Artykuł sponsorowany
Laboratoria mają bardzo szeroki zakres pracy, a wiele procedur, które w nich zachodzą, wymaga specjalistycznego sprzętu. Również różnego rodzaju preparaty, odczynniki oraz składniki aktywne są niezbędne do tego, by laboratoria mogły prawidłowo funkcjonować. W zależności od branży, w jakiej działa dane laboratorium, potrzebny jest w nim inny sprzęt. Przedstawiamy uniwersalne wyposażenie, jakie powinno znajdować się w laboratoriach.
Niezależnie od tego, jakiego rodzaju działalnością zajmuje się laboratorium, nieodłącznym elementem każdej takiej pracowni są mikroskopy, wirówki oraz autoklawy. Wysokiej klasy, nowoczesne mikroskopy pozwalają na pracę na niezwykle małych cząsteczkach, a nawet pojedynczych komórkach, dlatego przydatne są w każdym laboratorium. Wirówki najbardziej przydatne są przede wszystkim w laboratoriach medycznych, jednak w innych branżach również znajdują zastosowanie, na przykład do rozwarstwiania i oddzielania składników płynów. W laboratorium muszą panować sterylne warunki, by nie doszło do zanieczyszczenia materiału czy połączenia ze sobą niebezpiecznych substancji. Autoklaw pozwala na wysterylizowanie w wysokiej temperaturze sprzętu laboratoryjnego, by zminimalizować ryzyko kontaminacji preparatów.
Do różnego rodzaju badań i procedur, potrzebne są bazy, odczynniki, substancje aktywne i nośniki, których połączenie da pożądany rezultat. Składniki, takie jak agarozy, inhibitory, podłoża mikrobiologiczne, bufory i detergenty, muszą znajdować się w każdym laboratorium, by placówka zawsze była gotowa do przeprowadzenia konkretnych badań czy testów. Bez odczynników czy płytek mikrobiologicznych, nie mogłoby działać żadne laboratorium, niezależnie od swojej profesji. Na stronie internetowej https://shop.eproscience.com/agaroza,2,4162 przeczytasz więcej na temat substancji używanych w laboratoriach, ich rodzajów oraz zastosowania.
Wiele laboratoriów zajmuje się przygotowywaniem różnego rodzaju produktów, od kosmetyków, po leki. Do pakowania gotowych preparatów oraz gotowych mieszanek, niezbędne są opakowania farmaceutyczne w różnych rozmiarach. Buteleczki i fiolki mogą mieścić zarówno płyny, jak i proszki, tabletki czy kapsułki. Szkło jest tworzywem o gładkiej powierzchni i wysokiej wytrzymałości na wysokie temperatury, dzięki czemu można je z łatwością wysterylizować i utrzymać opakowania w idealnej czystości przed zapakowaniem w nie gotowych preparatów lub potrzebnych do testów odczynników chemicznych. Szklane butelki mogą też być wykorzystywane wielokrotnie, dzięki czemu obniża się koszty, jakie generuje laboratorium i ilość generowanych odpadów.
Zdjęcie główne: pexels.com/Chokniti Khongchum