Islandia – 7 atrakcji turystycznych, które trzeba zobaczyć

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Islandia od lat fascynuje turystów. Wyspa niczym z baśni nazywana krainą lodu i ognia zachwyca pięknymi krajobrazami i bogactwem przyrody. Wybierasz się w podróż na Islandię? Te miejsca zapierają dech w piersiach!

Plaża Reynisfjara

To niezwykłe miejsce położone jest na południowym wybrzeżu wyspy. W niczym nie przypomina jednak plaż, do których przywykliśmy w czasie wakacyjnego wypoczynku. Wyróżniają ją bowiem czarny piasek oraz bazaltowe skały. To wszystko razem sprawia, że cała sceneria nabiera nieco mrocznego, tajemniczego charakteru. Ze względu na silne fale jest to miejsce dość niebezpieczne, dlatego podczas jego zwiedzania warto zachować ostrożność.

Wodospad Seljalandsfoss

Islandia słynie z wielu pięknych wodospadów. Jeden z nich, Seljalandsfoss, znajduje się na południu wyspy na rzece Seljalandsá i jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Ma aż 60 metrów wysokości i co ważne, można go podziwiać z każdej strony.

Blue Lagoon

Geotermalne uzdrowisko to obowiązkowy punkt na mapie podróży po Islandii. Blue Lagoon znajduje się na półwyspie Reykjanes i słynie ze swoich leczniczych wód, które dzięki dużej zawartości minerałów mają znakomity wpływ na skórę. Kąpiel pod gołym niebem i w takich okolicznościach przyrody jest niesamowitym doświadczeniem, które przyciąga tłumy turystów z całego świata, dlatego warto pomyśleć o rezerwacji miejsca z dużym wyprzedzeniem.

Kerið

Podróżując na południe Islandii nie możemy przeoczyć rownież tego niezwykłego miejsca. Kerið to słynne jezioro o głębokości 55 metrów, które powstało w środku krateru wygasłego wulkanu Grímsnes. Urok tego miejsca wykorzystała niegdyś islandzka piosenkarka Björk, decydując się na koncert właśnie w tej scenerii.

Kanion Fjadrargljufur

To jeden z najcześciej odwiedzanych kanionów na Islandii. Tworzą go palagonity, które powstały ok. 2 miliony lat temu. Można go podziwiać m.in. w teledysku Justina Biebera do piosenki I’ll Show You, który doczekał się ponad 485 milionów wyświetleń. Co ciekawe, po jego emisji, liczba odwiedzających to miejsce, które wcześniej znane było głównie mieszkańcom, zwiększyła się prawie dwukrotnie.

Strokkur 

To równie ważny punkt, bez którego nie może się odbyć żadna wycieczka na Islandię. Strokkur jest największym czynnym gejzerem na wyspie. Co 5-10 minut turyści są świadkami wybuchu gorącej wody na ok. 30 metrów wysokości. Na tym samym polu geotermalnym położony jest także słynny Geysir, od którego pochodzi nazwa „gejzery”.

Park Narodowy Vatnajökull

To właśnie tu znajduje się jeden z największych lodowców w Europie – Vatnajökull, którego powierzchnia wynosi aż 7800 km². Pod nim skrywają się jaskinie, a wśród nich słynna Blue Diamond, która zachwyca swoją intensywną niebieską barwą. Od 2019 roku obszar parku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco.

Zdjęcie główne: Aliona&Pasha/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*