Jak wybrać karmę dla psa?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Żywienie zwierząt jest najważniejszym aspektem do utrzymania ich w dobrym zdrowiu przez wiele lat. Każdy opiekun chce dla swojego pupila jak najlepiej, jednak nie zawsze to, co drogie i szeroko reklamowane jest najlepszym wyborem dla psa. Dobrej jakości karma musi spełniać pewne kryteria, mieć krótki i czysty skład oraz dostarczać psu wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą karmę dla psa.  

Skład karmy dla psa  

Psy nie są bezwzględnymi mięsożercami, dlatego mogą jeść także produkty pochodzenia roślinnego, co nie zmienia jednak faktu, że mięso jest i powinno być ich głównym pożywieniem. Karma dla czworonoga może, a nawet powinna zawierać niewielką ilość warzyw i owoców, ale podstawą, na pierwszym miejscu w składzie karmy, powinno być mięso. Pożywienie podstawowe, czyli tak zwana karma bytowa, powinna składać się w większości w mięsa mięśniowego, a dopiero w drugiej kolejności z podrobów. Dodatki, takie jak wątróbka, serca, żołądki, nerki czy płuca wartościowe w psiej diecie, ponieważ są bogate w minerały i mikroelementy, ale nie są na tyle pożywne, by móc stanowić główne źródło kalorii. W dalszej kolejności karmę mogą uzupełniać warzywa, owoce oraz dodatki dietetyczne, takie jak olej z łososia lub lniany albo suplementy. 

Bardzo ważnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla psa jest zawartość zbóż. Ziarna, takie jak pszenica, żyto, ryż, proso, kukurydza i inne, zawierają skrobię, niektóre także gluten, których nie trawi psi układ pokarmowy. Ich obecność w składzie karmy może prowadzić do biegunek, bolesnych kolek, a nawet niebezpiecznych złogów w jelitach. Są one ponadto zupełnie bezwartościowe dietetycznie, więc są całkowicie zbędne w karmie. Uważaj na popularne i reklamowane karmy, które składają się w większości ze zbóż i tanich zapychaczy, a mięsa jest w nich zaledwie 4%. Czytając skład pokarmu dla psa szukaj w nim zawartości mięsa, a nie produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ pod tym terminem nie kryje się mięso, a tłuszcz, skórki, odpady z produkcji mięsa oraz na przykład nabiał. Dobrej jakości karmy bezzbożowe możesz kupić na stronie https://ecofood24pl/

Karma sucha czy mokra?  

Zdrowy i zdolny do gryzienia pies, powinien jeść przede wszystkim karmę suchą. Gryzienie i żucie to naturalna potrzeba psa, którą może on spełniać właśnie między innymi podczas posiłku. Karma mokra bytowa lub uzupełniająca, może być stosowana jako przysmak, wypełnienie do zabawki lub maty do wylizywania. Dobrym i często stosowanym rozwiązaniem jest dieta mieszana – jeden lub dwa posiłki z suchej karmy, jeden z mokrej. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia niepożądanych zachowań, na przykład zaprzestaniem jedzenia suchej karmy, na rzecz bardziej atrakcyjnej karmy mokrej. Jeśli pies ma problem z dziąsłami lub zębami albo po prostu ma już duże ubytki w uzębieniu z racji wieku lub stanu zdrowia, można stosować dietę wyłącznie z karmy mokrej, która jest łatwiejsza do pogryzienia i jej jedzenie nie będzie sprawiać psu bólu. 

Przysmaki i gryzaki dla psa 

Wiele gryzaków dostępnych w sklepach zoologicznych, na przykład buciki, plecione lub prasowane kości, a także ringi, prażone świńskie uszy, kurze łapki oraz kolorowe ciasteczka to koszmar psiego układu trawiennego. Większość gryzaków jest po prostu odpadem z zakładu garbarskiego. Skóry, które nie nadają się do przerobienia na buty, torebki czy siedzenia w samochodzie lub ich ścinki bieli się za pomocą bardzo silnych chemikaliów, po czym traktuje się je klejem, którym skleja się na przykład buty czy paski. 

Psie przysmaki i ciasteczka często zawierają zboża i sztuczne barwniki, które także mają bardzo zły wpływ na psie zdrowie. Przy wyborze gryzaków i przysmaków dla pupila kieruj się tymi samymi kryteriami, co przy szukaniu karmy. Szukaj składów prostych, naturalnych i bezzbożowych. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Cup of Couple

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*