Z technicznego punktu widzenia malowanie akwarelami jest dziecinnie proste. Wystarczy rozcieńczyć akwarelę wodą i… wodzić pędzlem po papierze – ot, cała mądrość! W rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, co zobrazujemy Ci na prostym przykładzie!
1. Wybieraj dobrej jakości materiały. Kiedy uczysz się malowania, efekty Twojej pracy pojawiają się stopniowo, ale złej jakości materiały przebiją przez prace nawet wytrawnego malarza. Lepiej nie ryzykować, lecz zainwestować w swój przyszły sukces.
2. Farba akwarelowa jest przezroczysta. Pamiętaj o tym, nanosząc kolejną warstwę – musi być przezroczysta i odsłaniać poprzednią warstwę farby.
3. Kreśląc rysunek, nie naciskaj mocno na ołówek. Szkice mają być ledwo widoczne – z racji przejrzystości akwareli.
4. Zawsze testuj kolor na palecie lub oddzielnej kartce papieru, żeby zobaczyć, jak się nakłada. Są kolory, które wyglądają na gęstsze, dlatego zawsze trzeba rozcieńczać je wodą.
5. Stosuj wodę z umiarem. Kiedy nanosisz wodę na papier, bierz jej naprawdę mało, żeby papier za bardzo nie namoknął.
6. Na początku nauki wspomagaj się kołem barw, czyli modelem ułatwiającym łączenie kolorów. Pomoże Ci to w tworzeniu ładnych przejść i uniknięciu na papierze „błota”.
Teraz nauczymy Cię malowania akwarelami. Przygotuj sobie narzędzia pracy, tj. farby akwarelowe, grubszy papier (najlepiej o gramaturze 300 g/m²), kilka pędzli różnego kształtu, a także zwykły ołówek i gumkę. Nie zapomnij też o pojemniczku z wodą i palecie.
Umówmy się, że malujesz kwiatka. Narysuj koło, które będzie jego środkiem i odchodzące od niego promieniście płatki. Postaraj się, by były nieco różnej wielkości. Tchnij w nie życie, pozwalając, by nie były idealnie okrągłe. Niektóre powinny też nachodzić na środek.
Weź duży płaski pędzel. Nabierz trochę wody i zmocz wybrane farby, na przykład karminową i czerwoną. Zanim naniesiesz farbę, zmocz czystą wodą ten fragment rysunku, który będziesz malować, czyli płatki. Następnie pokryj farbą całkowicie, lecz nie za mocno, wszystkie płatki. Postaraj się nie naciskać na papier.
Nabierz pędzlem drugi kolor i nałóż na dolny lewy płatek. Następnie weź mniejszy pędzelek i zbierz nadmiar wody z płatków. W tym celu naciśnij lekko pędzelkiem miejsca, gdzie zebrała się woda i odciśnij go palcami.
Tym samym – suchym już – pędzelkiem odciśnij na płatkach miejsca, w których chcesz zaznaczyć refleksy. Najlepiej to zrobić, gdy farba jest jeszcze wilgotna, refleksy nie będą miały wtedy ostrych konturów.
Teraz małym pędzelkiem nabierz cytrynowy kolor i zmieszaj go na palecie z wodą. Zacznij malować pręciki w środku kwiatka. W górnej części postaraj się wykonywać mniej intensywne maźnięcia. Następnie nabierz pędzelkiem kolor ciemnożółty i pokryj dolną część środka mocniejszymi pociągnięciami pędzla. Rób to energicznie, żeby farba nie zdążyła wyschnąć.
Przepłucz pędzelek, nabierz nieco czerwieni i przejedź po krawędzi dolnego lewego płatka. Znów przepłucz pędzelek, nabierz kolor karminowy i przejedź nim po krawędzi górnego prawego i lewego oraz dolnego prawego płatka. W tych miejscach wykonuj intensywne maźnięcia. Możesz też niektóre pociągnięcia pędzla rozjaśnić odrobiną wody. Wtedy niektóre będą ostrzejsze, a inne bardziej subtelne.
Zdj. główne: Anete Lusina/ pexels.com