Problemy w związku – jak je pokonać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Na pewno słyszeliście już, że „kiedyś rzeczy się naprawiało, teraz się je wyrzuca i kupuje nowe”. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, prawda? Zwłaszcza, jeśli chodzi o relacje międzyludzkie, naprawianie często jest trudne i nie do końca wiadomo, jak się do niego zabrać.

Rozmowa potrafi rozwiązać większość problemów

Z całą pewnością bliscy i przyjaciele wielokrotnie doradzali Wam przeprowadzanie szczerych rozmów. Bez wątpienia nie raz też słyszeliście, że nazwanie problemu to połowa sukcesu i że przegadanie najważniejszych kwestii jest podstawą dobrego związku, ale… które kwestie są najważniejsze? Jak w ogóle zacząć rozmawiać?

Jeśli nie macie doświadczenia – zwłaszcza, jeśli jesteście w pierwszej poważnej relacji w swoim życiu – najważniejsze jest nie zniechęcić się przy pierwszych podejściach. Jak każda nowa rzecz, rozmowy o ważnych i trudnych tematach często bywają przerażające i niekomfortowe. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze stresem i pustką w głowie jest wykorzystanie gotowych baz pytań lub gier takich jak grawrelacje.

Warto też przygotowywać się do rozmów na ważne tematy. Często z niewyjaśnionych kwestii wynika najwięcej problemów, a lepsze zrozumienie drugiej strony pozwala na wypracowanie najlepszych rozwiązań. Zastanówcie się, jakie aspekty życia są ważne, a później postarajcie się znaleźć z partnerem czas i przestrzeń na poruszenie ich. Poniżej znajdziesz przykładową listę tematów, które warto podnieść w związkowych rozmowach.

Tematy rozmów w związku

• Definicja miłości i język miłości – w jaki sposób jako partnerzy okazujecie i oczekujecie okazywania miłości w relacji.

• Historia – najważniejsze momenty, najlepsze i najgorsze przeżycia, problemy z przeszłości, które mogą rzutować na Wasze zachowanie.

• Charakter – Wasze najlepsze i najgorsze cechy, obszary do pracy we własnych oczach oraz oczach drugiej połówki.

• Rodzina – Wasze relacje z rodziną: rodzicami i rodzeństwem.

• Wasza rodzina – Wasz stosunek do dzieci i plany na założenie rodziny w przyszłości: formalizacja związku, posiadanie potomstwa, adopcja zwierząt.

• Seks i kontakty fizyczne – Wasze oczekiwania i preferencje, a także dotychczasowe doświadczenia i granice, które chcecie sobie postawić.

• Plany na przyszłość – Wasze ambicje zawodowe, oczekiwania względem partnera, formy spędzania wolnego czasu, np. wakacji.

• Plan na wspólny dom – wyobrażenie podziału obowiązków, wybór domu lub mieszkania, miasta lub wsi, miejscowości i kraju zamieszkania.

• Relacje z innymi ludźmi – Wasi wspólni i prywatni znajomi i przyjaciele.

• Kryzysy – reakcja na trudne sytuacja, plan reagowania na konflikty i tragedie, umiejętność okazania wsparcia.

Co robić, kiedy problemy przerastają?

Jeśli nie jesteście w stanie samodzielnie poradzić sobie z trudnymi sytuacjami, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Powinniście zwrócić się do kogoś, kto spojrzy na Wasze problemy z dystansu, a jednocześnie będzie znał metody wychodzenia z kryzysowych sytuacji w związku. To może być psycholog prowadzący terapię dla par.

Czasami Wasze trudności mogą mieć zewnętrzne źródło, na przykład uzależnienie jednego z partnerów – wtedy warto zacząć od rozwiązania go w pierwszej kolejności tego problemu, w czym może pomóc certyfikowany terapeuta uzależnień. Zewnętrznym źródłem Waszych kłopotów mogą być również toksyczne relacje lub zaburzenia natury psychicznej czy fizycznej – w każdym z tych przypadków warto udać się do specjalisty, aby otrzymać profesjonalną pomoc.

Zdj. główne: Khamkéo Vilaysing/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*