Jak skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać receptę online?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Tradycyjna wizyta u lekarza to prosty przebieg. Pacjent przychodzi do gabinetu, często zdarza się, że długo czekał w kolejce, a jeszcze dłużej się umawiał na wizytę, a po krótkiej rozmowie otrzymuje receptę. Dla oszczędzenia czasu można skonsultować się z lekarzem online i to nie tylko za pośrednictwem rozmowy telefonicznej. W jaki sposób można skontaktować się z lekarzem, ubiegając się o receptę online? Podpowiadamy!

Realizacja recepty online – co warto wiedzieć?

E recepta online to alternatywa dla tradycyjnej recepty wypisywanej ręcznie przez lekarza. Od kilku lat w Polsce funkcjonuje wyłącznie w formie elektronicznej. Ułatwiło to wiele spraw organizacyjnych zarówno od strony przychodni, jak i apteki. Również pacjent ma z tego wiele korzyści. E-recepta jest bardzo przejrzysta, a proces otrzymywania przepisanego leku w aptece jest znacznie prostszy. Farmaceuta nie będzie miał problemu z rozczytaniem recepty, ponieważ wszystkie dane znajdzie w systemie. Wystarczy podać czterocyfrowy kod dostępu i swój numer PESEL. Lekarz może również dać wydruk z e-recepty, który można dać w aptece.

Jak można skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać e-receptę? 

W dzisiejszych czasach nie ma potrzeby umawiać się stacjonarnie do przychodni. Dzięki e-konsultacjom można odbyć ze specjalistą rozmowę telefoniczną lub umówić się na wizytę za pośrednictwem wideo czatu. Najszybszym i najwygodniejszym sposobem jest wypełnienie formularza na stronie https://receptomat.pl/. Wystarczy się zarejestrować na witrynie, a potem uzupełnić kwestionariusz. Zadawane w nim pytania nie różnią się wiele od wywiadu medycznego w gabinecie lekarskim, są proste, bardzo podstawowe i pomagają ustalić objawy oraz wszelkie ewentualne przeciwwskazania zdrowotne na dane leki. Potem wystarczy odczekać od paru do kilkudziesięciu minut, a lekarz zatwierdzi ankietę. E-recepta pojawi się wtedy na Panelu Pacjenta serwisu razem z powiadomieniem SMS na wskazany numer telefonu.

Co jeśli lekarz odmówił wystawienia e-recepty?

Lekarz ma prawo odmówienia wypisania e-recepty. Nie są to częste sytuacje i raczej wynikają z przyczyn zdrowotnych pacjenta, wszelkich przeciwwskazań lub braku zasadności do otrzymania danego leku. W takich przypadkach sugerowana jest wizyta stacjonarna u lekarza. Zdarza się również odmowa, kiedy lekarz powołuje się na klauzulę sumienia, do czego ma prawo w przypadku między innymi wystawiania recepty na środki antykoncepcyjne. Na https://receptomat.pl/ do takiej sytuacji nie dojdzie. Tego typu leki można otrzymać na e-receptę bez większego problemu. W tym wypadku specjalista może odmówić tylko wtedy, jeżeli rzeczywiście nie widzi powodu do wystawienia e-recepty.

Co jednak jeżeli lekarz z jakiegoś powodu odmówił recepty online? Można spróbować ponownie ubiegać się o e-receptę, nie tylko za pośrednictwem formularza, lecz także telefonicznej konsultacji, która może ułatwić cały proces. Z lekarzem należy się również kontaktować w przypadku, kiedy termin ważności e-recepty minie. Nie można jej przedłużyć, dlatego trzeba ubiegać się o wystawienie przez specjalistę nowej.

Fot.: Sasun Bughdaryan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*