Jak utrzymać porządek w mieszkaniu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Robienie porządków w domu zazwyczaj kojarzy się ze żmudnym zajęciem, na które poświęcić trzeba przynajmniej jeden cały dzień. Są jednak proste sposoby, aby utrzymywać porządek w mieszkaniu na bieżąco i tym samym uniknąć konieczności męczącego sprzątania przez wiele godzin. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Sprzątanie to mało przyjemna aktywność, jednak chyba każdy lubi mieć w domu porządek. Na szczęście są sposoby, aby nie spędzać na sprzątaniu długich godzin, a mimo to cieszyć się ładem i czystością w swoim mieszkaniu. Oto kilka sprawdzonych porad, które pomogą Ci utrzymać porządek w domu.

1. Naczynia zmywamy od razu

Wyróbmy sobie nawyk zmywania czy też wkładania naczyń do zmywarki od razu po posiłku. Nagromadzone w zlewie naczynia nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale po kilku godzinach zaczynają nieprzyjemnie pachnieć. Co więcej, zaschnięte resztki jedzenia trudniej usunąć i w konsekwencji spędzimy więcej czasu na myciu naczyń, niż gdybyśmy zrobili to od razu. Będziemy sobie wdzięczni, jeśli po każdym posiłku poświęcimy te 2–3 minuty na uprzątnięcie naczyń.

2. Wszystko odkładamy na swoje miejsce

Ustalmy w domu zasadę, że dotyczy to każdego mieszkańca – z dziećmi włącznie! Każda zabawka, skarpetki, książka czy kubek po kawie, kiedy już spełnią swoje zadanie, powinny wrócić tam, skąd przybyły. To kwestia wyrobienia nawyku, który nie pozwoli nam zostawiać rzeczy w przypadkowych miejscach i tym samym pomoże utrzymać w domu porządek.

3. Przecieramy na bieżąco

Jeżeli widzisz nagromadzony na półce czy na komodzie kurz, zetrzyj go od razu. Nie oznacza to, że musisz zaraz zabierać się za ścieranie kurzu w całym mieszkaniu, z każdego zakamarka. Zamiast czekać na wybrany dzień na sprzątanie wszystkiego na raz, przecieraj od razu miejsca, w których kurz zaczyna się rzucać w oczy – zajmie Ci to 2 minuty. 

4. Czyścimy od razu

Podobną zasadę warto zastosować w przypadku wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które pojawiają się w mieszkaniu. Plama na kafelkach w kuchni, rażąca smuga na oknie czy widoczny brud w wannie usuniesz łatwo i szybko, jeżeli zrobisz to od razu. Czekanie na „dzień na sprzątanie” najczęściej oznacza, że zanieczyszczenia zdążą się nagromadzić i zaschnąć. W konsekwencji trudniej je usunąć i będzie to wymagało więcej wysiłku i czasu. Usuwając plamy na bieżąco, unikasz żmudnego i czasochłonnego czyszczenia wszystkiego naraz.

5. Sprzątamy blaty w kuchni

Utrzymywanie porządku w kuchni to również kwestia pozytywnych nawyków. Po przygotowaniu posiłku wystarczy od razu wszystko pochować na swoje miejsce i przetrzeć blat wilgotną ściereczką. Dzięki temu większe zanieczyszczenia nie zdążą powstać i nie będziemy musieli szorować blatu raz na jakiś czas silnymi detergentami.

Podobnie w przypadku zlewozmywaka – przemycie go po każdym użyciu gąbką z płynem zapobiegnie gromadzeniu się brudu i nieprzyjemnych zapachów.

>> Zobacz też: Brzydki zapach ze zlewu – co z nim zrobić?

6. Ścielimy łóżko zaraz po przebudzeniu

Rozgrzebana pościel to częsty widok podczas leniwej niedzieli czy też w dniach kiedy spieszymy się do pracy. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego widoku jest ścielenie łóżka zaraz po przebudzeniu, zanim udamy się do kuchni na śniadanie albo zaczniemy się ubierać. Ścielenie łóżka zajmie nie więcej niż minutę, a sprawi, że Twoja sypialnia od razu będzie wyglądać na uporządkowaną.

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*