roku w dolnośląskim uzdrowisku Görbersdorf. Do sanatorium przyjedzie ze Lwowa student Mieczysław Wojnicz, który w kurorcie szuka pomocy w leczeniu swojej choroby. Oprócz nowatorskich metod leczenia i czystego powietrza znajduje także mroczne sekrety tragedii dziejących się w okolicznych górach. Wplątany między opowieści pensjonariuszy, własną ciekawość i nieznane mu dotychczas mroki życia będzie musiał leczyć w Görbersdorf nie tylko swoje zdrowie, ale także duszę. 

Wojciech Chmielarz „Długa noc”

Kolejna część serii opowiadającej o komisarzu Jakubie Mortce. Tytułowa noc rozgrywa się w Warszawie i dla każdego z bohaterów będzie obarczona innymi problemami. W celi przesłuchań warszawskiego komisariatu zeznania składa świadek brutalnego zabójstwa. W tym samym czasie młoda dziewczyna decyduje się po raz pierwszy zarobić na ulicy. Jak będą wyglądały jej spotkania z klientami i czy zdecyduje się na taką drogę życiową? Gdzieś w mieście za kółko terenowego samochodu wsiada zdesperowany mężczyzna, który postanawia zabić wszystkie osoby, które spotka na swojej drodze. Między tymi bohaterami pojawi się także komisarz Jakub Mortka, przed którym los stawia najważniejsze zadanie w życiu. Jeśli zawiedzie, ucierpieć mogą jego najbliżsi. 

J. K. Rowling „Fantastyczne zwierzęta. Tajemnice Dumbledore’a. Scenariusz oryginalny”

Po międzynarodowym sukcesie filmów z serii „Fantastyczne Zwierzęta” czas na książkową wersję kinowego hitu, czyli oryginalny scenariusz. Miłośnicy J.K. Rowling mogą swój urlop spędzić ponownie w świecie magii oraz w murach Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Nad scenariuszem do filmu pracowali Steve Kloves oraz J.K. Rowling. W jego książkowej wersji można znaleźć komentarze między innymi: Davida Yatesa, Davida Heymana, Jude’a Law, Eddiego Redmayne oraz Colleen Atwood. Dodatkowo opowieść o nieustraszonej drużynie czarodziejów i czarownic próbujących powstrzymać Gellerta Grindelwalda opatrzona została fotografiami z planu, zakulisowym informacjami i specjalnie przygotowanymi na potrzeby książki grafikami. 

Anthony Summers „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe” 

Czas wakacyjnego odprężenia to także idealny moment na nadrobienie biografii. W te wakacje ukaże się kolejna opowieść o jednej z najważniejszych ikon kina lat 50. i 60. XX wieku. Biografia Summersa powstała na podstawie ponad 600 wywiadów przeprowadzonych z przyjaciółmi, kochankami i osobami z najbliższego otoczenia gwiazdy. Treść wyjątkowej książki stała się także fundamentalnym źródłem, na którego podstawie stworzono dokument „Tajemnice Marilyn Monroe: nieznane nagrania”. Dokument można obejrzeć na platformie Netflix. Oryginalna wersja książki została wydana w 1993 roku, jednak z okazji 60. rocznicy tragicznej śmierci gwiazdy wydano odświeżoną i wzbogaconą wersję. 

Zdjęcie główne: Dan Dumitriu/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*