Z cyklu: Gwiazdy pop: Taylor Swift i miliony sprzedanych płyt na koncie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Taylor Swift zrobiła furorę w świecie country w 2006 roku, ale szybko stała się jedną z największych gwiazd muzyki popowej.

Popularność zyskała już w wieku 16 lat. Lista jej wczesnych hitów obejmuje wciąż popularne utwory, takie jak „Love Story” i „You Belong With Me”. Dziś jest dojrzałą i wielokrotnie nagradzaną artystką, piosenkarką i autorką tekstów, której utwory zdobywają szczyty list przebojów, a płyty sprzedają się w milionach egzemplarzy.

Dzieciństwo i pierwsze występy

Taylor Alison Swift urodziła się 13 grudnia 1989 r. w Reading w Pensylwanii, jednak wychowała się na farmie w pobliskim Wyomissing. Babcia Swift była profesjonalną piosenkarką operową i wkrótce wnuczka poszła w jej muzyczne ślady. Już w wieku 10 lat Taylor występowała na różnych lokalnych wydarzeniach, w tym na targach i w konkursach, a w wieku 11 lat zaśpiewała hymn narodowy na meczu koszykówki w Filadelfii. W wieku 12 lat opanowała grę na gitarze i zaczęła pisać własne piosenki. W poszukiwaniu inspiracji często odwiedzała Nashville w stanie Tennessee, stolicę muzyki country.

Gwiazda country

Genialny występ w The Bluebird Café w Nashville pomógł Swift podpisać kontrakt z Big Machine Records. W 2006 roku ukazał się jej pierwszy singiel „Tim McGraw”. Piosenka przyciągnęła uwagę opinii publicznej i już wkrótce znalazła się w pierwszej dziesiątce list przebojów country. Później utwór ten pojawił się na debiutanckim albumie artystki, który sprzedał się w nakładzie 5 milionów.

Nowe albumy i nowe sukcesy

W 2008 roku Swift wydała album „Fearless”. Płyta trafiła na szczyty list przebojów zarówno country, jak i pop, gdzie utrzymywała się przez 11 tygodni. Już pod koniec roku Taylor Swift stała się najlepiej sprzedającym się artystą country, a bilety na jej koncerty zostały wyprzedane w ciągu kilku minut. W tym okresie ukazał się album „Speak Now”, który rozszedł się w milionowym nakładzie w pierwszym tygodniu. Taki sam wynik osiągnął kolejny album „Red”.

„1989” i „Reputation”

Wkrótce Swift zaczęła odchodzić od swoich muzycznych korzeni w country. W październiku 2014 wydała album „1989”, którego jednym z największych hitów okazał się singiel „Shake It Off”. Równie przebojowym utworem była piosenka „Blank Space”. W dobie niskich sprzedaży album artystki rozszedł się w nakładzie ponad 1,2 mln egzemplarzy w pierwszym tygodniu. Sukces ten sprawił, że Swift stała się pierwszą artystką, która przekroczyła milion w sprzedaży trzech albumów z rzędu w pierwszym tygodniu.

Kolejny album „Reputation” ukazał się w listopadzie 2017 roku i sprzedał się w ponad milionowym nakładzie w Stanach Zjednoczonych w ciągu pierwszych czterech dni, stając się najlepiej sprzedającym się albumem roku.

„Koty” i „Miss Americana”

W grudniu 2019 r. Swift wystąpiła w adaptacji słynnego broadwayowskiego musicalu „Koty” i we współpracy z Andrew Lloydem stworzyła wzruszający utwór „Beautiful Ghosts”. Miesiąc później piosenkarka zaprezentowała własny film dokumentalny „Miss Americana”, który opowiadał o jej najnowszych albumach studyjnych, a także o innych głośnych wydarzeniach z jej życia i kariery, takich jak proces o napaść seksualną.

Na koniec warto dodać, że w 2012 roku piosenkarka została uznana przez magazyn „Forbes” za najlepiej opłacaną gwiazdę poniżej 30. roku życia, wyprzedziła Justina Biebera, Rihannę i Lady Gagę z przychodami w wysokości 57 milionów dolarów. Rok później artystka zafundowała Taylor Swift Education Center w Country Music Hall of Fame w Nashville.

Zdjęcie główne: Raphael Lovaski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*