O czym pamiętać, szukając pracy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Szukanie pracy – dla jednych ekscytujące, dla innych stresujące. Bez względu na to, do której z tych grup się zaliczasz, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać. Jak więc skutecznie szukać pracy? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać!

Szukanie pracy bez wątpienia wymaga sporej dozy zaangażowania oraz cierpliwości. Jest to także proces, który wymaga konkretnych umiejętności. O czym należy pamiętać, szukając pracy?

Kompletne CV

Najważniejszą rzeczą podczas szukania pracy jest oczywiście CV. Należy pamiętać, że skuteczne CV to kompletne CV? Co więc powinno znaleźć się w Twoim zawodowym życiorysie?

Przede wszystkim podkreśl wszystkie swoje umiejętności. Pamiętaj przy tym, aby wybrać takie, które mogą mieć znaczenie na stanowisku, którym jesteś zainteresowany/zainteresowana. Jeśli na przykład interesuje Cię praca za granicą – w pierwszej kolejności wpisz znajomość języków obcych. Jeśli zaś interesuje Cię praca dla kierowców – wpisz informację o posiadanym prawie jazdy. Warto także podzielić posiadane umiejętności na miękkie i twarde. 

Koniecznie umieść w swoim CV wszystkie dotychczasowe osiągnięcia zawodowe. Wypisz najbardziej aktualne stanowiska, na których pracowałeś/pracowałaś. Dopisz także miejsce zatrudnienia oraz krótką listę obowiązków, którymi się zajmowałeś/zajmowałaś. 

W CV powinny znaleźć się także Twoje aktualne dane kontaktowe, informacje na temat Twojego wykształcenia oraz Twoje zainteresowania. Koniecznie pamiętaj też o klauzuli RODO. 

Tworząc CV, należy również mieć na uwadze, aby było ono estetyczne i czytelne – możesz na przykład skorzystać z darmowych szablonów dostępnych w internecie. Zadbaj o poprawność językową i brak literówek oraz unikaj niezrozumiałych sformułowań. 

Media społecznościowe

Należy pamiętać, że media społecznościowe rządzą dzisiejszym światem. Nikogo więc już nie dziwi, że rekruterzy “prześwietlają” potencjalnych kandydatów w social media. Upewnij się więc, że nie tam żadnych kompromitujących zdjęć oraz treści mogących wskazywać, że nie jesteś odpowiednim/odpowiednią kandydatem/kandydatką na dane środowisko. Możesz też zdecydować się na zmianę swojego konta na prywatne, dzięki czemu Twoje życie osobiste pozostanie poza zasięgiem rekruterów. Jednak na profilach, do których mogą mieć dostęp, zachowuj się profesjonalnie i elegancko. 

Przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej

Rozesłanie CV to jeszcze nie wszystko. Kiedy Twoje CV zostanie zauważone, z pewnością dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jak się do niej przygotować, aby mieć większe szanse na otrzymanie pracy?

Przede wszystkim zrób porządny research na temat firmy. Kiedy będziesz znać jej background oraz wiedzieć, kto w niej pracuje, z pewnością będzie Ci łatwiej wyczuć panującą w niej atmosferę. 

Zadbaj także o swoje umiejętności autoprezentacji. Przećwicz kilka razy opowiadanie o swojej karierze oraz o tym, co możesz zaoferować firmie. Zastanów się także, jakie są Twoje oczekiwania, między innymi finansowe, aby móc swobodnie o nich komunikować.

Fot.: TheStandingDesk/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*