Przeprowadzka za granicę – o czym należy pamiętać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przeprowadzka za granicę to nie lada wyzwanie, dlatego musisz ją odpowiednio zaplanować. Poza kwestią logistyczną należy pamiętać o dopełnieniu wielu formalności w kraju, który opuszczasz. Zapoznaj się z listą spraw do załatwienia przed wyjazdem z kraju!

Dokumenty, które musisz zabrać za granicę

Pierwsza rzecz, o której musisz pamiętać, to oczywiście dokumenty tożsamości. Wyjazd za granicę na stałe wiąże się też z koniecznością podjęcia nowej pracy – nie zapomnij więc o dyplomach ukończenia szkół, certyfikatach zawodowych, dyplomach ukończenia kursów itd. Zadbaj też o ich odpisy w języku urzędowym kraju, do którego zmierzasz. Niektóre kraje wymagają też zaświadczenia o niekaralności, które możesz uzyskać z Krajowego Rejestru Karnego.

Jeśli masz ubezpieczenie w NFZ, możesz złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która daje możliwość korzystania z opieki medycznej we wszystkich krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

Formalności, których należy dopełnić przed wyjazdem

Przed przeprowadzką międzynarodową musisz sprawdzić terminy ważności takich dokumentów jak prawo jazdy, dowód osobisty czy paszport. Jeśli któryś z nich ma stracić ważność przed planowanym wyjazdem, musisz niezwłocznie zadbać o jego przedłużenie – na niektóre dokumenty trzeba chwilę poczekać. Warto też przed wyjazdem zrobić kilka kserokopii dokumentów – z pewnością Ci się przydadzą w różnych urzędach.

Przed wyjazdem zadbaj też o rozwiązanie wszelkich umówi i spłatę zobowiązań. Poza rozwiązaniem umowy o pracę czy spłatą rat i kredytów istnieją też mniej oczywiste zobowiązania, o których w ferworze przeprowadzki można zapomnieć. Chodzi o rezygnację z abonamentów czy prenumerat, umów na telewizję, internet, telefon, prąd czy gaz. Ureguluj wszelkie zobowiązania, żeby nie wplątać się w długi.

Zacznij szukać pracy

Wiele osób decyduje się na wyjazd „w ciemno”, sądząc, że praca czeka na nich za każdym rogiem. W niektórych krajach faktycznie o pracę nietrudno, ale nie oznacza to, że znajdziesz ją z dnia na dzień, a tym bardziej w branży, w którą celujesz. Dlatego zachęcamy do poszukania pracy przed wyjazdem – oszczędzi Ci to sporo stresu. Jeśli w kraju docelowym masz kontakty, rodzinę czy znajomych, bez wahania poproś ich o pomoc.

Przeprowadzka od strony praktycznej

Zastanów się też odpowiednio wcześniej, jak planujesz się przeprowadzać. Jest to spore wyzwanie logistyczne – zadbaj więc o jego poprawne zaplanowanie. Jeśli kraj docelowy jest względnie blisko, można sobie pozwolić na przeprowadzkę „na raty”: część rzeczy przewieźć w jednym terminie, a po kilku miesiącach zabrać z Polski resztę. Jeśli jednak kraj docelowy jest daleko, z pewnością będziesz musiał(a) skorzystać z usług firmy transportowej. Ustal, ile Cię to będzie kosztować. Pamiętaj, że na ostateczny wydatek mają wpływ nie tylko odległość, ale też gabaryty i waga Twojego bagażu.

Po przyjeździe

Każdy kraj może mieć inne wymagania wobec imigrantów. W jednym możesz potrzebować meldunku, w drugim trzeba wystąpić o nadanie odpowiednika NIP-u. Czasem pojawia się konieczność potwierdzenia adresu i prawie zawsze – niezależnie od tego, dokąd zmierzasz – łatwiej jest coś wynająć z gotową umową o pracę w ręku.

Zdjęcie główne: Philip Myrtorp/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*