Na czym polega AML?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

AML to skrót od Anti-Money Laundering, czyli przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy. Problem przepuszczania środków przez legalne instytucje, by wprowadzić je na rynek, jest powszechny i dotyka wielu współczesnych branż. Z tego powodu powstały specjalne przepisy i procedury, mające na celu zapobieganie praniu brudnych pieniędzy. 

Czym są brudne pieniądze?

Brudnymi pieniędzmi określa się środki uzyskane z nielegalnych działań, na przykład przemytu, handlu narkotykami lub innych przestępstw. To właśnie powiązanie tych pieniędzy z nielegalnymi źródłami ich przychodu oraz dbałość osób zajmujących się zarabianiem w ten sposób o to, by ukryć dochody przed władzami, skutkowało nadaniem im nazwy „brudne”. Ludzie, którzy zajmują się prowadzeniem nielegalnych biznesów i działań, by uzyskać pieniądze, stosują bardzo różne metody, aby „wyczyścić” pozyskane środki – próbują lokować je w legalnych przedsiębiorstwach, przekazywać na inne rachunki bankowe i ukrywać ich pochodzenie. Władze próbują z kolei opracować jak najlepsze metody wykrywania tego typu transakcji, by walczyć z przestępczością, korupcją i bogaceniem się osób, które są odpowiedzialne za łamanie prawa.

Czy jest AML?

AML (Anti-Money Laundering), to zespół działań, procedur i przepisów, które mają przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy. W jego ramach rejestruje się i monitoruje transakcje finansowe. Robi się to, by wykryć podejrzane zachowania, nietypowe przelewy lub pojawianie się gotówki „znikąd”. Innym przykładem działania w ramach AML może być postawienie instytucjom finansowym wymogu prowadzenie rejestrów klientów i ich działalności, a także raportowania podejrzanych transakcji. Istotna w tym aspekcie jest również współpraca z organami ścigania i nadzory, aby eliminować ośrodki przestępczości związane z pozyskiwaniem brudnych pieniędzy. Więcej na temat metod działania w ramach AML znajdziesz tutaj: https://rpms.pl/procedura-przeciwdzialania-praniu-brudnych-pieniedzy-aml-w-praktyce-posrednikow-nieruchomosci/.

Dlaczego AML jest ważne?

W społeczeństwie pojawia się wiele wątpliwości związanych z monitorowaniem transakcji, płatnościami elektronicznymi czy zbieraniem danych przez instytucje finansowe. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie te działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa rynku i pieniądza. Brudne pieniądze mają bowiem bardzo szkodliwy wpływ na gospodarkę i bezpieczeństwo narodowe. Przede wszystkim, pranie pieniędzy umożliwia przestępcom kontynuowanie nielegalnych działań, które mogą zagrażać zarówno lokalnym biznesom (napady, wyłudzenia, kradzieże), jak i jednostkom (porwania, handel narkotykami, prostytucja).

Dodatkowo, brudne pieniądze mogą szkodzić gospodarce poprzez możliwość tworzenia nieuczciwej konkurencji. Przestępcy mogą korzystać z pieniędzy uzyskiwanych z nielegalnych działań do zakupu firm i aktywów o dużej wartości. Działanie takie pozwalają na bogacenie się jednostkom, ale osłabiają rynek i osłabiają pozycję uczciwych firm. Brudne pieniądze mogą również być wykorzystywane do finansowania działalności terrorystycznej lub innych działań zagrażających bezpieczeństwu narodowemu danego państwa.

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*