Kiedy kupować bilety lotnicze, żeby były najtańsze?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podróżowanie za granicę może być nie tylko przyjemne, ale także tanie. Sprawdź, jak zaoszczędzić na lotach samolotem!

Im wcześniej, tym lepiej 

To pierwsza i najważniejsza zasada podczas kupowania biletów lotniczych. Standardowo tanich biletów lotniczych nie idzie kupić na mniej niż trzy tygodnie przed wyjazdem. Jeśli planujemy urlop z odpowiednim wyprzedzeniem, to możemy liczyć, że ceny biletów – nawet w okresie wakacji – będą tańsze niż zazwyczaj. Czas od czerwca do połowy września to typowy okres urlopowy, dlatego jeśli chcemy wtedy gdzieś polecieć, warto rozpocząć planowanie podróży jeszcze zimą. Ceny lotów są uzależnione nie tylko od terminu, ale także kierunku wylotu i zainteresowania wśród klientów.

Jeśli kolejne wakacje chcesz spędzić w popularnej w sezonie miejscowości, warto zarezerwować miejsca w samolocie nawet na kilka miesięcy przed wakacjami. Coraz częściej linie lotnicze oferują opcję zwrotu kosztów biletu w ostatniej chwili. Zazwyczaj wymaga to wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, ale w przypadku tak wczesnego kupowania biletów po okazyjnej cenie może to być dobre rozwiązanie w razie nagłej zmiany planów. 

Korzystaj ze strony przewoźnika 

Kolejną kwestią istotną przy szukaniu tanich biletów lotniczych jest miejsce ich zakupu. Wiele stron internetowych, na których można zarezerwować bilety, jest tylko pośrednikami i do ceny biletu doliczają swoją prowizję, która może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za jedno miejsce.

Z tego względu opłaca się z takich stron korzystać tylko w celu sprawdzenia dostępnych połączeń i nazwy przewoźnika, a następnie warto wyszukać lot już bezpośrednio na stronie linii lotniczej. Zazwyczaj w takim przypadku jedyne dopłaty dotyczą rozmiaru bagażu czy ubezpieczenia podróży. W przypadku lotów do najpopularniejszych kurortów wakacyjnych warto także sprawdzić loty oferowane przez biura podróży. Zdarza się tak, że biuro czarteruje lot i nie jest w stanie zapełnić w nim wszystkich miejsc. Wówczas można zakupić same bilety na taki lot w okazyjnej cenie. 

Omijaj popularne terminy 

Wiadomo, że okres wakacyjny jest najbardziej oblegany przez wszystkich podróżujących. Zwyżki cen i szybkiego wyprzedawania się miejsc w samolocie nie da się ominąć. Można jednak, dobierając termin wakacji w innej części roku, dopasować wyjazd tak, by nie łączył się z newralgicznymi wydarzeniami. W tym przypadku warto omijać długie weekendy, święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc czy Sylwester, bo wiadomo, że w tym czasie obłożenie będzie większe, a tym samym ceny biletów lotniczych – wyższe. 

Zastanów się nad przesiadkami 

Eksperci zajmujący się badaniem rynku lotniczego sugerują, że skutecznym sposobem na oszczędzanie pieniędzy w czasie podróżowania samolotem jest wybieranie połączeń z przesiadkami. Loty bezpośrednie są najdroższe, ponieważ są najbardziej komfortowe. Jeśli jednak sprawdzimy ceny połączeń z jedną lub dwoma przesiadkami, to może się okazać, że ceny biletów na kilka lotów będą niższe niż w przypadku bezpośredniego połączenia. Jeśli decydujemy się na tego typu podróż, warto rozglądać się za przesiadkami w największych portach lotniczych w Europie, takich jak Londyn czy Berlin.

Zdj. główne: Gary Lopater/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*