Chcesz nauczyć się haftowania? My Ci w tym pomożemy. Dowiedz się, jak przygotować warsztat pracy i jakich technik nauczyć się na początku. Zanim rozpoczniesz pracę, solidnie się przygotuj, aby to uspokajające zajęcie nie stało się źródłem frustracji i nerwów!
Aby rozpocząć przygodę z haftowaniem, potrzebne Ci będą następujące narzędzia:
Przy zakupie igieł należy zwracać uwagę na ich końcówkę i ucho. Igły z ostrą końcówką są stosowane w większości haftów. Jednak haft krzyżykowy, od którego zazwyczaj rozpoczyna się naukę, wymaga zastosowania igły z tępym czubkiem. Ucho musi być na tyle duże, aby można było przez nie przewlec wstążkę czy mulinę. Jego wielkość zależy więc od nitki, którą decydujemy się haftować. Najlepiej jest kupić zestaw igieł różnej wielkości, pamiętając, że im większy rozmiar na opakowaniu w opisie, tym cieńsza igła.
Kanwa, czyli materiał pokryty siatką oczek o jednakowej wielkości. Osobom początkującym radzimy zakup lnianej lub bawełnianej kanwy o dużych oczkach. Najlepszym wyborem będzie Aida, czyli kanwa z nadrukowanymi kolorowymi kwadracikami, które są niezwykle pomocne w odnalezieniu odpowiedniego koloru we wzorze.
Zasadniczo wyróżniamy trzy rodzaje nici: mulinę, kordonki i wełnę gobelinową. Do haftu krzyżykowego przeznaczona jest mulina. Kordonki, czyli kłębki nitek, wykorzystuje się do haftu nakładanego, natomiast grube nici do haftu gobelinowego pozwalają tworzyć piękne wzory na kanwie i płótnie, ale wymagają też większej wprawy w robótkach ręcznych.
Po zaopatrzeniu się we wszystkie niezbędne narzędzia, możesz przystąpić do pracy. Przygodę z haftem najlepiej rozpocząć od haftu krzyżykowego. Ogólna zasada głosi, aby haftować od strony prawej do lewej. Musisz też nauczyć się pojedynczych ściegów, aby wypracować właściwe nawyki. Pierwszy z nich to pojedynczy krzyżyk. Przekuj kanwę od spodu, przytrzymując jednocześnie palcem koniec nitki. Wykonaj krzyżyk, idąc od strony lewej u dołu do prawej u góry, a następnie od prawej u dołu do lewej u góry.
Ścieg pionowy to z kolei taki, w którym każdy krzyżyk haftuje się oddzielnie. Zacznij od góry z prawej do dołu z lewej, a następnie pokryj krzyżyk od góry z lewej do dołu z prawej.
Ścieg podstawowy kryjący rozpoczynasz od prawej albo lewej strony. Jeśli od prawej – wyszywasz w lewo do dołu, a następnie wbijasz igłę pionowo w górę. W taki sposób uzyskujesz rząd półkrzyżyków. Potem wracasz, wykonując tzw. ścieg kryjący – rozpoczynasz od strony lewej u góry do prawej u dołu. W ten sposób uzyskujesz rząd krzyżyków. Zawsze możesz zacząć od strony lewej, zmieniając odpowiednio kierunki szycia.
Kiedy opanujesz już podstawowe techniki ściegu, naciągnij kupioną kanwę ze wzorem na tamborek. Rozpakuj mulinę, rozdziel ją na pojedyncze nitki i nawlecz na igłę. Wbij ją od dołu, zostawiając odpowiednio dużo nitki od spodu. Przewlecz igłę przez okienko na skos w górę i prawo, z góry do dołu. Otrzymasz pierwszą ukośną linię krzyżyka. Powtórz ten ścieg tyle razy, ile masz krzyżyków we wzorze.
Wracasz i ponownie przewlekasz igłę z góry do dołu, tym razem jednak na skos w górę i w lewo od miejsca, w którym igła została wbita. Po zakończeniu koloru wbijasz igłę pod robótkę i obcinasz, zostawiając nieco nitki. Pamiętaj: wszystkie kolory robisz tak, żeby krzyżyki patrzyły w jedną stronę.
Zdjęcie główne: Nathana Rebouças/unsplash.com