Teatox – na czym polega detoks herbaciany?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Teatox to jeden z najnowszych trendów w dziedzinie naturalnego oczyszczania organizmu. Chętnie lansują go celebryci, którzy słyną z dbałości o atrakcyjny wizerunek. Wyjaśniamy, na czym polega ta moda, i podpowiadamy, jak wdrożyć ją w życie. 

Kilka słów o herbacie

Herbata to napar, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Herbaciany napój jest nie tylko bardzo aromatyczny, ale także może korzystnie oddziaływać na zdrowie. Jest to możliwe dzięki obecnych w nim polifenolom, a zwłaszcza katechinom o przeciwutleniającym działaniu. Herbata zawiera także pewną ilość witamin, jak również pobudzającą kofeinę. W zależności od sposobu przetwarzania i stopnia fermentacji wyróżniamy herbatę czerwoną, żółtą, czarną, białą i zieloną. Za najbardziej prozdrowotne odmiany uważa się dwie ostatnie z nich.

Zupełnie oddzielną kategorią herbat są natomiast napary z owoców i/lub ziół. Przyrządza się je poprzez zalanie gorącą wodą owocowego lub roślinnego suszu. Tego rodzaju herbaty obfitują w witaminy i składniki mineralne, nie zawierają natomiast kofeiny. Owocowe i ziołowe napary są popularne zarówno ze względu na smak, jak i na walory prozdrowotne, przydając się chociażby przy przeziębieniach i kłopotach z trawieniem.

Czym jest teatox?

Nasz organizm kumuluje w sobie zanieczyszczenia, metale ciężkie oraz związki chemiczne, które przyswajamy ze skażonego środowiska, przetworzonej żywności oraz używek. Przewlekłe zmęczenie, poszarzała cera lub wysyp wyprysków na skórze, nadmierne tycie i zatrzymywanie wody, zaparcia i wzdęcia to objawy, które mogą świadczyć o konieczności odtrucia organizmu z zalegających w nim toksyn. W tym celu można zdecydować się na naturalną kurację, która przywraca siły witalne i poprawia wygląd. Modną opcją jest tak zwany teatox, czyli detoks herbaciany

Standardowo teatox trwa od dwóch tygodni aż do 30 dni. Odtruwanie organizmu odbywa się dzięki wypijaniu rano i wieczorem oczyszczających naparów. Kurację warto uzupełnić zdrowym odżywianiem się, co zintensyfikuje działanie ziół. Czego można spodziewać się po sumiennie przeprowadzonej herbacianej terapii? Uwolniona od toksyn skóra promienieje i wygląda młodziej, ciału przybywa energii, a jego metabolizm przyspiesza, co w połączeniu z aktywnością fizyczną i lekką dietą korzystnie wpływa na redukcję wagi. Poprawie może ulec także ogólna odporność, co przydaje się osobom podatnym na infekcje.

Czy detoks herbaciany jest bezpieczny?

Każdy rodzaj detoksu nie tylko niesie wraz z sobą potencjalne korzyści, ale także może wywoływać skutki uboczne. Nie inaczej jest w przypadku herbacianego detoksu. Szczególnie istotne jest uważne czytanie składu herbatek, które mogą zawierać składniki niewskazane przy konkretnych schorzeniach lub zioła, które w naszym przypadku wywołują reakcję alergiczną. Przykład? Herbatka z lukrecją jest niewskazana u osób z nadciśnieniem, a napar z mięty może zaszkodzić uczulonym na salicylany. 

W przypadku przyjmowania leków trzeba zwrócić uwagę na ryzyko ich interakcji z ziołami oraz zachować kilkugodzinną przerwę między wypiciem oczyszczającej herbaty a spożyciem medykamentu, ponieważ zioła mogą modyfikować działanie substancji czynnych zawartych w lekarstwie. W tej kwestii dobrze jest zasięgnąć porady farmaceuty. Warto pamiętać także o tym, że teatox bazuje na herbatach o moczopędnym i przeczyszczającym działaniu, dlatego wypijanie ich w nadmiernej ilości może wiązać się z niebezpiecznym odwodnieniem, nudnościami i biegunką. 

Teatox nie jest zalecany dzieciom, ciężarnym, kobietom karmiącym oraz osobom w podeszłym wieku i zmagającym się z wieloma chorobami.

Herbaty oczyszczające – jakie wybrać?

Ziołowe mieszanki do herbacianego detoksu można bez problemu nabyć przez internet. Dostępne są zarówno mieszanki na dzień, jak i herbatki przeznaczone na noc. Wśród składników występujących w oczyszczających herbatach na dzień pojawiają się ingrediencje znane z diuretycznych, zmniejszających łaknienie, energetyzujących i stymulujących pracę jelit właściwości. W zależności od producenta – w kompozycjach na dzień często pojawia się bogata w antyoksydanty zielona herbata lub odchudzająca czerwona herbata, mniszek lekarski, pokrzywa, koper włoski, skrzyp polny, lukrecja, fiołek trójbarwny, czystek, karczoch oraz pobudzająca guarana lub rozgrzewający imbir. 
Stosowane w ramach herbacianego detoksu mieszanki na noc wspomagają naturalną nocną regenerację i kompleksową detoksykację organizmu, zapewniając zdrowy sen. Ich receptury często zawierają relaksujące zioła, takie jak na przykład mięta, lawenda, chmiel, melisa i trawa cytrynowa. Kontrowersyjnym składnikiem niektórych mieszanek oczyszczających na noc bywa przeczyszczający senes, który może zaburzać pracę przewodu pokarmowego. Wszelkiego typu wątpliwości dotyczące herbacianego detoksu powinno się konsultować z lekarzem lub certyfikowanym dietetykiem.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*