Ból nerki – o czym może świadczyć i jak go złagodzić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nerki to narząd, który stanowi ważny element układu moczowego. To organ, który pełni bardzo ważną funkcję w organizmie ludzkim, a jego najistotniejszym zadaniem jest usuwanie z ustroju toksycznych produktów przemiany materii. Ból nerki jest patologicznym zjawiskiem i może oznaczać pojawienie się nieprawidłowości w działaniu oraz budowie tego narządu. O czym może świadczyć ból nerek? Czy istnieją sposoby na złagodzenie tej dolegliwości?

Ból nerki – charakterystyka dolegliwości

Nerki to organ, który stanowi kluczowy element układu moczowego. Ich prawidłowe funkcjonowanie pozwala efektywnie usuwać z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, które kumulowane w ustroju mogłyby doprowadzić do jego uszkodzenia. Nerki ulokowane są w jamie brzusznej po obu stronach kręgosłupa. Ich destynacja sprawia, że ból nerki bardzo często mylony jest z dolegliwościami kręgosłupa lub bólem brzucha, co utrudnia postawienie właściwej diagnozy. Elementami charakteryzującymi ból nerek są:

  • odczuwanie naglącego parcia na pęcherz, które połączone jest z bólem,
  • pojawienie się dyskomfortu podczas oddawania moczu,
  • zwiększenie częstotliwości oddawania moczu i pojawienie się trudności z jego utrzymaniem,
  • krew w moczu,
  • nieustępujący ból w podbrzuszu,
  • obrzęk ciała, zwłaszcza kończyn dolnych,
  • skąpomocz lub bezmocz.

Warto wiedzieć, że ból nerki może mieć różny charakter oraz nasilenie, co uzależnione jest od źródła problemu. Nagły, silny ból, który nie ustępuje po podaniu środków przeciwbólowych powinien skłaniać do natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Przyczyny bólu nerki – co warto wiedzieć?

Diagnoza bólu nerek nie jest skomplikowana. W celu rozpoznania źródła dolegliwości pojawiających się u pacjenta zwykle specjalista wykonuje laboratoryjne badania krwi i moczu, a dodatkowo korzysta z obrazowych technik diagnostycznych, jak na przykład ultrasonografii czy tomografii komputerowej. Jakie są główne przyczyny bólu nerek?

  • Kamica nerkowa lub kolka nerkowa – dolegliwości towarzyszy nagły, bardzo ostry ból, który promieniuje od lędźwiowego odcinka kręgosłupa do pęcherza moczowego i zewnętrznej powierzchni uda. Zobacz również artykułDieta przy kamicy nerkowej – co jeść, a czego unikać?
  • Zapalenie nerek – ból nerki w przypadku zapalenia objawia się obrzękami ciała, trudnością w prawidłowym oddawaniu moczu, gorączką, a także nieprawidłowym ciśnieniem tętniczym.
  • Wodonercze – to dolegliwość, której źródłem jest zatrzymywanie się moczu w nerce. Na skutek gromadzenia się toksyn pacjent odczuwa ból nerki, który stopniowo narasta.
  • Torbiel w nerce – torbiele zwykle nie dają samodzielnych objawów bólowych, niemniej jednak zwiększenie średnicy guza do pięciu centymetrów doprowadza do nacisku na naczynia krwionośne, czego efektem jest pojawienie się nagłego, nieustępliwego bólu.
  • Nowotwór nerki – nowotwór obecny w nerce zwykle daje objawy w momencie zaawansowanego stadium choroby. Profilaktyka i wykonywanie regularnych badań diagnostycznych daje szanse na wczesne wykrycie choroby.

Ból nerek, który nie ustępuje, powinien być zawsze powodem do niepokoju. Bagatelizowanie utrudniających codzienne funkcjonowanie objawów może doprowadzić do dalszego rozwoju choroby, co może być zagrożeniem dla życia pacjentów. 

Jak złagodzić ból nerki?

Pierwszą pomocą w łagodzeniu dolegliwości bólowych nerek jest przyjęcie środków przeciwbólowych, które zawierają ibuprofen lub paracetamol. W przypadku zmagania się z chorobą nerek bardzo ważne jest stosowanie leczniczej diety, o której znaczeniu dla zdrowia pacjentów można przeczytać na: żywieniemaznaczenie.pl. Warto zaznaczyć, że pomocne w leczeniu schorzeń nerek jest stosowanie preparatów moczopędnych. Pomaga to przywrócić fizjologiczną pracę tego narządu, a także zmniejszyć ból towarzyszący chorobie. 

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*