Jak zakończyć wieloletni związek?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozstanie jest zawsze rzeczą trudną, zwłaszcza w przypadku wieloletniego związku. Byliście ze sobą na tyle długo, że trudno się odnaleźć, gdy zostajesz sam na sam ze sobą. Jeśli jednak czujesz gotowość do zakończenia związku, poradzisz sobie z sytuacją. W jaki sposób zakończyć wieloletni związek? Podpowiadamy!

Umiejętna rozmowa z partnerem

Poinformuj swojego partnera o podjętej decyzji najszybciej, jak to możliwe, i odejdź po tym, jak padnie ostateczne słowo. Pozostawanie w tym samym mieszkaniu nikomu nie przyniesie radości, a będzie tylko przejawem braku szacunku wobec dawnych uczuć. Nawet jeśli rozmowa w cztery oczy wydaje Ci się trudna, jest to najodpowiedniejsza forma zakończenia związku, tym bardziej, jeśli trwał długo. Pozostawianie listu, wiadomości głosowej czy, co gorsza, wysłanie sms-a z informacją o rozstaniu jest niepoważne.

Choć nigdy nie nastąpi odpowiedni moment na przekazanie informacji o rozstaniu, postaraj się nie robić tego bezpośrednio przed wyjściem do pracy lub kiedy Ty lub Twój partner jesteście czymś zaabsorbowani. Jeśli masz w sobie determinację do zakończenia związku, nie stało się to bez przyczyny, dlatego nie uginaj się pod prośbami partnera. Powiedz mu twardo, że nie chcesz podejmować prób ratowania związku. Przećwicz słowa, które chcesz wypowiedzieć na zakończenie związku. Dzięki temu dobrze przemyślisz każde zdanie i nie zranisz niepotrzebnie drugiej osoby.

Jak wyrazić szacunek dla uczuć partnera?

Kończąc wieloletni związek, zachowaj szczerość. Nie ukrywaj konkretnych przyczyn, które popchnęły Cię do podjęcia takiej decyzji. Pamiętaj przy tym, żeby nie ranić uczuć partnera. Przed rozmową postaraj się uspokoić i nie nakręcać. Nie utrudniaj i tak już napiętej sytuacji. W czasie rozmowy nie powracaj do tego, co było. Powody, dla których postanowiłeś(aś) się rozstać, mają związek z tym, jak wyglądają wasze relacje obecnie. Nie przypominaj o doznanych krzywdach i nie powracaj do lat, gdy było wam ze sobą dobrze.

Nie zachowuj się też tak, żeby to partnera zmusić do podjęcia decyzji o rozstaniu. Zachowuj się jak dorosła osoba i powiedz wszystko, co ciąży Ci na sercu. Postaraj się rozstać w cywilizowany sposób i nie obarczać partnera winą za tę decyzję. Relacje nigdy nie bywają czarno-białe, dlatego postaraj się zachować spokój i nikogo nie winić. Nawet jeśli za powód rozstania posłużyły działania partnera (na przykład zdrada), postaraj się zachować godność. Wypominanie krzywd tylko utrudni rozstanie.

Jak dalej żyć?

Po pierwsze daj sobie czas. Rozstanie, zwłaszcza w przypadku wieloletnich związków, jest procesem. Miej na uwadze, że żyłeś(aś) z partnerem tak długo, że trudno Ci będzie z dnia na dzień zacząć żyć własnym życiem. Najlepszą metodą na to, by przetrwać ten niełatwy czas, będzie skupienie się na czymś nowym, na czymś, co pomoże Ci do siebie dojść, a przy tym urozmaici Twoje życie. Z czasem Twoje przyzwyczajenia zaczną się zmieniać. 

Na początku więcej czasu spędzaj z przyjaciółmi i rodziną. Po rozstaniu będziesz potrzebować wsparcia ze strony kochających Cię osób. Nawet jeśli to Ty jesteś prowodyrem rozstania, z pewnością nie unikniesz wzruszeń i emocji. Pamiętaj też, aby dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Daj sobie czas na to, by do siebie dojść i zastanowić się, jak określić swoje dalsze życie.

Zdj. główne: Alexas_Fotos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*