Chorwacja 2021 – miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chorwacja z roku na rok zaskarbia sobie coraz większą rzeszę fanów letniego wypoczynku. I słusznie, bo to naprawdę piękna wakacyjna destynacja. Dziś podpowiadamy, gdzie spędzić urlop.

Garść faktów

Chorwacja to malowniczy kraj położony na Półwyspie Bałkańskim. Językiem urzędowym jest tam język chorwacki (co ciekawe, nie różni się on aż tak bardzo od polskiego, dlatego bardzo łatwo porozumieć się z Chorwatami). Walutą w Chorwacji jest kuna – 1 kuna to 0,62 zł.

Ogromnym plusem Chorwacji jest jej zróżnicowanie geograficzne: ma zarówno dostęp do morza, jak i własne niziny, a także góry! Poniżej podpowiadamy, co warto zobaczyć, będąc na wakacjach w Chorwacji. 

Chorwacja, wakacje 2021?

Tak! Kierunek ten jest bardzo popularny w ostatnich latach wśród Polaków. Kraj jest piękny, a ceny nawet w dobie pandemii są stosunkowo niskie. Kolejnym plusem jest język chorwacki, z tej samej rodziny języków, co polski. Warto przyjrzeć się temu kierunkowi. 

Kiedy na wakacje do Chorwacji?

Jeśli chcesz uniknąć tłumów, a także skorzystać z przyjemnie ciepłej temperatury oscylującej w okolicach 23 stopni, koniecznie zaplanuj wyjazd do Chorwacji w okresie od maja do października. Minusem tego czasu jest jednak dosyć zimna woda w morzu Adriatyckim. Jeśli zależy Ci na kąpielach w ciepłej wodzie, a upały nie są Ci straszne, wybierz koniec czerwca, lipiec lub wrzesień jako czas wyjazdu do Chorwacji. 

Dubrownik

Piękne miasto koniecznie musi się znaleźć na liście twoich planów wakacyjnych w Chorwacji. Dubrownik położony jest w przepięknej Dalmacji i to zdecydowanie najpopularniejszy cel podróży wśród Polaków, jeśli chodzi o chorwackie wakacje. Miasto nazywane jest perłą Adriatyku i uważane jest za najpiękniejsze miejsce w Chorwacji.

Popularności Dubrownikowi dodaje także to, że nakręcono tu wiele scen z hitowego serialu, czyli „Gry o Tron” – można więc poczuć się jak w świecie Johna Snowa. Warto także zobaczyć stare miasto Dubrownika, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Warta zobaczenia jest także Brama Pile, będąca najstarszym wejściem do miasta.

Królowa wysp

Tak mówi się o Wyspie Hvar. Chorwacja to głównie wyspy, których liczba sięga niemalże setki. Ta jednak jest wyjątkowo piękna. Hvar to najcieplejsza wyspa Adriatyku, na której słońce nie schodzi z nieba. To wyjątkowe miejsce łączy naturę, bujność lasów i zapach pól lawendy z urokliwymi winnicami. 

Na Wyspie Hvar zwiedzić można kilka naprawdę pięknych miast, najciekawsze z nich – Hvar – to zdecydowanie najlepsza opcja dla turystów lubiących nocne życie oraz piękną architekturę. 

Stary, dobry Split

Split to drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji. Punktem obowiązkowym podczas jego zwiedzania są ruiny pałacu cesarza Dioklecjana. Ruiny te obejmowały tak ogromną przestrzeń, że większość z nich została zabudowana innymi budynkami. Warto jednak przejść się dawnymi korytarzami pałacu – dziś są to urokliwe uliczki starówki.  

Zadar, czyli Chorwacja w pigułce

To miasto to skompresowana Chorwacja. Piękne zabytki, stare kamienice, malownicze krajobrazy i ciekawe muzea (na przykład Muzeum Iluzji) – to wszystko, co czeka Cię w Zadarze w Chorwacji. Miasto to także będzie wspaniałym początkiem zwiedzania całego kraju, ponieważ w jego okolicach znajdziesz także inne, ciekawe atrakcje – chociażby oddaloną o 30 minut od Zadaru Kornati czy Nin, który słynie z produkcji soli. 

Przeczytaj też: https://funokay.pl/podroze/z-cyklu-miasto-jakiego-nie-znacie-co-warto-zobaczyc-w-pradze/

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*