To warto wiedzieć przed przygarnięciem kota

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zwierzak w domu wprowadza zupełnie inną atmosferę i nowe życie. Koty to bardzo wdzięczne i wyjątkowe czworonogi, które swoim charakterem potrafią bardzo urozmaicić życie opiekuna. Przed adopcją kota musisz wiedzieć i przygotować z wyprzedzeniem kilka rzeczy. 

Kuwety

Koty domowe nie powinny wychodzić na dwór, to dla nich niezdrowe i niebezpieczne. Z racji tego, że nie są to zwierzaki – domatorzy, w domu musi się znaleźć miejsce na załatwianie kocich potrzeb. W miejscu, gdzie mieszkają koty (nawet jeden) musi być zawsze o jedną kuwetę więcej, niż jej użytkowników. Dzieje się tak, ponieważ koty mają silną potrzebę znaczenia terytorium i lubią, kiedy ich kuwety są czyste. Dodatkowa kuweta oszczędzi Ci problemów z posikiwaniem poza wyznaczonym do tego miejscem. Wypełnienie kuwety powinno być konsystencją jak najbardziej zbliżone do piasku. Żwirek silikonowy, drewniany lub kukurydziany pellet nie zapewniają kotom największego komfortu podczas zakopywania swoich odchodów. Najlepiej sprawdza się zwyczajny, bezzapachowy żwirek bentonitowy, który zbryla się i ułatwia czyszczenie kuwety, ale dla kota jest praktycznie jak piasek. Nie kupuj żwirków zapachowych. Zawarte w nich aromaty i olejki eteryczne mogą nie tylko odstraszyć kota i zniechęcić go do korzystania z kuwety, lecz także poważnie go uczulić. 

Karma

Koty są drapieżnikami i bezwzględnymi mięsożercami, co oznacza, że ich karma absolutnie nie może zawierać nic, poza mięsem. Ich układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia skrobi roślinnej, przez co podawanie im karmy ze zbożami czy innymi roślinnymi zapychaczami może prowadzić do znacznego obniżenia odpornośći, owrzodzenia układu pokarmowego oraz tworzenia się złogów w jelitach. Karma dla kota powinna składać się wyłącznie z mięsa i podrobów oraz suplementów i dodatków dietetycznych. 

Niektóre koty cierpią z powodu wrodzonej lub nabytej alergii pokarmowej. Objawia się ona wypadaniem sierści, świądem, intensywnym drapaniem lub wylizywaniem ciała, zwłaszcza po bokach. Dla kotów z alergią najlepiej jest wybrać hipoalergiczną karmę monobiałkową, na przykład Exclusion. Pamiętaj, żeby przed kupnem karmy dla swojego futrzaka, przeczytać jej skład i upewnić się, że na pewno będzie dla niego dobra.

Fot. Alexandreu Zdrobau/Unsplash

Drapak, drzewko i zabawki

Potrzeba zabawy jest w kotach bardzo duża, ponieważ mają one silne instynkty łowcze, które zaspokaja na przykład pogoń za wędką. Kociaki mają to do siebie, że szybko się nudzą i tracą chęć do zabawy tymi samymi zabawkami. Dlatego warto skompletować sobie bogatą kolekcję wędek, różdżek, piłek i innych zabawek, by regularnie wymieniać zwierzakowi narzędzie zabawy. Ponadto kot potrzebuje drapaka, by utrzymać swoje łapy i pazury w czystości. Drapak służy nie tyle do ścierania, co ostrzenia i dbania o higienę pazurków. Jeśli nie chcesz, by Twój kot zniszczył ściany, szafki, kanapę i fotele, zainwestuj w drapak, bo kot będzie drapał, nie ważne czy w domu znajduje się do tego odpowiedni przedmiot, czy nie. Dobrą alternatywą dla zwykłego, niewielkiego drapaka, jest kocie drzewko, które zawiera drapaki dla kota. Drzewko jest bardzo potrzebne, ponieważ jest dla kota punktem obserwacyjnym, a możliwość ogarnięcia wzrokiem całego pomieszczenia daje kotu poczucie bezpieczeństwa. Drzewko im wyższe i bardziej rozbudowane, tym lepsze. Jego funkcję może też pełnić powieszona na ścianie instalacja z półek, specjalnie dla kota. 

Posiadanie zwierzaka to bardzo satysfakcjonujące doświadczenie. Koci przyjaciel będzie świetnym towarzyszem życia zarówno w zabiegane dni, jak i długie wieczory. Skompletuj wyprawkę dla kota i daj futrzakowi kochający dom!

Fot. Japheth Mast/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*