Jak pakować swetry i ciepłe ubrania, żeby nie zajmowały dużo miejsca?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Technik pakowania ubrań jest kilka, ich skuteczne użycie zależy w dużej mierze od tego, co pakujemy i w jakim pojemniku umieszczamy. 

Kurtki zimowe 

Przechowywanie grubych zimowych kurtek jest dość wymagające. Tego typu ubrania zajmują zazwyczaj dużo miejsca w szafie, w której spędzają większą część roku. Tym trudniej jest je zmieścić w podróżnej walizce. Najbardziej efektywne jest umieszczenie kurtki na wieszaku i powieszenie jej tak, by miała dużo miejsca. Dzięki temu materiał nie ulega zniszczeniu, a kurtka się nie gniecie. Taki system sprawdza się w przypadku podróży samochodem czy pociągiem, jednak niekoniecznie podczas latania samolotem. W tym przypadku najskuteczniejszą metodą jest rolowanie kurtki zimowej. Dzięki temu zajmie mniej miejsca, a po wyjęciu nie będzie wygnieciona czy zduszona. Przy rolowaniu grubych kurtek warto pamiętać, by przed złożeniem całości ułożyć rękawy oraz kaptur w środku kurtki, tak by jednocześnie zapakować całość ubrania, bez niepotrzebnie odstających elementów. 

Swetry 

Pakowanie i składanie swetrów może być problematyczne w przypadku delikatnych materiałów. Tego typu tworzywa szybko ulegają zgnieceniu, dlatego przy układaniu warto zadbać o prawidłową technikę. Jeśli swetry mogą być transportowane na wieszakach, to warto do ich przechowywania wybrać modele plastikowe, giętkie, o miękkich brzegach, które nie wygną materiału. Jeśli jednak ubrania mają być ułożone w walizce, to należy je złożyć w prawidłowy sposób. Swetry najwygodniej składa się w powietrzu. Rękawy oraz golf należy zagiąć do środka, na około ¼ szerokości, a całość swetra złożyć na pół. Tak ułożony sweter powinien pozostać w dobrym stanie, nawet jeśli spędzi w bagażu dłuższy czas. Swetrów nie należy przykrywać innymi, ciężkimi rzeczami, na przykład spodniami czy bluzami, gdyż materiał może ulec zniszczeniu, a zgniecenia będą trudne do usunięcia, nawet po wypraniu odzieży.

Bluzy 

Technik składania bluz jest kilka. W zależności od tego, czy chcemy je umieścić na czas podróży w walizce, w szafie czy przechować na okres wiosenno-letni. W przypadku pakowania bluz do walizek skuteczna jest technika rolowania. Podobnie jak w przypadku cienkich kurtek należy zagiąć rękawy i kaptur do środka, wywinąć dół bluzy na lewą stronę, a następnie zrolować całość. Tak przechowywana bluza nie powinna się pognieść. 

Pakowanie próżniowe 

W kontekście przechowywania grubych zimowych ubrań, kurtek puchowych, swetrów czy bluz należy wspomnieć o optymalnym rozwiązaniu, jakim jest pakowanie próżniowe. Specjalne przygotowane worki próżniowe mogą zmniejszyć objętość ubrań nawet o 75%, co w przypadku osób mających mało miejsca w bagażu może okazać się kluczowe. Do tego rodzaju pakowania potrzebne są specjalne worki oraz odkurzacz z rurą, który zassie całe powietrze znajdujące się między zapakowanymi ubraniami. Do pakowania próżniowego nie nadają się ubrania wykonane z delikatnych tkanin, które łatwo ulegają zagnieceniom.

Zdjęcie główne: Sarah Brown/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*