Artykuł sponsorowany
Jakie działania wspierają zdrowy rozwój fizyczny i psychiczny dziecka? Przeczytaj, co powinna obejmować profilaktyka zdrowotna oraz jakie działania zwiększają szanse na prawidłowy rozwój, sprawność intelektualną i fizyczną oraz długie życie w zdrowiu Twojego dziecka.
Duże znaczenie dla zdrowia dziecka mają czynniki genetyczne, opieka zdrowotna czy czynniki fizyczne, ale według badań największą rolę odgrywa styl życia. Odpowiednio zbilansowana dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną to najważniejszy klucz do zdrowia, prawidłowego rozwoju i dobrych wyników w nauce dziecka. Ważne, aby dziecko spożywało regularne posiłki co 3-4 godziny, a także piło dużo wody w miejsce słodzonych soków i napojów gazowanych. Należy zadbać, aby codzienny jadłospis był oparty o piramidę zdrowego żywienia. Zasady zdrowego odżywiania dobrze jest wprowadzić jak najwcześniej, aby dziecko przyswoiło dobre wzorce i kontynuowało zdrowe nawyki w dorosłości.
Regularna aktywność fizyczna zarówno w szkole, jak i poza nią, to ważny aspekt zdrowego rozwoju dziecka. Codzienne ćwiczenia wspierają dobrą kondycję fizyczną i sprawność umysłową oraz wpływają na prawidłową sylwetkę. Zajęcia sportowe powinny zostać dobrane do potrzeb i zainteresowań dziecka, tak, aby przynosiły mu radość i dawały satysfakcję. Jeśli dziecko ma stwierdzone wady postawy, dobrze jest zapisać je na gimnastykę korekcyjną lub korekcyjno-kompensacyjną. Ćwiczenia przy użyciu sprzętu rehabilitacyjnego, takiego jak materace gimnastyczne czy kształtki rehabilitacyjne mogą wspomagać utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.
Wysypianie się jest ważne, aby dziecko mogło wypocząć i przyswajać wiedzę w szkole. Badania pokazują również, że regularne niewysypianie się może prowadzić do przybierania dziecka na wadze. Zdrowy odpoczynek jest ważny m.in. dla utrzymania koncentracji podczas pobytu w szkole.
Systematyczne badania bilansowe powinny sprawdzać tempo wzrostu dziecka, wagę, słuch, wzrok oraz obejmować przegląd stomatologiczny. Dentysta Zabierzów ma w ofercie specjalny program profilaktyczny pozwalający opóźnić lub uniknąć pojawienia się próchnicy. O tym, jakie badania należy wykonać, powinien zdecydować lekarz rodzinny, niemniej warto kontrolnie wykonywać badania ogólne, obejmujące poziom glukozy, morfologię i badanie moczu. Duże znaczenie dla zdrowia dziecka ma również wykonywanie zalecanych szczepień. Uchylanie się rodziców od obowiązku może w przyszłości skutkować “odrodzeniem się” chorób, które obecnie uważa się za wymarłe. Warto zwrócić uwagę także na rozwój inteligencji emocjonalnej u dziecka i sposób, w jaki wyraża ono swoje uczucia. Jeśli u Twojej pociechy pojawiają się np. problemy z zaburzeniami mowy, warto skonsultować je z lekarzem. Doświadczony logopeda dziecięcy Sosnowiec może rozpoznać problem i skonstruować program oparty o indywidualne potrzeby dziecka.
Nie należy zapomnieć również o wspieraniu zdrowia psychicznego dziecka. Warto regularnie rozmawiać z dziećmi o emocjach, wspierać je w podejmowaniu decyzji i wzmacniać ich poczucie własnej wartości.
Fot.: Daniela Dimitrova/pixabay.com