Artykuł sponsorowany
Świadomość na temat żywienia zwierząt na szczęście rośnie z roku na rok. Niestety nadal wiele kotów cierpi na choroby nerek, serca i wątroby, z powodu nieświadomości swoich opiekunów. Czasem, chcąc dla zwierzaka jak najlepiej, nieświadomie go trujemy, a do tego dajemy się okradać producentom karm bardzo niskiej jakości. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią karmę dla kota, by cieszył się długim życiem w pełnym zdrowiu.
Kot powinien być karmiony przede wszystkim karmą mokrą. Przez to, że koty z natury piją bardzo mało wody, powinny pobierać ją również w pokarmie. Sucha karma może być suplementem do codziennej diety, jednak karmienie kota wyłącznie suchym granulatem może prowadzić do odwodnienia. Mokra karma dla kota w każdym wieku i każdym stanie zdrowia, powinna być wysokomięsna i bezzbożowa. Niestety popularna karma, którą rzekomo kupowałby Twój kot, podobnie jak inne reklamowane w telewizji karmy, zawierają zaledwie 4% mięsa. Pozostałe 96% karmy to zmielone odpady z rzeźni, zboża i inne zapychacze oraz konserwanty i substancje uzależniające.
Karmy z kawałkami “mięsa” w smakowitych sosach są dla kota jak narkotyk. Dlatego po zmianie karmy na dobrą jakościowo, może okazać się, że Twój zwierzak wcale nie chce jej jeść. Wtedy należy zastosować dziesięciodniowy system stopniowego przestawienia kota na inną karmę. Przez pierwsze trzy dni należy podawać 75% starej karmy, pomieszanej z 25% karmy nowej, od czwartego do szóstego dnia karmy należy mieszać ze sobą w proporcji pół na pół. Przez dni od siódmego do dziewiątego kot powinien dostawać tylko 25% starej karmy i 75% nowej, a od dziesiątego dnia można podawać już tylko karmę zmienioną. Taki system nie tylko zaoszczędzi kotu stresu, lecz także zmniejszy prawdopodobieństwo żołądkowej rewolucji, wywołanej zmianami w żywieniu. Jeśli kot nie chce jeść nowej karmy, przedłuż okres zmiany tak, by nie przestawał jeść, ponieważ już 16 godzin z pustym żołądkiem, może prowadzić u kotów do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Skład każdej karmy należy przeczytać i przeanalizować. Nigdy nie powinien on być długi i zawierać enigmatycznych pozycji. Częstymi alergenami u kotów bywają zboża, soja, drób i wołowina. Jeśli podejrzewasz u swojego kota alergię pokarmowę, bo na przykład drapie się lub zbyt intensywnie wylizuje sierść, ma zaropiałe oczy, choć jest zdrowy albo jego sierść jest matowa i łamliwa, najlepiej wprowadzić u niego dietę eliminacyjną. Nie unikniesz oczywiście wizyty u weterynarza, jednak możesz spróbować potwierdzić swoje podejrzenia eliminując alergizujące składniki z diety futrzaka. Przy diecie eliminacyjnej karma musi być monobiałkowa, dlatego sprawdzaj składy i nie idź wyłącznie za napisem “hipoalergiczna” na opakowaniu, bo zdarza się, że ten napis nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.
Kastracja lub sterylizacja swojego pupila to wręcz obowiązek opiekuna, który chce mieć zdrowego zarówno fizycznie, jak i psychicznie kota. Jest to jednak zabieg, który zaburza gospodarkę hormonalną organizmu zwierzęcia, co wpływa na skłonności do otyłości u kotów pozbawionych płodności. Dlatego karma dla kotów po zabiegu sterylizacji powinna mieć niską zawartość tłuszczu i zawierać mniej kalorii niż przeciętna karma. Przy wyborze karmy dla kotów “light” albo “sterilized” nadal obowiązuje zasada czytania składów, ponieważ jakość karmy zawsze ma znaczenie.
Każdy opiekun zwierzaka chce dla niego jak najlepiej. Dlatego warto zwracać uwagę na składy karmy oraz stale poszerzać swoją wiedzę na temat żywienia i wymagań gatunkowych swoich sierściuchów. Odpowiednie, dobrane do potrzeb oraz wieku i stanu zdrowia kota, to absolutna podstawa prawidłowego funkcjonowania jego organizmu. Złej jakości karma może prowadzić do chorób nerek, układu pokarmowego, podwyższenia cholesterolu, cukrzycy oraz skrajnej otyłości. Zadbaj o zdrowie kociego przyjaciela i zapewnij mu dobrą karmę.
Fot. Paul Hanaoka/Pexels