Styl życia nastawiony na bliski kontakt z naturą i mniejsze nadwyrężanie jej sił staje się coraz bardziej popularny. Ludzie chcą żyć bardziej ekologicznie. Czy można w tym duchu również podróżować? Jak być less waste na trasie?
Uświadomienie sobie rozmiarów szkód, jakie wyrządza naturze i nam samym nadprodukcja różnego rodzaju dóbr, które szybko przeradzają się w śmieci, można doznać potrzeby zmiany swojego życia. Idea ‘’less waste’’ to rodzaj reakcji na sytuację, która nas otacza. Manifestuje się w chęci wytwarzania przez nas, jako jednostki, możliwie małej, najmniejszej jaką się da liczby odpadów. ‘’Less waste’’ polega na zasadzie 5R:
Niekiedy dodaje się również:
Należy więc wykazywać się minimalizmem, nie używać rzeczy, które mogą posłużyć tylko jeden raz i unikać tego wszystkiego, co wzmaga poziom zanieczyszczeń wokół nas. Jednocześnie cnotą jest wielokrotne wykorzystywanie materiałów, przetwarzanie ich i kompostowanie.
Pierwszym elementem ‘’less waste’’ w podróży będzie nawadnianie się w przyjazny naturze sposób. Nie trudno zauważyć, że spożywaniu wody i napojów izotonicznych towarzyszy bardzo duże wykorzystanie plastikowych opakowań, które później do niczego się nie przydadzą. Jest na to metoda – wystarczy kubek termiczny lub własna butelka na wodę. Można spożywać kranówkę lub zainwestować w butelkę wielorazową z wkładem filtrującym. Prosta i niedroga rzecz, ale w skali roku pozwala na znaczne zminimalizowanie ilości zużytego w ten sposób plastiku.
Podczas jedzenia również możemy być ‘’less waste’’. Wystarczy, że do każdej podróży podejdziemy kompleksowo i przygotujemy właściwą ilość przekąsek. Zaoszczędzimy przy okazji pieniądze i nie będziemy musieli kupować jedzenia w wagonach restauracyjnych lub podejrzanej jakości dworcowych barach, gdzie bardzo często jest ono serwowane na plastikowych talerzach. Należy zaopatrzyć się w wielorazowy pojemnik, który ułatwi nam transport przygotowanego wcześniej pożywienia. Dobrym rozwiązaniem będzie również noszenie ze sobą zestawu sztućców, który można później wykorzystać.
Dobrą wiadomością jest to, że sztuczne tworzywa można poddać recyklingowi. Wytwarza się z nich nowe towary – w modzie użytkowej coraz bardziej popularne jest projektowanie ubrań z materiałów pochodzących z recyklingu.
Również przybory do codziennej higieny, zwłaszcza zapakowane w niewielkie podróżne opakowania, nie należą do najbardziej ekologicznych. Starajmy się więc w miarę możliwości przewozić odpowiednie porcje z zakupionych wcześniej normalnych opakowań, które pomieścimy w tych wielorazowych. Świetnym wyborem jest też mydło biodegradowalne, które nadaje się do higieny osobistej, ale też prania lub zmywania naczyń.
W czasie podróży, którym przyświeca idea ‘’less waste’, można być bardziej ekologicznym na bardzo zróżnicowane sposoby i przy wielu okazjach. Przykładem niech będzie robienie zakupów. Prawda, że większość rzeczy zmieścimy do torby lub walizki, jednak niekiedy potrzeba przewieźć coś, co nie ma szansy zmieścić się wewnątrz. Miejmy więc przy sobie materiałową torbę wielorazowego użytku. Z pomocą rusza nam także nowoczesna technologia. Zamiast drukować bilety postawić na praktyczną wersję elektroniczną.
Można także użyć samochodów do relokacji, które wypożyczalnie samochodów udostępniają na portalach prawie za darmo i zwykle z paliwem gratis. W ten sposób zamiast transportować auta ciężarówkami i przepalać niepotrzebnie paliwo, wypożyczalnie udostępniają swoje pojazdy osobom podróżującym w tym samym kierunku w duchu Zero Waste.